Sosyal Medya

Artvin

10 yeni havalimanı müjdesi!

Türkiye'nin çeşitli noktalarına 10 havalimanı daha inşa edileceği öğrenildi.Türkiye genelinde bulunan 55 havaalanına ek olarak çeşitli noktalara 10 havaalanı daha açılacağı müjdesi verildi.

Havaalanı yapılacak bölgeler ise tespit edildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın memleketi Rize'ye de bir havaalanı inşa edilecek.

Türkiye, mevcut 55 havalimanına 10 tane daha ekleyecek. Bunlardan biri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın memleketi Rize'de deniz doldurularak yapılacak havalimanı olacak. Havalimanı için ihaleye çıkıldı. İhaleye 11 firma teklif verdi. Kısa süre içerisinde İhale Komisyonu'nca yapılacak değerlendirmede teknik olarak yeterlilik alan firmalardan mali teklifler istenilecek.

Rize merkeze 34, Trabzon'a ise 105, Artvin sınırına da 75 kilometre uzaklıktaki Yeşilköy ve Pazar sahili mevkisine inşa edilecek havalimanının, 3 bin metreye 45 metrelik pisti, 265 metreye 24 metrelik taksi yolu denilen bağlantı yolu ve 300 metreye 120 metrelik de apronu olacak. Havalimanı, terminal binası ve diğer üst yapı tesisleriyle yılda 2 milyon yolcuya hizmet verecek. Yapılması planlanan diğer havalimanları ise İstanbul yeni Havalimanı, Çukurova Havalimanı, İzmir Çeşme Alaçatı Havalimanı, Yozgat Havalimanı, Niğde Aksaray Havalimanı, Batı Antalya Havalimanı, Tokat Havalimanı, Karaman Havalimanı, Bayburt-Gümüşhane Havalimanı olacak.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.