Sosyal Medya

GÜNCEL

Abdullah Gül: Yeni Anayasa'da fırsat kaçtı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yeni anayasa konusunda bir fırsatın kaçtığını söyledi.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yeni anayasa konusunda bir fırsatın kaçtığını söyledi. Anayasa konusunda çok geç kalındığını belirten Gül, "Geçen Meclis de şimdiki Meclis de bir anayasa yapabilirdi. Toplumun büyük bir arzusu var. Temel konularda bütün siyasi partilerin çok ayrı düştüğü kanaatinde değilim. Ama maalesef gerçekleşemedi. Bunu 4- 5 ay öncede görmüştüm ve kanaatimi üzüntümü paylaşmıştım. Artık hayırlısı diyeceğiz inşallah ileride bu fırsat olur." diye cevapladı.

    Gül, vatandaşlara hitabının ardından valilikte basın mensuplarının sorularını cevapladı. Bulancak'ta inşa edilen taş caminin örnek olduğunu her yerde betornarme binalar yapılırken sabır ısrar ve kararlılıkla böyle bir taş binayı yapmanın örnek alınması gerektiğini belirten Gül, "Orada vatandaşlarla beraber olduk. Gün boyu Giresun'da olacağız. Vali ve belediye başkanı ile üniversiteyi ziyaret edeceğim. Bilgiler alacağım. Bu bölgenin en önemli projesi havaalanı. Ordu-Giresin havaalanı tamamlandığında Türkiye tanıtanprestij kitapları yapılırken Marmaray, boğaz tünelleri ve Selimiye, Süleymaniye yer alıyorsa havaalanı da örnek nadir eserlerden biri deniz içine yapılan bir eser olarak yer alacak. Bunlar şehrin geleceğini parlak kılmakta. Havaalanı tamamlandığında gözü burada olan ama fiziken başka yerde olan Giresunlular doğdukları topraklara daha çok gelecek. Karadeniz çevre yolu ayrı bir canlılık kazandırdı." şeklinde konuştu.

    Bir gazetecinin, "Yeni anayasa çıkmaza girdi. Gelinen noktada görüşünüzü alabilir miyiz?" sorusuna Gül, "Bir fırsat kaçıyor. Çok gecikmiş oldu geçen Meclis'te de bir anayasa yapılabilirdi bu Meclis'te de. Toplumun büyük bir arzusu var. bütün siyasi partilerin de arzusu var. Temel konularda bütün siyasi partilerin çok ayrı düştüğü kanaatinde değilim. Ama maalesef gerçekleşemedi. Bunu 4- 5 ay öncede görmüştüm ve kanaatimi üzüntümü paylaşmıştım. Artık hayırlısı diyeceğiz inşallah ileride bu fırsat olur. Anlayışlarımız değişirse zihinlerimizde değişiklikler olursa metinlerimiz farklı yazılı olsa da biz en azından zihinlerimizde ve anlayışlarımızda daha geniş vizyonla davranabiliriz daha demokratik davranabiliriz standartlarımızı fiilen yükseltebiliriz ümit ederim ki ileride gerçekleşebilir." dedi.

    "TÜRKİYE VE MISIR AKDENİZ'DE 2 ELMANIN 2 YARISI GİBİDİR"

    Başka bir gazetecinin, "Mısır darbe yönetimi bizim büyükelçimizin derhal ülkeyi terk etmesi konusunda bir çıkış yaptı bunu nasıl değerlendirirsiniz?" sorusuna Gül şu cevabı verdi: "Bu konuda fazla bir şey söylemek istemem. Orada olağanüstü bir dönem var. Mısır'ın bir an evvel demokrasiye kavuşmasını temenni ederiz. Türkiye ve Mısır Akdeniz'in 2 yakasında bir elmanın 2 yarısı gibidir. Akdeniz'in güneyine bakınca Mısır gibi bir devlet kuzeyine bakıldığımı Türkiye gibi büyük bir devlet vardır. Tarih boyunca çok sağlam ilişkilerimiz olmuştur. Türk işadamlarının çok önemli faaliyetleri var. Mısır'da olup bitenlerden çok üzüldük ve bunu paylaştık. Ümit ediyorum ki ileride bütün bunlar tekrar rayına oturur."

    "Dershaneler konusunda özel teşebbüs hürriyeti anlamında eleştirilere ne dersiniz?" sorusuna Gül, "Bu konu ile ilgili artık söyleyeceklerimi söyledim." dedi.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.