Sosyal Medya

"Genel Kurmay Bana Bağlıdır"

Başbakan, Uluslararası Basın Enstitüsü'nün kapanış oturumuna katıldı. Erdoğan bir soru üzerine, 'Ordu, Türkiye'deki kurumlardan biridir ve Genelkurmay bana bağlıdır' dedi.Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, din üzerinden siyaset yapılamayacağı gibi, laiklik üzerinden de siyaset yapılamayacağını belirterek, "Laik bir devleti savunma anlamında ben laikim, ama İslamın karşısına koyduğunuz zaman, o anlamda değilim" dedi. Dünyanın önde gelen medya kuruluşlarının editörlerine seslenen Erdoğan, "Laik, sosyal ve demokratik hukuk devleti olan Türkiye'de ordunun görevi bellidir. Ordu kurumlardan biridir. Genelkurmay bana bağlıdır" diye konuştu.
Erdoğan, dün Hilton Otel'de düzenlenen Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) 56. Dünya Kongresi ve Genel Kurul toplantısının kapanış oturumuna katıldı. Erdoğan şunları kaydetti:

'Kamplaşma yok'

"Maalesef zaman zaman dünya medyasında Türkiye ile ilgili geçmişten gelen önyargılara dayalı klişeleşmiş haberlerin yayımlandığını, yorumların yapıldığını görüyoruz. Dünyanın başka yerlerinde mesela Fransa'da ortalığı yangın yerine çeviren, yakıp yıkan kitlesel gösterilere tanık olduk. Kimse bu görüntülere bakıp kaç tane Fransa olduğunu sormadı. Bizde insanlarımız demokratik olgunluk içinde taşkınlık ve şiddete başvurmadan toplanıp miting yapınca, hemen 'İki Türkiye var' denmeye başlandı. Kimse olup bitenlere, farklı saiklerle bir araya gelen heterojen kitlelere bakıp Türkiye'de bir kamplaşma yaşandığını düşünmemelidir."

'Laiklik yaşam biçimimiz'

"Bu ülkede hepimiz din üzerinden siyaset yapmaya karşıyız. Laikliği hepimizin yaşam biçimleri için bir güvence olarak görüyoruz. Elbette demokratik rekabet siyasette farklılaşmayı getirir, ama bu farklılaşma demokrasi laiklik ve din gibi insanlarımızın ortak değerleri üzerinden yapılamaz. Din üzerinden yapılamayacağı gibi laiklik üzerinden de siyaset yapılamaz."

'Genelkurmay bana bağlı'

Erdoğan, International Herald Tribune Yayın Yönetmeni Michael Oreskes, Neue Zürcher Zeitung Genel Yayın Yönetmeni Markus Spillmann ve Radikal yazarı Altan Öymen'in sorularını da yanıtladı. Erdoğan, Spillmann'ın, "TSK'nın rolüne hiç değinmediniz" sözleri üzerine, "Türkiye'de kurumlar var. Laik, sosyal ve demokratik hukuk devleti olan Türkiye'de ordunun görevi bellidir. Genelkurmay bana bağlıdır. Burada diğer kurumlardan nasıl bahsetmiyorsak, ordudan da bahsetmiyoruz. Ordu sadece bu kurumlardan biridir ve Başbakan'a bağlıdır" dedi.

'Halk özgürdür'

Erdoğan, Öymen'in "Orada 'ne darbe ne de şeriat' şeklinde sloganlar atıldı. Bu bir kaygının ifadesidir. Bu kaygıları ortadan kaldırma noktasında ne yapabilirsiniz?" sorusuna da şu yanıtı verdi:
"Biz altı aylık değil, 4.5 yıllık bir iktidarız. Bu 4.5 yılda şeriat ve darbe yoktu da, ne oldu ki, bir anda ortaya çıktı. Bunun mesnedi, unsuru nedir? Bir taraftan özgürlükleri konuşacağız. Diğer taraftan birisi bir pankart açıp 'bu vardır' deyince, 'evet vardır' diyeceğiz. Bu Türk milletine haksızlık olur. Halk, mitinglerde ve meydanlarda hakkını demokratik şekilde aramada özgürdür. Ama hükümet bunlardan hiçbirine taraf değildir."Aya İrini yerine Hilton

IPI'ın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılacağı dünkü kapanış oturumu öncesinde ilginç bir olay yaşandı.
Daha önce açıklanan resmi programda, Başbakan Erdoğan'ın Aya İrini Kilisesi'nde düzenlenecek kapanış oturumunda konuşacağı belirtilmişti. Ancak dün öğle saatlerinde organizasyonu yapan halkla ilişkiler şirketi tarafından gazetelere, saat 14.30'daki kapanış oturumunun Aya İrini Kilisesi'nden Hilton Oteli'ne alındığı bildirildi.
Programdaki bu değişikliğe neden ihtiyaç duyulduğu sorusu tartışmalara yol açarken, Başbakan Erdoğan'ın sözcüsü Akif Beki, "Biz Hilton'a davet edilmiştik, Hilton'a geldik. Katılacağımızı yaklaşık 2 hafta önce bildirmiştik. Bu konu, ev sahibinin sorumluluğundadır" açıklamasını yaptı.

Milliyet

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.