Sosyal Medya

DÜNYA

G-20'ye katılan liderler yemekte ne yedi?

Türkiye'de toplanan G-20 liderleri, bugün çalışmalarına devam ediyor. Liderler öğle yemeğinde sohbet etti.Antalya'da devam eden G-20 Liderler Zirvesi'ne katılan liderler, sabahki çalışma oturumunun ardından güne saat 13.00'te çalışma öğle yemeğiyle devam etti. Antalya'da dün başlayan ve bugün sona erecek G-20 Liderler Zirvesi'nin ikinci günü sabahki oturumla başladı. Antalya'nın turizm bölgesi Belek'te dün başlayan G-20 Liderler Zirvesi'nin son günü, saat 10.30'da "Dirençliliğin Artırılması - Finansal Düzen, Uluslararası Vergi, Yolsuzlukla Mücadele, IMF Reformu" konulu çalışma oturumuyla başladı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ev sahipliğindeki oturumuna katılan liderlerden İngiltere Başbakanı David Cameron'un ceketini çıkartarak oturduğu sandalyesinin arkasına astığı görüldü. Almanya Başbakanı Angela Merkel, bugünkü zirve toplantılarına krem rengi ceketle katıldı. Mor kravat takan ABD Başkanı Barack Obama oturuma verilen arada elinde kahvesiyle görüntülendi. 

Ticaret ve enerji konularıyla, Antalya Eylem Planı'nın kabulünün konuşulduğu yemekte, Çin dönem başkanlığının sunumunu gerçekleştirdi. Oturumlara verilen aralarda ise ABD Başkanı Barack Obama'nın üzerinde ABD başkanlık logosunun bulunduğu bardakla kahve içtiği görüldü. 

Ö?LE YEME?İ MENÜSÜ 

Liderlere verilen öğle yemeğinde ise menüde şunlar yer aldı: 

"- Izgara hellim peynirli Akdeniz salatası (Nar ekşisi sos ile) 

- Kalamar, karides, lüferden oluşan deniz mahsulleri üçlemesi (Domatesli makarna hamurunda lor peynirli ıspanak, deniz börülcesi ve tartar sos ile) 

- Kestane ezmesi (Dondurma ve taze meyve eşliğinde)" 

FRANSA İÇİN SAYGI DURUŞU 

G20 Liderler Zirvesi kapsamında Avrupa Birliği üyesi ülkelerin liderleri Fransa ile eş zamanlı olarak Paris saldırılarında hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulundu. Zirve için kurulan medya merkezine bir dakikalık saygı duruşunun görüntüleri yansırken, Fransız basın mensupları da ayağa kalktı. Zirvenin gerçekleştiği Regnum Carya Otel'deki saygı duruşunda, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İngiltere Başbakanı David Cameron, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Junker, Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, İtalya Başbakanı Matteo Renzi yer aldı. 

Diğer yandan liderlerin saygı duruşu sırasında alanda bulunan Fransa ve Avrupa Birliği bayraklarının üzerine siyah kurdele bağlandığı görüldü. 

Antalya'da G20 protestoları devam ediyor 

Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri, önceki gün G20 Liderler Zirvesi'ni protesto gösterileri sonrası gözaltına alınan eylemciler için basın açıklaması yaparak tepki gösterdi. 

Şehir merkezinde bulunan Attalos Heykeli önünde toplanan Emek ve Demokrasi Güçleri üyesi sivil toplum kuruluşları, ellerindeki pankartlarla G20'yi ve önceki gün yapılan gözaltıları protesto etti. Grup adına açıklama yapan Kadir Öztürk, "Dün yaptığımız basın açıklamasında gözaltına alınan 27 arkadaşımızdan 17'si serbest bırakılmıştır. 10 kişi adliyeye sevk edilmiştir. En demokratik tepkimiz bile şiddet ve baskıyla engellenmiş, neredeyse Antalya caddeleri güvenlik görevlileri tarafından ablukaya alınmış, her eylemcinin üzerine 5 güvenlik görevlisi gönderilecek şekilde ortam teröRize edilmiştir." dedi. 

G20 için bir araya toplanan liderlerin kendilerinden korktukları için abartılı tedbirler aldığına değinen Öztürk "Antalya Valiliği'ni ve emniyet müdürlüğünü de demokrasiyi, hukuku hiçe sayan tutumları nedeniyle kınıyor, protesto ediyoruz." şeklinde konuştu. Grup, "G20 Defol. Katil, sömürgeci, emperyalist terör örgütü" yazılı pankart taşıdı. "Kahrolsun emperyalizm, kahrolsun G8, G20 vampirleri." şeklinde sloganlar attı.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.