Günün Haberleri Sitene Ekle Mekânlar Oteller Rehber Seri İlanlar Hakkımızda İletişim
Ana Sayfa Dünya English News Güncel Politika Ekonomi Spor Röportaj Hemşininsesi Sağlık Çalışma Hayatı
Gazete Manşetleri Foto Galeri Video Galeri Yerel Yönetimler Kim Kimdir Kültür&Sanat İstanbul Trabzon Rize Artvin Giresun Ordu
HEMŞİNLİLER GECESİ KADIKÖY’E TULUM HAVASI YAŞATTI</F

Hemşinliler gecesinde Kadıköy ses verecek dedik.VERDİ,Saatler duracak.DEDİK.DURDU Tulum sesleri Cınlayacak.DEDİK.CıINLADI supriz sanatçılar.da var DEDİK.Suprizlikler yaşadık.

Alın size MUHLAMA GİBİ HABER  Her SABAH olsada yesek,Tuncalılar derneğinde Pişirdiler bizde görüntüledik.Nasıl Muhlam size gülümsüyor.değilm.Ye beni diye  

 

Kadıköy'deki Hemşinliler Gecesinde Tulumcuları sıraya dizildi.Resital yapıldı.Türkü ve Hemşin kaydeleri çalındı.Hemşin Türküleri dile geldi.Hemşinliler Rize ili tuval'ine yansıyan diğer ilçe renkleri içinde parlayan bir  portresidir.

      Rize 4.üncü geleneksel Rize Tanıtım haftası kapsamında her akşam bir derneğin düzenlemiş olduğu gecelerin içerisin de  medyakaradeniz .com tarafından organize edilen Hemşinliler horon gecesi Kadıköy’e gelen başta Hemşinliler olmak üzere Rizelilere,Karadenizlilerin yanında Kadıköy İskele Meydanına gelenlere ve  Karadeniz Tv’nın canlı yayınında Tüm Türkiye’deki Hemşinlilere Tulum ziyafeti yaşattı.

       

Gece ilk başında Kanal 7 Televizyonun erken saatlerde başlayan Gündem   programına canlı bağlantısı ile başladı. Sonra Trabzonlu Türk halk Müziğinde Duyan bir Ses Abdurrahman YAZICI sahne aldı.Kendi şarlıları ile birlikte Asker şarkısı ve Erkan OCAKLI’nın meşhur olmasındaki çıkış şarkısı Eminem ile tamamlayarak,  Hemşinlilere”Siz Hemşinli,Rizeli hemşehrilerim ile bu akşam burada buluşmaktan büyük keyif aldım”dedi.

 

Fikret FERAH yönetimindeki Riva Hemşin Halk oyunları ekibinin yaptığı gösterileri ile sürdü.Canlı yayın sonrası esas gece organizasyonun başlaması ile birlikte Sahnede Ekip oyuncalarının Tulum eşliğinde karşılıklı Hemşin Türkülerini söylediler.Ardından Hemşin horanlarını sergilediler.Gösterinin sonunda Türk Bayrağını açıp,ekip başındaki Bülent FERAH’ın yaptığı seslenişi Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,

Toprak,eğer uğrunda ölen varsa vatandır.”

ise seyirciler ayakta alkışladılar.Gecenin en ilginç gösterisi 5 tane Tulumcunun sahnede dizilişi ve her birinin 5 er Dakka Tulum kaidesi ile gösterisi sunması oldu.

          Grup Tulum gösterisi  Tulum Üstadı Rıdvan YILMAZ’ın yol havası ve Gelin çıkarma ile başladı.Ardından Tulum sanatında son yıllarda açılan bir başlangıçla Bayanlarında  Tulum çalmayı başardığı bu günlerde Memleketinin Muğla olmasına rağmen Hemşin Derneği ve Remzi BEKAR nezaretinde ve Hemşin’in diğer tulumcularından da aldığı destek ile tulum çalmayı başaran BAYAN Aygun KOÇAR AKÇELİK’in tulum gösterisi seyircilerden büyük alkış alırken,Hemşinliler gecesine ayrı bir renk kattı.Gecede çok heyacanlı ve bir o kadarda Tulum çalabilmenin sevinci içinde olduğu sözlerine yansıdı Bayan Tulumcu AYGUN’un ise “Tulum çalmayı çok sevdim.İnşallah çalmaya da devam edeceğim.Hemşin Derneğinden tulum hocalarımdan aldığım desteğe layık olacağım”dedi.Ardından Mustafa BABUZ’da konuşmasında “çocukluğundan beri tulum çalmaya devam ettiğini,Hemşinli olmanın da vermiş olduğu gururla tulumu çalmaya devam edeceğini “dile getirdi.Gecenin yapılmasında Yönetimi ile iyi bir Hemşin Ekibi oluşturan Tulum sanatçısı Fikret FERAH ise “Bu bizim kültürümüzde olmazsa olmaz imiş,Hemşin Tulumla var olmuştur.Elimden geldiği sürece çalmaya devam edeceğim.derken atalarımızın dediği gibi “Armut dibine düşer” misali oğlu Bülent FERAH ise “Bende Tulum Üstadı Fikret FERAH’ın oğluyum.Bende Babamdan aldığım Tulumun bayrağını bizden sonraki nesillere devretmek için çalışacağım”dedi.

         Geceye çok katılmak isteyen katılamayan Bayan Tulumcu Filiz BALTA ise Hemşinlilerin bu anlamlı gecemize katılmak çok istiyordum. Aksilikler yüzünden katılamadım. Çok Üzgünüm dedi.

         

 Gecede Bayan Ekip oyuncusu Fikret FERAH’ın kızı Burçın FERAH tarafından Okunan “GÜZEL HEMŞİNİM”Şiiri ile Hemşin’in gözler önüne serdi. Zira Şiirde şair Erdoğan CİHAN şöyle diyor  Şiirinde .   ”Yağmur Kar demeden yolunda koştum.Yorulmak bilmeden tepeler aştım.Seninle ağladım seninle çoştum.Sana geliyorum.Güzel  Hemşinim.” diye başlayıp “Bu senede sana gelmezsem eğer,seneye gelirim güzel HEMŞİNİM:”dizeleri ile son bulan dizleri ile alanda  bulunan Hemşinlilerin hüzünlendiği ve anıların yeniden film şeridi gibi gözlerinin önünden geçirmelerine neden oldu.

 

     Geceye Başta Rize Dernekler Federasyonu Başkanı Ahmet YURTMAN olmak üzere yönetim kurulu üyeleri  Recep ALBAYRAK,Nazım ARDIŞEN Yönetim kurulu üyeleri tümü katıldılar.Artvin Dernekleri Federasyonu Başkanı Metin KAR,Üsküdar Belediye Meclis Üyeleri,Eski Hemşin Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ramiz Demirci ile  gecenin başlangıcında desteğini hissettiren  Hemşin derneği Onursal başkanı Orhan BAYRAMOĞLU, Hemşin Derneğinin Eski Üye ve yıllarca Başkanlık yapmış Yusuf KOBAL,Hemşin Derneği Başkanı Selçuk Gunday,gecemize katkısı ve desteğini esirgemeyen,Hemşinliler Derneği yönetim Kurulu Üyesi ve Gençlik ve Kültür Komisyon başkanı Gokhan KAPTAN ayrıca mesajları ile geceye katıldılar.çok sayıda davetli katıldı.

       Geceye gelemeyip mesaj gönderenler arasında Başta Rize Milletvekilleri Ali Bayramoğlu,Lütfü ÇIRAKOĞLU,Eski Rize Valisi Kasım ESEN,İstanbul Vali Yardımcısı Ali BAKOĞLU,İstanbul Teknik Üniversitesi Prof.Dr. Muhammed ŞAHİN, İş adamı Yazar Metin KÜLÜNK,Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa KARA, Rize Ak Parti İl Başkanı Hasan KARAL,Çayeli Derneği Onursal Başkanı Ali Fuat ALBAYRAK, Çaydef (Çayeli Dernekler Federasyonu ) Başkanı YILMAZ HUSREV'e,Çayeli Vakif Başkan Vekili ve TSE müdürü Mehmet  HÜSREV, Hemşin Derneği Başkanı Selçuk GUNDAY  mesaj ve telefon mesajı ile geceye katılarak Hemşinlilerin gecesini kutladılar.

 

 

Geceye şarkıları ile Murat KÖSE’nin söylediği yeni albüm şarkılarından oluşan şarkılarının yanında “İNADINA, İNADINA ”parçası ile Hemşinlilerin yanı sıra Kadıköy İskele Meydanını dolduran tüm Rizelilerin coşmasına neden oldu.,Ayhan ve saz arkadaşları,Yeni bir albüm hazırlığında olan Oflu genç sanatçı  İslam YILDIZ’in söylediği Karadeniz ve Trabzon motifleri ile süslü yeni çıkacak albümün eserlerini ilk defa Hemşinliler gecesinde seslendiler.Son şarkısı Kolbastı ile yaptığı  gösterisi ile Hemşinliler gecesi son buldu.Karadeniz TV Hemşinliler gecesini Karadeniz TV akşam saat 8’den sonra 11.30’a kadar hiç kesmeden sunması ile de İstanbul Kadıöy’deki Rizelilerin ve Hemşinlilerin haricinde Türkiye’nin her tarafında bulunan Hemşinlilerin yanında Amerika,İngiltere,Almanya ve bütün Dünyadaki Rizeliler ve Hemşinliler izledi.

 

 

Gecedeki konuşma ve Vidolar eklenecek.

   

        Haberin devamı eklenecek.

Kanal 7 Televizyonuna ve Esra hanim efendiye Hemşinliler gecesi ve Tulum Gecemize katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz.

 

Medyakaradeniz.com ve Dursun ali YILMAZ olarak  organize edilen Hemşinliler Gecesine bizzat Kadıköy İskele Meydanına gelip katılan,ve Televizyonları başında gerek Kanal 7 haber Esra Hanımın Gündem Proğramında izleyip keyif alan Hemşehrilerime teşekkür ederiz. 
Hemşinliler gecesinde bana katkılarını desteklerini esirgemeyn  birlikte olup gerçekleştirdiğimiz

Fikret FERAH ve Horon ekibindeki kardeşlerime teşekkür ediyorum.Tulum üstadları Ridvan YILMAZ,Mustafa BABUZ, ve yeni jenerasyon ve geleceğin Ustaları olacak Bülent FERAH ve Bayan Tulumcu Aygün ile çok katılmak isteyen ama bir aksılık yüzünden katılamayan Filiz Baltaya teşekkür ederim.

Gecede bana destek veren Gecenin sunuculuğun yapacaktı,ama çok aşırı derece grip olarak hastalanan Karadeniz radyonun Murat SHOW'  kardeşime çok teşekkür ederim..En zor anımda bana can simidi olan Değerli  Süleyman USTA  abime proğramı sunarak desteğine çok teşkkür ederim.Gecenin en iyi şekilde geçmesinede yardımlarını sonuna kadar yanımda olan Fatih Sultan KAR kardeşime,Özzcan BEYAZ abime sonsuz sevgilerimi borç biliyorum

     Sanatçı  güzel abim Abdurrahman Yazıcı çok teşekkür ediyorum.Murat Köse kardeşime ve İslam YILDIZ kardeşime sazlarına,ayhan abime çok teşekkür ederim.

haberin detayı hazırlanıyor

 

6139 defa okunmuştur.
Rize Haftasının İlk gününü İIhlamurlu ve Çevre Köyleri Kurtardı
Tevfik İleri Özlemle yad ediyoruz
Diğer Haberler
AK Parti Yücel Çelikbilek ile yeniden
Uzun süredir, İstanbul’un ilçeleri belediye başkan adaylarına yönelik çalışmalar
Muharrem Ergül Basın ile Buluştu
5. dönem Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül, ara verdiği Belediye Başkanlık
Beykoz Çayır Festivali, 23 Haziran'da başladı
Beykoz Çayır Festivali, 23 Haziran-7 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilece
HAS Parti Beykoz İlçe Kongresi Yapıldı
Halkın Sesi Partisi Beykoz İlçe Başkanlığı 1. Olağan Kongresi yapıldı.
Bayram reklamları
Bayramınız Mübarek olsun reklamlarımızdaki değerli insanların sizlerin bayramlar
Lütfü Çırakoğlu Ardeşen'de
AK Parti Rize Milletvekili Lütfü Çırakoğlu, Ardeşen'de esnaf ziyaretlerinde bulu
SİYASETTE KADIR TOPBAŞ'IN İSTIFA DEPREMİ
Pazar-Hemşin bölgesi turizm için önemli güzer
Gazeteci Şükrü Kızılot hayatını kaybetti
Annesinin içine doğmuş!
Trabzon, Eren için ayakta
Sunay Akın'ın babası ebediyete uğurlandı
10 Ocak buluşması
Cumhurbaşkanı Erdoğan Rize'de gündemi değerle
Dinlenmeye geldi, gitmediği yer kalmadı!
Cumhurbaşkanı Pazar'da havalimanı inşaatını i
 BAĞLANTILAR
Güncel Siyaset Yerel Ekonomi Spor
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim
Tüm hakları saklıdır 2012 ® Medya Karadeniz
Yazılım : Networkbil.net
Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat