Sosyal Medya

GÜNCEL

İngiltere, ABD'nin baskısıyla Venezüella'ya ait altınları transfer etmed

Venezuela Merkez Bankasının, İngiltere Merkez Bankasındaki 8 milyar dolarlık altın rezervinden, 1.2 milyar dolarlık kısmını transfer talebi reddedildi. Haberde, transfere, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve ABD Başkanı Donald Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'ın, İngiliz meslektaşlarına uyguladıkları baskı nedeniyle izin verilmediği iddia edildi.
Venezüella, aylardır İngiltere Merkez Bankasındaki rezervlerine ulaşmaya çalışıyor. Venezüella Merkez Bankası Başkanı Calixto Ortega, aralık ayında transfer anlaşması yapmak için İngiltere'ye gitmiş ancak sonuç alamamıştı.
 
Kendisini 'geçici devlet başkanı' ilan eden, çoğunluğunu muhaliflerin oluşturduğu Ulusal Meclisin Başkanı Juan Guaido, düzenlediği basın toplantısında, silahlı kuvvetler personeline seslenerek "Maaşlarınızı ödeyemediği zaman, (Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro) gaspçıya ne kadar bağlısınız göreceğiz" demişti.
 
İNGİLTERE GUAIDO'YU DESTEKLİYOR
 
İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, Washington'da Amerikalı yetkililerle görüştükten sonra, "Nicolas Maduro’nun Venezüella’nın meşru lideri olmadığı açık. İngiltere, Juan Guaido’nun Venezüella’yı ileriye götürecek doğru kişi olduğuna inanıyor." ifadesini kullanmıştı.
 
VENEZÜELLA'DA 'MEŞRU DEVLET BAŞKANI' KRİZİ
 
Venezüella'da önceki gün muhalefet ve iktidar yanlılarının düzenlediği mitingler ülke ve bölge açısından son derece önemli gelişmelere yol açmıştı. Çoğunluğu muhalefetin elindeki Ulusal Meclisin Başkanı Juan Guaido, muhaliflerin mitinginde kendisini geçici devlet başkanı ilan etmiş ve başta ABD olmak üzere Kanada, Kolombiya, Peru, Ekvador, Paraguay, Brezilya, Şili, Panama, Arjantin, Kosta Rika ve Guatemala gibi ülkeler tarafından tanınmıştı.
Meksika, Türkiye, Rusya, Küba, Çin ve Bolivya ise Maduro hükümetine desteklerini yinelemişti.
 
Maduro da gelişmeler üzerine ABD ile diplomatik ve politik ilişkileri kestiğini açıklamış ve Venezüella'daki Amerikalı diplomatlara ülkeyi terk etmeleri için 72 saat süre vermişti.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.