Sosyal Medya

GÜNCEL

Akçaabatlılar İstanbul’da kurtuluşu kutladı

Akçader Akçaabatlılar Derneği ile Avrupa Yakası Akçaabatlılar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Akçaabat’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 104. Yıldönümü İstanbul'da kutladılar.İstanbul’da faaliyet gösteren Akçader Akçaabatlılar Derneği ile Avrupa Yakası Akçaabatlılar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Akçaabat’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 104. Yıldönümü münasebetiyle ortaklaşa anma etkinliği düzenlediler.

Üsküdar Altunizade Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe konuşmacı olarak Prof. Dr. Fethi Gedikli, Dr. Yusuf Gedikli, Av. Baykal Kazancıoğlu ve tarihçi Osman Baş katılırken, kemençe sanatçısı Samet Kölemen de kısa bir dinletiyle davetlilere keyifli dakikalar yaşattı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından dernek başkanları Av. Emine Boyacı ile Metin Akın birlikte kürsüye gelerek kısa birer açılış konuşması yaptılar. Sonra Akçaabat Belediyesi’nin hazırladığı tanıtım videosu salonda gösterildi.

Daha sonra konuşmalarını yapmak üzere Prof. Dr. Fethi Gedikli ve Dr. Yusuf Gedikli sahneye davet edildiler. Fethi Gedikli tevazu göstererek konunun uzmanı olmadığını ifade ederek kısa tuttuğu konuşmasında muhacirlik dönemi hakkında fazla bir eser olmadığını, kaynak olarak Muzaffer Lermioğlu’nun “Akçaabat tarihi ve birinci genel savaş - hicret hatıraları” kitabıyla Akçaabat Belediyesi’nin bir yayınının bulunduğunu, onların haricinde sözlü tarih bilgilerine başvurulduğunu söyledi.

Yusuf Gedikli daha ayrıntılı bilgiler verdi. Muzaffer Lermioğlu’nun ve Fevzi Çakmak’ın eserleri haricinde bir yazılı kaynak bulunmamasına rağmen bu eserlerin hayli aydınlatıcı olduğunu ifade eden Gedikli, işgal tarihi olan Nisan 1916’dan sonra yerel milis güçlerin aylarca Rus askerleriyle çarpıştığını ve önemli kayıplar verdirdiğini kaydetti. Akçaabat’tan muhacirliğe çıkanların Amasya, Tokat ve Niksar taraflarına gittiğini anlatan Yusuf Gedikli, bu süreçte son derece acı hadiselerin yaşandığına dikkat çekerek bunlardan bazı örnekler verdi. Son olarak savaşın bazı hallerde kaçınılmaz olmasına rağmen ne kadar korkunç ve zararlı bir kavram olduğunu yine örneklerle anlatarak sözlerini tamamladı.

Samet Kölemen’in kısa kemençe resitalinden sonra Akçaabat’ın İstanbul’daki duayen isimlerinden Baykal Kazancıoğlu kürsüye davet edildi. Kazancıoğlu yer yer sitemkâr, yer yer nükteli ifadelerle işlediği konuşmasında Akçaabat’tan geçmişte siyaset, sanat, bilim ve spor alanında çok önemli isimlerin yetiştiğini ama bu isimlere gereken vefanın gösterilmediğini kaydetti.

Son olarak konuşan tarihçi Osman Baş da Osmanlı’nın yıkılış sürecinden başlayarak 1. Dünya Savaşı ve akabinde yaşanan Rus İşgali’nin sebep ve sonuç ilişkisini ayrıntılı biçimde anlattı. Savaşın ve muhacirliğin son derece ağır ve acılı süreçler olduğunu yine ayrıntılı örneklerle göz önüne serdi.

Etkinlik horon ekibinin gösterisiyle sona erdi.

Bülent ŞİRİN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.