Sosyal Medya

EKONOMİ

Ekonominin rabiası: Yatırım, üretim, istihdam ve ihracat

İstanbul'da konuşan Başbakan Binali Yıldırım, " Yatırım, üretim, istihdam ve ihracat ekonominin rabiası da bu." dedihttps://www.ekremimamoglu.com/

Yıldırım'ın konuşmasıdan satır başları:

Türkiye olarak krizleri çöze çöze bugünlere geldik. Sorunları torunlara havale etmedik. Hızımızı bugünlerde daha da artırıyoruz.

15 yıl önce ihracatçı sayımızın iki katı ihracatçıya sahibiz. 15 ilimiz bir milyar doların üzerinde ihracat yapar seviyeye gelmiş. Türkiye dünyanın merkezinde olan bir ülke. Türkiye’nin gene büyümesine baktığımızda ihracatta bir büyüme görüyoruz. İhracat büyümeye katkı sağlıyor. İthalat da artıyor. İthalattaki artışımız ihracattaki artışımızdan yüksek. İhracattaki büyüme hızını, ithalattaki büyüme hızından yükseğe çıkarmalıyız. Yatırım, üretim, istihdam ve ihracat ekonominin rabiası da bu. Sadece ihracatçılar bir araya gelmiyor burada. Devlet, üretici, ihracatçı hepsi bir arada. Herkes kendi cephesinden olayı ele alıyor.  İşçimizden iş adamımıza kadar ekonomide herkesin bir görevi var.

Hizmet ithalatında azalma var. 15 milyar dolar civarında da bir hizmet ithalatı gerçekleşmiş bulunuyor. Hizmet sektörü, aslında istihdam üreten bir sektör. Turizmde toparlanma devam ediyor. Yüzde 11 civarında bir büyüme var. Taşımacılık sektöründe de yüzde 9’luk bir büyüme var. Küresel ticaret azalırsa mal, satılmazsa taşımacılık da olamaz. Bizim çocuklarımız öyle şeyler öğreniyor ki meydanlarda hainlere fırsat vermiyor.

Eximbank’ın daha çok taşın altına elini koyacağı tedbireler alacağız.  Sizden beklentimiz ekonomi kararınızı alırken büyük düşünün. Bir sene iki sene sonrasını değil 10 senen sonrasını düşünün. Dünyada yükselecek olan ekonomiler belli. Yükselen ekonomiler Doğu’dan Batı’ya giden ekonomiler olacaktır. Durmak yok, üretime, ihracata devam.

 Ekim'de iharacat yüzde 15.6 arttı. 13.5 milyar dolar oldu.

Video Player

 
00:00
 
00:00

 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.