Sosyal Medya

POPÜLER HABER

Fransa'da 7 ayrı saldırıda 140 kişi öldü

Paris'teki bir kafenin önünde patlama olduğu, ölü ve yaralılar bulunduğu bildirildi.Fransa'nın başkenti Paris'te bu gece 7 noktada eş zamanlı olarak silahlı ve bombalı saldırılar gerçekleşti. Saldırılarda ilk belirlemelere göre 140 kişi hayatını kaybetti, 200'e yakın kişi yaralandı. Hollanda ise bu sayıyı 127 olarak duyurdu. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, dünyayı sarsan Paris saldırılarının sorumlusunun terör örgütü IŞİD olduğunu açıkladı. 

KONSER SALONUNDAN KAÇIŞ 

 

CNN International, hayatını kaybedenlerin sayısını 153 olarak açıkladı. AFP Haber Ajansı, saldırılarda 200 kişinin yaralandığını, 80'inin durumunun ağır olduğunu bildirdi. Fransız Polisi Bataclan konser salonunda 100 rehinenin hayatını kaybettiğini açıkladı. 

Paris Savcısı ise en az 5 saldırganın öldürüldüğünü açıkladı. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, saldırıların ardından olağanüstü hal ilan etti ve sınırların kapatılması emrini verdi. Paris Belediyesi ise, güvenlik uyarısı yaptı ve vatandaşlardan evlerini terk etmemelerini istedi. 

TWITTER SAYFAMIZDAKİ CANLI AKIŞI TAKİP EDEBİLİRSİNİZ! BURAYA TIKLAYIN! 

Paris'te 7 ayrı yerde terör saldırısı gerçekleştirildi. İlk patlama yerel saatle 21:15 te Fransa ile Almanya arasında yapılan hazırlık maçının oynandığı Stade de France yakınlarında oldu. Bu ilk saldırıdan sonra Stade de France civarında iki patlama daha oldu. 

Paris'in 10 ve 11. Bölgelerine ise silahlı saldırılar gerçekleştirildi. Rue de Charonne, Rue de La Bichat, Rue de La Fontaine au Roi, Rue du Faubourg-du-Temple'da yayalara ateş açıldı. 

Saldırıların en kanlısı yaklaşık 1500 kişinin olduğu Bataclan konser salonunda oldu. Saldırganlar ilk önce el bombaları attı, ardından içeri girerek yüzlerce kişiyi rehin aldı. Yetkililerden alınan bilgilere göre en az 100 kişi hayatını kaybetti. Yaşananların ardından saldırganların bulunduğu yere Fransız polisi operasyon düzenledi. Düzenlenen operasyonda birçok rehine kurtarıldı. 

FRANSA'DAKİ SALDIRIDAN KARELER İÇİN BURAYA TIKLAYIN (MASAÜSTÜ SİTESİNDEN) 

HOLLANDE AÇIKLAMA YAPTI 

Paris Belediyesi ise, güvenlik uyarısı yaptı ve vatandaşlardan evlerini terk etmemelerini istedi. 

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, başkent Paris'te düzenlenen ve devam eden saldırıların ardından olağanüsti hal ilan etti ve sınırların kapatılması emrini verdi. 

Hollande, saldırılara ilişkin açıklamalarda bulundu. Hollande, Fransa'da olağanüstü hal ilan edildiğini belirterek, ülkenin bütün sınırlarının kapatıldığını açıkladı. 

 

Hollande açıklamasında kararlı ve dayanışma içinde olacaklarını bildirdi. Hollande, "Onlarca ölü var. Fransız ordusu Paris'e konuşlandırılıyor. Fransa’nın bütün sınırları kapatıldı. Caddeler ve sokaklar ikinci bir emre kadar kapatıldı. Olağanüstü hal ilan edildi. Sakin ve bir arada olmalıyız" dedi. 

PATLAMALARIN GERÇEKLEŞTİ?İ NOKTALAR 

 

OBAMA'NIN AÇIKLAMASI İÇİN BURAYA TIKLAYIN 

87 GENÇ VURULARAK ÖLDÜRÜLDÜ 

Paris belediyesinden bir yetkilinin Reuters'a verdiği bilgiye göre, konser salonundaki dört saldırgan en az 87 genci vurarak öldürdü. Ardından terörle mücadele ekipleri operasyon düzenleyerek binaya girdi, saldırganlar da üzerlerindeki patlayıcıları infilak ettirdi ve can kaybı 100'ü buldu. 

SURİYE İÇİN Mİ? 

Fransız gazeteci Erwan Desplanques, Bataclan konser salonundan kaçan bir arkadaşının içeride 5 ya da 6 saldırgan olduğunu ve saldırganların Suriye’den bahsettiklerini söylediğini aktardı. 

Saldırı esnasında Kaliforniyalı death metal grubu Eagles'ın konser verdiği, grup üyelerinin rehin olup olmadığının bilinmediği belirtildi. 

Paris Başsavcısı konuştu 

Paris Başsavcısı Francois Molins, toplam can kaybını en az 120 olarak açıklasa da, diğer yetkililer bu sayının daha yüksek olduğunu belirtiyor. 

CNN International'a konuşan Fransız yetkililer, saldırılarda en az 153 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti. 

Güvenlik kaynaklarının AFP'ye verdiği bilgiye göre, yaralı 200 kişiden 80'inin durumu ciddi. 

ERDO?AN'IN AÇIKLAMASI 

 

CNN International'a konuşan Fransız yetkililer, saldırılarda en az 153 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti. 

Güvenlik kaynaklarının AFP'ye verdiği bilgiye göre, yaralı 200 kişiden 80'inin durumu ciddi. 

SEKİZ SALDIRGAN ÖLDÜ 

Başlatılan soruşturmalara yakın bir kaynak, AFP'ye yaptığı açıklamada, sekiz militanın öldüğünü söyledi.  

STATTA PATLAMA SESLERİ VE PANİK ANLARI 

 

Fransa-Almanya maçının oynandığı Stade de France'daki üç saldırıdan ikisinin intihar saldırısı olarak gerçekleştiği ve saldırıyı düzenleyen iki kişinin üzerlerindeki bombaları patlattıkları bildirildi. Reuters'a konuşan bir görgü tanığı, intihar saldırılarından birinin, stadyumun hemen dışındaki bir fast food restoranının önünde gerçekleştiğini söyledi. 

PATLAMA SONRASI GÖRÜNTÜLER 

 

HOLLANDE DA STATTAYDI 

Patlamanın olduğu sırada Fransa ile Almanya arasında oynanan Euro 2016 hazırlık maçının oynandığı Stade de France'de Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande da bulunuyordu. Hollande özel ekiplerce stattan uzaklaştırıldı. 

 

'SOKA?A ÇIKMAYIN' UYARISI 

Fransız polisi saldırıların ardından güvenlik önlemlerine ilişkin uyarılarda bulundu. Polis tüm Fransa halkına gerekli olmadıkça sokağa çıkılmaması için uyarıda bulundu. 

"KAPI AÇIK" 

Öte yandan Parisliler, sosyal medyada açtıkları "KapıAçık" hashtag'iyle kentte panik halindeki turistleri evlerine davet ediyorlar. 

 

IŞİD ŞÜPHESİ 

Saldırıları henüz üstlenen olmadı ancak Twitter'daki IŞİD destekçileri, kutlama mesajları paylaşarak, eylemlerin terör örgütü tarafından yapıldığını öne sürdü. 

DÜNYADAN İLK TEPKİLER 

Almanya Başbakanı Angela Merkel yaşanan saldırıların ardından 'şoktayız' ifadesini kullandı. 

İngiltere Başbakanı David Cameron, Twitter hesabından, "Paris'te bu gece meydana gelen olaylarla sarsıldım. Düşüncelerimiz ve dualarımız Fransız halkıyla. Yardım için elimizden geleni yapacağız" mesajını paylaştı. 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ise saldırılardan derin üzüntü duyduğunu bildirdi. 

 

Fransa, Ocak ayında da yine Paris'te karikatür dergisi Charlie Hebdo ve bir markete düzenlenen saldırılarla sarsılmıştı. 18 kişinin öldüğü saldırıları, El Kaide'nin Yemen kolu üstlenmişti. 

TRİBÜNLER BOŞALDI, TARAFTAR SAHAYA İNDİ 

Paris'te meydana gelen terör saldırılarının duyulması üzerine, Fransa-Almanya milli takımları arasındaki maçın oynadığı Stad de France bir anda boşaldı. Seyirciler saha içine indi. Maçı izleyen Fransa Cumhurbaşkanı Holand da staddan çıkarıldı.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.