Sosyal Medya

POLİTİKA

Washington Post Beyaz Saray'daki 'Türkiye' toplantısını yazdı: Trump yaptırımları değil, müzakereleri tercih etti

Washington Post, dün Beyaz Saray'da Başkan Trump ve Cumhuriyetçi Partili 45 senatör arasında kapalı kapılar ardında gerçekleşen Türkiye ve S-400 toplantısına ilişkin ayrıntılarını aktardı. Buna göre Trump'ın toplantıdaki tutumu yaptırımlardan yana değil, Türkiye ile müzakerelerden yanaydı. ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz hafta Türkiye'nin Rusya'dan S-400 füze savunma sisteminin nakliyesini kabul etmesi karşısında Türkiye'ye yüzden fazla F-35 savaş uçağı satışı yapılmasını iptal ettiğini açıklamış, ancak başka yaptırım getirmemişti.

"Amerika'nın Sesi" sitesinin haberine göre Senato Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Idaho Eyaleti Senatörü James E. Risch'in liderliğindeki Cumhuriyetçi Partili Senatörler, NATO üyesi Türkiye'ye karşı gereken tüm yaptırımların devreye sokulmasına karşı çıkan Trump'a, Türkiye'yi zorunlu yaptırımlardan muaf tutmaması için çağrıda bulundu.

"TRUMP YAPTIRIMLARI DEĞİL, MÜZAKERELERİ TERCİH ETTİ"

Washington Post'un dün Beyaz Saray'da gerçekleşen 'Türkiye' toplantıya katılan kaynaklardan aldığı bilgiye göre Trump'ın sert yaptırımlar yerine Türkiye ile müzakereleri teşvik ettiği gözlendi. Bu durum, Senato Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı James E. Risch ile Trump arasında sert bir tartışmaya yol açtı.

Haberde toplantı için "Amerika'nın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı nasıl cezalandırabileceğinden çok Erdoğan'la nasıl müzakere edebileceğine odaklandığı görüldü" ifadeleri kullanıldı.

"YAPTIRIM KONUSUNA KARŞI İLGİSİZDİ"

Öte yandan gazete, Türkiye'ye yönelik yaptırımların ele alınması amacıyla düzenlenen görüşme sırasında Başkan Trump'ın bu meseleye karşı ilgisiz olduğunun da gözlendiğini kaydediyor. 

"TRUMP KONUYU TÜRKİYE'DEN UZAKLAŞTIRMAK İSTEDİ" 

Adı açıklanmayan bir yetkiliye göre toplantıda bulunan bir Cumhuriyetçi Senatör, görüşmenin odağını Türkiye yaptırımları yerine sağlık hizmetleri, göçmenlik ve bu hafta Kongre'yle varılan yeni mali anlaşmaya kaydırmaya çalıştığı gözlenen Trump'ın dikkatini yeniden Türkiye'ye çevirmeye çalıştı.

TOPLANTI SONRASI AÇIKLAMA

Beyaz Saray'daki görüşmeden sonra konuşan ve Trump'a yakınlığıyla bilinen Georgia eyaleti Cumhuriyetçi Parti Senatörü David Perdue, Başkan Trump'ın çok daha geniş kapsamlı bir yaklaşım benimsemeye çalıştığını kaydetti. Senatör Perdue, dünya çapında ittifaklar geliştirmeye çalıştıklarının altını çizdi ve yaptırımlar yerine serbest ticaret anlaşmaları gibi seçeneklerin konuşulduğunu, Amerika'yla böylesi bir ekonomik ilişkinin Türkiye açısından önemli olduğunu söyledi.

DEMOKRATLAR YAPTIRIMLARDAN YANA

Öte yandan toplantı dışında tutulan Demokrat Partili Senatörler ise dün Trump'a gönderdikleri mektupta, Türkiye'ye yaptırım uygulanması konusunda Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve birçok Cumhuriyetçi mevkidaşları ile aynı görüşte olduklarını belirtti. Demokrat Partili Senatörler, mektupta, yasalar uyarınca Türkiye'ye yaptırım uygulanması gerektiğini düşündüklerini kaydetti. Senato Dış İlişkiler Komisyonu Kıdemli Üyesi Demokrat Parti New Jersey Senatörü Robert Menendez liderliğindeki Demokratlar, mektupta, ”Amerika kararlı hamleler yapmazsa NATO'daki konumumuz ve Rusya'ya yönelik yaptırım uygulamamızın gücü zarar görecektir,” ifadelere yer verdi.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.