Sosyal Medya

Makale

Karar AB'ye de piyasalara da Türkiye'ye de yarar

Avrupa krizinde çok kritik bir eşik daha aşıldı. Alman Anayasa Mahkemesi, Avrupa İstikrar Mekanizması ESM'ye ve Euro Bölgesi Mali Antlaşması'na onay verdi. Bu karar geçen hafta sorunlu ülkelerin tahvillerini satın alacağını açıklayan Avrupa Merkez Bankası (ECB)'nin kararını bütünledi, hatta hayata geçirilmesini sağladı.
TAMAMLAYICI KARAR: Onay verilen Euro Bölgesi'nin kalıcı kurtarma mekanizması ESM. Fon'un miktarı 500 milyar Euro. En büyük katılımcısı Almanya. Buradan en çok kaynak kullanacak ülkeler ise muhtemelen İspanya ve İtalya. İyi hazırlanmış programlar ortaya koymak kaydıyla yardım talebinde bulunacak ülkenin tahvillerini ECB alacak. Miktarda sınır yok ama vadede üç yıla kadar şartı var. ECB tahvil alım kararını geçen hafta verdi, üzerine Almanya Anayasa Mahkemesi'nin kararı tamamlayıcı oldu. Kurtarma mekanizması artık çalışabilir.
ETKİSİ NE OLUR: Nitekim birbirini tamamlayan iki kararın etkisiyle İspanya ve İtalya tahvil faizleri 2 puana yakın geriledi. Daha ortada ne resmi yardım başvrusu ne de tahvil alımı var. Dolayısıyla kararların alınması bile bu iki ülkenin fahiş faizlerini aşağıya çekmeye ve borçlarını daha rahat döndürmeye yetti.
■ Bununla beraber ülke borçlanması ile bankalar arasında negatif bir zincir-etki oluşumu engellendi. Yani ortalığı karıştıracak bir büyük banka batışı veya olay riski azaltıldı, buradan kaynak bir finansal türbülans ihtimali zayıfladı.
■ Karar piyasaları destekleyici, güveni artırıcı, Almanya'nın elini daha fazla taşın altına sokucu, ECB'nin elini rahatlatıcı bir karar.
Bu açıdan piyasaların yakaladığı pozitif eğilimi bir süre daha devam etmesine katkı sağlayabilir.
SİSTEM RAHATLAR: Avrupa geçen hafta ve bu haftaki kararlarla bankacılık, yeni bir ülkenin borç iflası ve finansal türbülans sorununu kendinden uzaklaştırdı. Ama büyüme sorununu çözmedi. Bu sorunu da hükemetler çözecek ve muhtemelen de çözüm yılları alacak. Büyüme sorunu çözülmeden de borç sorunu kalıcı çözüme kavuşamayacak. Ama nereden bakılırsa bakılsın Avrupa finansal sistemi rahatladı. Sonuçta atılan adımların işe yarayacağını Euro'nun değer kazanmasından çıkartabiliriz. Son dört ayın en yüksek düzeyine çıkan Euro dolara karşı 1.30 seviyesine dayandı.
TÜRKİYE'YE NEDEN YARAR: Bu durumun Türkiye'ye pozitif yansıması beklenir. Çünkü bu bölge Türkiye'nin ağırlıklı biçimde ihracatını yaptığı ve dış finansmanını sağladığı bölge. İhracat artışına hemen yol açmasa bile Euro'nun güçlenmesi işe yarar. Bu durum Türkiye'nin büyümesini artırabilir. Bunun yanında dış finansman olanakları daha kolaylaşacak. Kaldı ki, bugün Fed'in parasal genişleme ve gelecek hafta da TCMB'nin kararları sırada.

SONUÇ: "Bugün, dünün öğrencisidir." Cyrus 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.