Sosyal Medya

Makale

İstanbul?daki Trabzon?dan Güzel Haberler?

Hafta içinde Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık Trabzon Dernekleri Federasyonu genel merkezi olan Trabzon Evi ziyaret etti. Ziyaret önemliydi, çünkü Trabzon Evi’nin açılışından bu yana ilk kez bir muhalefet partisi mensubu geliyordu. Konuya ucundan kenarından vakıf olan herkesin bildiği üzere TDF üzerinde iktidar yanlısı bir çizgide yürüdüğü şeklinde haklı ya da haksız bir algı vardı. Hem bizatihi ziyaretin kendisinin hem de Sayın Çalık ve TDF Genel Başkanı Sayın Şatıroğlu’nun sıcak ve samimi tavırlarının söz konusu algının yumuşamasında ciddi etkisi olacaktır.

Bu algının tamamen bertaraf olması için Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Trabzon Evi’ni teşrif etmesi yetecektir. Görüştüğümüz TDF yetkilileri, kendisini sürekli davet ettiklerini ama başkanın daveti reddetmemekle beraber bir türlü ziyaretin gerçekleşemediğini söylediler.

Sayın İmamoğlu geçmişte yaşananlar sebebiyle TDF’ye kırgın olabilir. Bu hissiyatında haklı da olabilir. Fakat ortada bir problem vardır ve bunun çözümü görüşmemek değildir. TDF’nin 2019 seçimlerindeki tavrının haklı değil ama anlaşılabilir sebepleri vardır. Problemin çözümü o sebepleri ortadan kaldırmaktır. Bu da pekâlâ mümkündür ve Trabzon STK’cılığının normalleşmesi açısından şarttır. Ayrıca, bu tek taraflı oluşmuş bir problem de değildir. Gerek aktif siyaset yapan gerekse STK mensubu olan ve muhalif tarafta kalan değerli hemşehrilerimiz meydanı çok kolay terk etmişlerdir. Sayın Çalık’ın ziyareti benzeri bir hamle çok daha önce gerçekleşebilir ve bugün atmosfer çok daha farklı olabilirdi.

***

Bir başka güzel gelişmeye değinelim. Halen Çarşıbaşı Dernekler Federasyonu başkanlığı görevini yürüten ve TDF’nin de kurucu başkanı olan Tahsin Usta birkaç gün önce sosyal medya hesabında geçtiğimiz yıllarda Çarşıbaşı Dernekler Federasyonu’ndan burs alan Beyza Nur Uslu adlı öğrencinin mezun olup çalışmaya başladıktan sonra ilk maaşından Federasyon’a burs desteği verdiğini açıkladı.

Bu belki bir ilk değil, az da olsa benzer örnekleri geçmiş dönemlerde gördük. Yalnız Çarşıbaşı Dernekler Federasyonu çok yeni bir kurum ve kısa sürede vefa ve aidiyet duygusunu sağlamış görünüyor.

Eğer bu model yaygınlaştırılabilirse dernekler makul bir vadede en azından burs giderlerini zenginlerimize ihtiyaç duymadan kendi bünyelerinde temin edebilirler. Bu da onlara ciddi anlamda ekonomik bağımsızlık kazandırır. (Bu tabii bir mecburiyet çerçevesinde değil, öğrencilerin burs aldıkları kuruma aidiyetlerinin temin edilmesiyle sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilebilir.)

Ekonomik bağımsızlığını kazanmış bir STK’yı da kimse itip kakamaz, çekip çekiştiremez. STK’lar kuruluş ve işleyiş mantıkları itibariyle bağımsız olmalıdırlar, ancak o şekilde gerçek anlamda misyonlarını ifa edebilirler. Herkes için daha faydalı olurlar, bugün onları çekip çekiştirenler dâhil.

 

İstanbul’daki Trabzon ve Karadeniz STK’cılığının duayen ismi Tahsin Usta büyüğümüzü ve Beyza kardeşimizi tebrik ediyor, bu güzel davranışın en kısa zamanda örnek alınmasını ve kurumsallaşmasını diliyoruz.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.