Sosyal Medya

GÜNCEL

İstanbul'da deprem oldu!

Kandilli Rasathanesi'nden verilen bilgiye göre İstanbul'da deprem oldu.Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD) saat 17:45'te İstanbul’da 4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiğini açıkladı. Depremin Merkez üssünün Marmara Denizi, büyüklüğünün ise 4 olduğu öğrenildi. 

Euro-Med sismoloji merkezine göre 12 km derinlikte olan depremin merkez üssünün istanbul'a 25 kilometre güneybatısında olduğu belirtildi. 

KANDİLLİ RASATHANESİ 4. 2 OLARAK DUYURDU 

Kandilli Rasathanesi ise İstanbul'u endişelendiren depremin büyüklüğünü 4.2, derinliğini ise 7.7 olarak açıkladı. 

AFAD: Depremle ilgili herhangi bir ihbarın olup olmadığı tespit ediliyor 

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'ndan (AFAD) İstanbul'dan da hissedilen depremle ilgili açıklama geldi. 

AFAD'ın deprem açıklaması şöyle: "16 Kasım 2015, İstanbul/ AFAD–TDVM'den (Türkiye Deprem Veri Merkezi) alınan verilere göre, Marmara Denizi'nde, 16 Kasım saat 17.45'te Mw=4.0 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. 

İlk çözümlemeye göre yer kabuğunun 6.99 km. altında gerçekleşen deprem sonrası AFAD İstanbul'un yanı sıra çevre il ve ilçelerdeki birimlerle 3G, uydu ve telsiz haberleşmeleri yapılarak herhangi bir ihbarın olup olmadığı tespit ediliyor. Deprem, İstanbul il merkezi ve çevrede hissedildi. 

Depremleri, afad.gov.tr ve deprem.gov.tr adreslerinden, 7 gün 24 saat, anlık olarak takip edebilirsiniz. AFAD Deprem Dairesi, her 4 istasyondan 3'ünü işletmekte ve 770'ten fazla deprem gözlem istasyonuyla depremleri çözümlemektedir." 

İSTANBUL'DA DAHA BÜYÜK BİR DEPREMİ TETİKLER Mİ? 

İTÜ'den Okan Tüysüz "Bu deprem İstanbul'da daha büyük bir depremi tetikler mi?" sorusuna yanıt verdi. 

Tüysüz, şu bilgileri verdi:

DAHA BÜYÜK DEPREM ÜRETMEZ AMA...

Büyükçekmece gölünün hemen açıkları. Kuzey Anadolu Fayı'nın Marmara içindeki uzandığı bölgede. Marmara Denizi içinde Kuzey Anadolu Fayı'nda deprem beklediğimiz yerler var. Bu deprem bu fayın deprem üretme potansiyelinde olduğunu gösteriyor. Daha büyük bir depremi tetikleme durumunda değil. Ama izlemek gerekiyor.

Bu tür 4, 4.5 gibi depremler olup arkasından daha küçük depremlerle devam ediyor. Çok önemli bir deprem olmadığı kanaatindeyim.

BİR GÜN DAHA BÜYÜK BİR DEPREM OLACAKTIR

Ama Marmara Denizi'nde bir gün daha büyük bir deprem olacaktır. Mutlaka depreme karşı hazır olmamız gerekiyor. Bir gün tıpkı bu 4 gibi belki 6, belki 7 daha büyük depremlerle karşılaşacağız. Ama bu 4'lük depremin daha büyük bir deprem üretmesi söz konusu değil.

SOSYAL MEDYADA DEPREM PANİ?İ 

Sosyal medyada kısa sürede İstanbul'un çeşitli bölgelerinden kullanıcılar birbirlerine deprem mi oldu diye sorular sormaya başladı. Saat 17:45'te hissedilen depremin özellikle İstanbul'un Avrupa yakasında oldukça şiddetli hissedildiği, gelen ilk yorumlarında kendini belli ediyor. Depremin üzerinden geçen 15 dakikanın ardından Twitter hesaplarından yorum yapan kullanıcıların sayısı şuan itibari ile 1000 kişiyi geçti.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.