Sosyal Medya

GÜNCEL

Erdoğan ile Gülen nerede görüşecekti? / ÖZEL

Başbakan Erdoğan ile Fethullah Gülen'in görüşmesi nerede gerçekleşecekti.Başbakan Tayyip Erdoğan, Obama tarafından misafir edildiği ABD seyahatinde Muhammed Fethullah Gülen'le görüşmek istedi. Bu bilgi, Başbakan ABD'ye gitmeden 3 gün önce haberaktuel.com'a da ulaşmıştı. Ancak ne o günlerde, ne de o günden sonra bunu haberleştirmedik.

Fakat Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı'nın Samanyolu Haber ekranlarında bunu açıklamasından sonra meseleyi haberleştirmekte de mahsur kalmadı. Şimdi Dumanlı'nın açıklamasında bahsetmediği ayrıntıları biz verebiliriz.

GÖRÜŞME TALEBİNİ NEDEN YAZMADIK?

"Neden o günlerde bunu haber yapmadınız?" diye soranlar olacaktır. Haber Aktüel'i yakından tanıyanlar iyi bilirler ki; sitemiz AK Parti ile cemaatin arasındaki gerilimin daha ilk günlerde son bulması için gerek yayın politikasıyla, gerekse yakın çevresine verdiği mesajlarla büyük çaba sarf etti.

Sitemizin Genel Yayın Yönetmeni Muaz Kalaycı, olaylar sarpa salmak üzere olduğu zamanlarda "Ben bu kavgamın mağduru değil, mağlubuyum" diye başlık attığı yazısıyla suhulet çağrısında bulundu. Fakat arka arkaya gelen operasyonlar ve devamında ülkenin dört bir tarafında başlayan suçlu suçsuz korkunç kıyım, "suhuleti" de imkânsız hale getirdi.

Süreçteki gerilimin son bulması için böyle özel bir görüşmenin haberini o dönemde yapmamayı uygun gördük. Çünkü biz haberciden önce insanız. Hem de bu toprakların insanı. Bu görüşme talebinin haber olması görüşmeyi başlamadan bitirebilirdi. Ama öyle ya da böyle görüşme yine de gerçekleşmedi.

Cami açılışıNEREDE GÖRÜŞECEKLERDİ?

O günlerde ABD'deki Başbakan Erdoğan, Fethullah Gülen ile görüşmek istemişti. Ancak Erdoğan, bu görüşmeyi Gülen'in yaşadığı yer olan Pensilvanya'daki evde gerçekleştirmek istemedi. Erdoğan'ın yakınındaki isimler hemen formül buldu. Formül, Gülen'in yakınındaki isimlere de iletildi.

Formül şuydu:

Başbakan Erdoğan ile Gülen, ABD'nin Maryland eyaletindeki Türk-Amerikan Kültür ve Medeniyet Merkezi içindeki cami açılışına katılacak ve görüşme de burada gerçekleşecekti. Görüşmenin basın ayağı hesap edildi ve bu buluşmanın haberlere konu olmaması için açılışta değil, açılıştan sonra özel olarak gözlerden uzak olması teklif edildi.

Ancak gerek Gülen'in sağlık sorunları, gerekse de bu görüşme için çok istekli olmaması görüşmeyi mümkün kılmadı. Başbakan, Gülen'le bir görüşme beklerken bu görüşmenin olmayacağını istirahat ettiği Beyaz Saray'ın karşısında bulunan evde öğrendi.

B PLANLI OLARAK DEVREYE BÜLENT ARINÇ GİRDİ

Bu gelişme üzerine Erdoğan, beraberinde bulunan Bülent Arınç'ı arayarak Pensilvanya'ya gitmesini ve Gülen ile görüşmesini istedi. Arınç, Gülen ile yaklaşık 3 saat görüştü.

Bülent Arınç, bu görüşme sonrasında şunları söyledi:

"Başbakanımız 'Keşke biz de Hocaefendi ile görüşebilsek' dedi. 'Bizden sevgilerimizi iletin, bir emri olur mu, tavsiyeleri olur mu öğren' dedi. Hükümetle cemaat arasında bir soğukluğun olduğu söyleniyor. Bunları kesinlikle reddediyorum."

 

http://www.youtube.com/watch?v=iw2j4ndkud0&feature=player_embedded


FETHULLAH GÜLEN YANLIŞLARI BİR BİR SÖYLEDİ

Ancak her şey Arınç'ın açıklamasındaki gibi güllük gülistanlık değildi. Fethullah Gülen, kahvaltılı bu görüşmede Arınç'a eleştirilerini sıralamış ve iktidarın "yanlışlarından" bahsetmişti. Gülen, Türkiye'deki arkadaşlarının AK Parti tarafından oluşturulan mağduriyetlerini söylemiş ve eğer böyle devam ederse 'dostluklarına zeval geleceğini' bildirmişti.

Eğer biraz dikkat edilir ve geçmiş aylara bakılırsa Başbakan Erdoğan'ın 15 Mayıs 2013 tarihinde ABD'deki ziyaretinden sonra iplerin iyice gerildiği ve geçen yılın son günlerinde de koptuğu görülür. Erdoğan her ne kadar Mayıs'tan sonra ipleri kopardıysa da Gezi olayları sırasında oluşan havada bir de cemaati karşısına almamak için Türkçe Olimpiyatları kapanış programına katıldı. Ancak burada yaptığı konuşmada Gülen'in adını ima ile bile olsun ağzına almadı.

Fakat Başbakan burada cemaate mesaj göndermeyi ihmal etmedi:

"Gönül mücadelesi zordur, o yolda fitne tuzakları vardır, şeytan tuzakları vardır. Biz işte tüm bu tuzaklara karşı uyanık olacağız, aldatan da aldanan da olmayacağız. İpi bırakanlardan, umudunu yitirenlerden asla olmayacağız. Bizim millet olarak en değerli hazinemiz emin olun kardeşliğimizdir. Bugüne kadar ne kazandıysak kardeşlikten kazandık. Kardeşlik hukukumuza inşallah gölge düşürmeyeceğiz."

O dönemde bu açıklama klasik / normal bir açıklama sanıldı. Ancak bu cümlelere yüklenen anlamlar daha bugün anlaşıldı.

Sonuç olarak:

http://www.youtube.com/watch?v=wNhFANlu-X4&feature=player_embeddedBaşbakan, Fethullah Gülen'in ABD'deki görüşmeyi reddetmesinden sonra Gülen'in Bülent Arınç aracılığıyla gönderdiği mesajlara şaşırdı ve "cemaat ile arasına en net mesafeyi" daha bu ülkedeyken koydu.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.