Sosyal Medya

Son dakika: Zaferler üst üste! Ele geçirilen kritik noktada çatışma

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Kilis'in Gülbaba köyü güneydoğusunda PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü unsurları ile girilen çatışmada bir askerin şehit olduğunu açıkladı.Zeytin Dalı harekâtının üçüncü gününde Türk Silahlı Kuvvetleri doğudaki Azez'den Afrin'e operasyon başlattı, ilk zafer saatler içinde Burseya Dağı'nın alınmasıyla geldi. Burseya Dağı'nda şu anda çatışmavar. Batı cephesinde ise Reyhanlı'nın karşısındaki Şeyh Hadid'e bakan en büyük tepe ele geçirildi.

Köşeye sıkışan terör örgütü YPG'nin ABD'den yardım isteyip Rusya'yı ihanetle suçladı. YPG sözcüsü, "Rusya’nın pozisyonu Afrin hava sahasını Türk savaş uçaklarına açtı" dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, “Türkiye’nin meşru güvenlik endişelerini, birlikte çalışarak gidermeyi hedefliyoruz” dedi.

Hatay Hassa'daki Türk askerleri ve ÖSO kuvvetleri televizyonların canlı yayınında Suriye'ye geçti. Savaş uçakları ise Hatay sınırındaki Raco bölgesindeki terör mevzilerini bombardımana tutuyor.

Hava saldırılarıyla başlayan Zeytin Dalı Harekatı'nın 3. gününde toplam 14 nokta örgütten kurtarıldı. Sınırda dört ayrı noktada harita değişti.

 
 

23.02: Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Kilis'in Gülbaba köyü güneydoğusunda PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü unsurları ile girilen çatışmada bir askerin şehit olduğunu açıkladı.

 

 

 

22.42: Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, "Türkiye'nin meşru güvenlik endişelerini biliyor ve  ciddiye alıyoruz. NATO müttefiki olarak Türkiye ile birlikte çalışmaya devam  ediyoruz" denildi.

22.13: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi Twitter hesabından Afrin operasyonu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Suriye’nin kuzeyinden Türkiye’ye yönelik birkaç yıldır devam eden tacizler karşılıksız kalmıyor, kalmayacak. Bu konudaki kararlılığımız ortadadır. Geri adım atmak yok." dedi.

20.45: Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Türkiye DEAŞ, PKK, FETÖ dahil terörün her türüne karşı kararlılıkla mücadele etmektedir. PKK/PYD/YPG söz konusu olunca birilerinin “endişe” beyan etmesi ve “savaş karşıtlığı” söylemine sığınması, bir çifte standarttır ve iki yüzlülüktür. Bunlar Türkiye’yi asla yıldırmayacaktır." ifadelerine yer verdi.

20.26: TSK ve ÖSO, Afrin'in doğusundaki Azez'den öğle saatlerinde Burseya Dağı'na yönelik operasyonla, bölgeyi PYD/PKK'dan temizledi. Çekilmenin ardından çatışmaların dağın eteklerinde devam ettiği öğrenildi.

20.11: Hava saldırılarıyla başlayan Zeytin Dalı Harekatı'nın 3. gününde toplam 14 nokta örgütten kurtarıldı. 

 

 

 

18.52: Darmık Dağı'nın Suriye'nin Afrin'de kalan bölümünden Kilis’e 3 günde 10 roket atıldı. Roketlerin atıldığı bölge, Türk Silahlı Kuvvetleri ile Özgür Suriye Ordusu tarafından ateş altına alındı.

18.39: Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar yaptığı açıklamada, "Karşımızda sadece PKK/YPG yok DEAŞ da var. Amaç, hem bölge hem ülke için istikrarın sağlanması. Teröristkalmayıncaya kadar operasyon sürecek. Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygılıyız. Bizim istilai bir tutumumuz yok" dedi.

18.00: YPG'li teröristlerden alınan Burseya Dağı'nda akşam saatlerinde çatışma çıktı.

17.40: Süleyman Şah Tugayı, Şeyh Hadid'e bakan en büyük tepeyi ele geçirdiğini açıkladı.

17.00 : Gülbaba bölgesindeki Dırmık dağı eteklerinde çatışmalar yoğunlaştı. Bölgedeki Bali ve Üçevler köyleri çevresinde yoğunlaşan çatışmanın sesleri, Kilis'in sınır köylerinde de duyuluyor.

16.50 : Zeytin Dalı harekâtında YPG'li teröristlerden geri alınan köylerin sayısı 13'e yükseldi.

16.40 : Afrin'e, doğusundaki Azez'den operasyon başlatan TSK ve ÖSO Burseya Dağı'nı ele geçirdi.

16.10 : CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya gelen Başbakan Binali Yıldırım, görüşme sonrası "Şu ana kadar herhangi bir asker kaybımız yoktur ancak Kilis'te konuşlu askerlerimize taciz saldırıları olmuş ve bir askerimiz hafif  şekilde yaralanmıştır" dedi.

16.05 : ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, İngiltere’nin başkenti Londra’ya düzenlediği ziyarette Türk Silahlı Kuvvetlerinin Afrin'de yürüttüğü "Zeytin Dalı Harekatı” ile ilgili açıklamalarda bulundu:  "Türkiye’nin, vatandaşlarını terörist unsurlardan korumaya yönelik meşru haklarını tanıyor ve takdir ediyoruz.”  Tillerson, ABD'nin her iki taraftan da sivil kayıpları en aza indirmesini istediğini ve Türkiye'nin meşru güvenlik endişelerini gidermek için birlikte neler yapılabileceğini görmeyi hedeflediklerini ifade etti.

16.00 : Dışişleri kaynakları, "Rusya ile genel anlayış birliği var. Rusya ile al-ver durumu yok" dedi. Kaynaklar, terör örgütlerine yönelik harekatın Afrin ile sınırlı kalacağına dair Rusya'ya taahhüt verildiği iddiasını da yalanladı.

15.35 : Burseya Dağı’na düzenlenen operasyonda 10 PKK’lının yakalandığı bildiriliyor.

 

 

 

15.20 : Anadolu Ajansı, Azez'den Afrin'e doğru operasyon başlatan Türk özel kuvvetler askerlerinin fotoğraflarını geçti.

15.15 : Rusya'yı ihanetle suçlayan YPG'li teröristler, birlikte çalıştıkları ABD öncülüğündeki DAEŞ karşıtı koalisyondan yardım istedi.

15.00 : Anadolu Ajansı, terör örgütü PYD/PKK'nın, Afrin’deki DEAŞ’lı esirleri TSK ve ÖSO’ya karşı savaşmaları şartıyla serbest bıraktığını duyurdu.

14.50 : Zeytin Dalı harekâtında YPG'li teröristlerden kurtarılan köylerde örgütün paçavraları yere indirildi.

14.45 : Türk özel kuvvetler askerleri ve ÖSO güçleri, Afrin'in kuzeyindeki Burseya Dağı'na operasyon başlattı. Azez'in karşısında yer alan Birsaya, stratejik bir konumda.

14.40 : İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, Zeytin Dalı harekâtını "Türkiye sınırlarını güvende tutmayı istemek konusunda haklı" sözleriyle değerlendirdi.  İngiltere Başbakanlığı da, "Türkiye’nin kendi sınırlarının güvenliği konusundaki meşru çıkarını tanıyoruz" ifadesini kullandı.

14.35 : PKK’nın öncülüğünü yaptığı SDG, “Afrin’e nasıl yardım gönderebileceğimizi araştırıyoruz” açıklamasında bulundu.

 

 

 

14.20 :  Terör örgütü YPG'nin sözcüsü, "Rusya’nın pozisyonu Afrin hava sahasını Türk savaş uçaklarına açtı" dedi. Örgütten gün içinde yapılan bir başka açıklamada Rusya ihanetle suçlanmıştı.

14.00 :  TSK, Zeytin Dalı Harekatı'nda Afrin bölgesinin doğusundaki Azez'den operasyon başlattı.

13.50 : Hatay Hassa'daki tanklarla birlikte Türk askeri ve ÖSO kuvvetleri, televizyonların canlı yayınında Suriye sınırını geçti.

 

 

 

13.40 : Hatay'da Suriye sınırındaki Kalatepe Mahallesi'nde AFAD tarafından kurulan çadırlara YPG'li teröristlerin attığı iki roket düştü. Kırıkhan'a bağlı mahalledeki patlama sonucunda bir TEDAŞ çalışanı hayatını kaybetti, üç Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) üyesi yaralandı. Reyhanlı'ya dün düşen roketlerle yaşamını yitiren Suriyelinin cenazesi ise, defnedilmek üzere İdlib'e gönderildi.

12.50 : Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD’nin Suriye’deki eylemlerinin ya durumu anlamamaktan, ya da durumu provoke etmek amacından kaynaklandığını söyledi. Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov da Türkiye ve Suriye’yle temas hâlinde olduklarını belirtti.

12.25 : İstanbul'da yaşayan bir grup Doğu Türkistanlı, gönüllü askerlik müracaatında bulundu. Ellerinde Doğu Türkistan ve Türk bayrakları ile mehter marşları çalan grup, 'Her şey vatan için' ve 'Vatan sana canım feda' sloganları attı. Grup askerlik şubesine giderek dilekçe verdi.

12.25 : Anadolu Ajansı: Zeytin Dalı harekâtında MİT, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne destek sağlıyor. MİT, Afrin merkezindeki elemanlarının çektiği ve uydudan alınan görüntüleri analiz ediyor. Terör hedeflerini belirleyen MİT, listeyi sahadaki TSK birliklerine iletiyor. Ayrıca MİT ajanları terör örgütünün haberleşme ağını da dinliyor.

 

 

 

12.15 : Zeytin Dalı Operasyonu'nun üçüncü gününde havalanan Türk savaş uçakları, Raco bölgesine hava harekâtı düzenliyor.

11.45 : İhlas Haber Ajansı, Zeytin Dalı harekâtının ilk 48 saatinde Afrin'e doğru 7,5 kilometre içeri girildiğini bildiriyor.

11.30 : Hatay'ın Hassa ilçesinde sınırın sıfır noktasında bulunan Sakız Karakolu'nda bazı tanklar Suriye tarafına atış yaptı. Yarım Aktepe mevkiinde Türk askerleri ve Özgür Suriye Ordusu üyeleri takviye için hazır bekletiliyor.

11.10 : Afrin Harekatı'nda üçüncü güne girilirken NATO Genel Sekreter Yardımcısı Rose Gottemoeller Ankara'ya geldi.

11.00 : Cephede yer alan Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Afrin'in yanı sıra Menbic kırsalında da operasyon yapıyor. Türkiye'nin Fırat Kalkanı Harekâtı ile teröristlerden temizlediği Azez'in hem doğusundaki Menbic'ten hem de batısındaki Afrin'den silah sesleri duyuluyor.

10.50 : Afrin harekâtını dünya medyası yakından takip ediyor, birçok muhabir bölgedeki gelişmeleri canlı yayınlarla aktarıyor. Al Jazeera muhabiri Stefanie Dekker, sınır hattında aralıksız olarak top ve makineli tüfek sesleri duyduğunu, gökyüzünde jetlerin uçtuğunu bildiriyor. Dekker'in Twitter hesabından paylaştığı video kaydındaki şiddetli patlama, büyük ses getirdi.

 

 

10.45 : Reuters haber ajansı, Türkiye-Suriye sınırındaki tank hareketliliğini bu sabah fotoğrafladı. Dünyaya geçilen karelerde askeri birliklerin yanı sıra Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçleri de var.

10.15 : Terör mevzilerini bombalayan F-16'ların havalandığı İncirlik Üssü'ne dev bir Türk bayrağı asıldı. Hangardan çıkan iki F-16'nın kalkış için kontrolleri yapılıyor.

 

 

 

10.05 : Sosyal medyada Afrin harekâtı üzerinden terör propagandası yapanlar yakalanıyor. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, terör örgütü YPG'yi öven mesajları paylaşan 17 şüpheli için yakalama kararı verdi. Mardin'de de bir kişi gözaltına alındı.

09.40 : Anadolu Ajansı, Türk askerinin Kilis'ten YPG'nin terör mevzilerine top atışları yaptığını ve Afrin'deki hedeflere ilerleyen birliklere destek verdiğini bildiriyor. Zaman zaman yoğunlaşan atışlar, Kilis kent merkezinin yanı sıra Hatay hudut hattındaki bazı köylerden de duyuluyor. Sınır birliklerine askeri araç takviyeleri ise sürüyor.

09.30 : Hatay'ın Hassa ilçesinde köylüler, Afrin sınırının sıfır noktasında tanklar ve obüslerle nöbet tutan askerler için bu sabah kurban kesti. İhlas Haber Ajansı, köylülerin kesilen kurbanın kanını askerlerin alnına sürdüğünü, askerlerin de köylülerin ellerini öptüğünü aktarıyor.

 

09.10 : İngiliz Independent gazetesinin ünlü Ortadoğu muhabiri Patrick Cockburn, Türkiye'nin Afrin hamlesini analiz etti. Yazıdan bazı bölümler:

 

"Mevcut krizi yaratan ABD'nin Suriye'nin kuzeyindeki durumu hafife alması oldu. Bu ayın başlarında ABD, büyük kısmını YPG'nin oluşturduğu 30.000 kişilik bir sınır güvenlik gücü oluşturulacağını açıkladı. ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson açıklamanın Türkiye tarafından yanlış anlaşıldığını söyledi. Ancak Türkler, ABD'nin Suriye politikasının YPG yanlısı bir biçimde şekillendiğini görerek hayal kırıklığına uğramıştı.

Tillerson Türkiye ile ilişkileri toparlamaya çalışırken, ABD'nin öngörülebilir gelecekte Suriye'de 2.000 askeri danışman tutmaya devam edeceğini söyleyerek daha büyük bir krizin önünü açtı.

ABD askeri danışmanlarının ülkede tutulma amacı IŞİD'in yeniden güç kazanmasını önlemek ve belki de daha önemlisi Beşar Esad ile İran'ın pozisyonunu zayıflatmaktı.

Tillerson her neyi amaçlamış olursa olsun, sözleri YPG'lilere uzun vadeli bir askeri garanti mahiyeti taşıyordu.

Bu uzun vadeli garanti Türkiye'yi çileden çıkardı, Kürtlerin ABD ile tam bir işbirliği içine girdiğini düşünen Rusya, Suriye ve İran'ı kızdırdı..."
 

 


08.00 : Türk özel kuvvetler askerleri ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), dün başlayan kara harekâtında 11 köyü YPG'li teröristlerden geri aldı. Afrin'in kuzeyinde ve batısında harita değişmeye başladı. ÖSO kuvvetleri, geri alınan köylerde teröristlerin döşediği mayınları temizliyor.

07.40 : Gece boyunca sınırın birçok noktasında savaş uçaklarının sesi duyuldu. Türk jetleri uçakları, gece saatlerinde Reyhanlı'nın hemen kuzeyinde yer alan Suriye topraklarındaki Cinderes'e 12 hava saldırısı gerçekleştirdi. Kara birlikleri de terör hattını yarmak için YPG'lilerle sıcak çatışmaya girdi. Dün bölgeden Reyhanlı ilçe merkezine roket atılmıştı.

07.35 : Türk askeri, Tel Rıfat, Minniğ hava üssü ve çevresini top atışlarıyla dövüyor.

07.20 : Fransa'nın çağrısıyla bugün toplanacak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi  (BMGK), Suriye'yi görüşecek. Toplantı Türkiye saatiyle 18.00 sularında başlayacak.

07.10 : ABD Savunma Bakanı James Mattis, sınır ötesi operasyon için "Türkiye'nin meşru güvenlik endişeleri var. Bu konuda Türkiye açık sözlüydü ve hava saldırısı konusunda bizi uyardılar" dedi.

07.00 : Afrin'e düzenlenen Zeytin Dalı Harekâtı'nda üçüncü gün yaşanacak tüm gelişmeleri an be an canlı blogla aktaracağız.

 

 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.