Sosyal Medya

GÜNCEL

Şivan Perver: Şimdi dostluk ve barış devri

Şivan Perwer, 'Şimdi yeni bir devir dostluk barış ve demokrasi devridir' dedi.sonra Türkiye'ye gelerek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Diyarbakır'daki açılış töreninde İbrahim Tatlıses ile birlikte sahneye çıkan Kürt sanatçı Şivan Perwer, "Şimdi yeni bir devir dostluk barış ve demokrasi devridir." dedi. Hem Türkçe hem Kürtçe konuşan sanatçı, "Demokrasiye ihtiyacı var bu ülkenin. Dünyaya düşen her insanın özgürce yaşama hakkı vardır. Kim olursa olsun. Hangi dilde hangi kültürde olursa olsun." şeklinde konuştu.
İki sanatçının konuşması sırasında başta Emine Erdoğan olmak üzere protokolde gözyaşı dökenler oldu.

Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker konuştuğu sırada alana gelen Şivan Perwer, Başbakan Erdoğan'ın yanına oturdu. Perver, ardından İbrahim Tatlıses ile birlikte sahneye çıktı.

Burada Tatlıses ve Perwer, birlikte hem Kürtçe hem Türkçe konuştu. Perwer, "Bu çok güzel bir gündür. Gerçekten tarihe gidecek dostluk kardeşlik sevdanın gideceği bir gün. Tarihi bir gün. Benim için de tarihi bir gün, 38 yıldan sonra. Ben buradan ayrıldığımda bir gençtim. Şimdi bir yaşlı adam olarak geri döndüm. Sayın Erdoğan, büyük bir mayayı temiz süte kattı. Bugün dostluğun kardeşliğin gününü kutluyoruz. Bu sayede var olsunlar, sağ olsunlar, ellerine sağlık." dedi.

Bunun için emek veren, bunun için yüreği çarpan aklı çalışan herkese teşekkür ettiklerini belirten Şivan Perwer, "Umarım bütün Türkiye bunu düşünecektir. Artık farklılıklar yasak edilmeyecek. Kimileri hapishanelerde çürüdü, işkence gördü, kimileri bizim gibi kaçtı. Yıllar sonra yavaş yavaş dönüyorlar bugün sayesinde." şeklinde konuştu.

Protokolde bulunan Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'nin de bu konuda çok olumlu düşünceleriyle yaklaştığını belirten Perwer, "Bu değerli insanları güzel Diyarbakır'ımızda görmek herkes tarafından sevindirici bir şey. Bu topraklar ne milletler gördü. Şimdi yeni bir devir dostluk barış ve demokrasi devridir. Demokrasiye ihtiyacı var bu ülkenin. Dünyaya düşen her insanın özgürce yaşama hakkı vardır. Kim olursa olsun. Hangi dilde hangi kültürde olursa olsun. Sayın Başbakan 3 yıl önce Almanya'da dedi ki: Asimilasyon bir insanlık suçudur. Bundan sonra bu ülkede asimilasyon olmayacak. Kardeşçe, dostça, birlikte yaşayacak demişti." ifadelerini kullandı.

İBRAHİM TATLISES: BİR ERKEK ÇOCU?UM OLURSA ADINI BARIŞ KOYACA?IM

İbrahim Tatlıses ise "Barış için kim elini taşın altına koyarsa o benim başımın üstündedir. Biz Şiwan kardeşimle buraya şan şöhret için gelmedik. Şöhrete de şana da doyduk. Bizim tek derdimiz barıştır." dedi. Tatlıses, bir erkek çocuğu olursa adını 'Barış' koyacağını kaydetti.

Sanatçıların gerek alana gelişi gerek sahneye çıkışları arasında hem protokol hem de alanda bulunan vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. İki sanatçı sahnede konuşurken de başta Emine Erdoğan olmak üzere bazı kişilerin gözlerinin dolduğu görüldü.

İki sanatçının ardından da kürsüye Erdoğan çıktı. Erdoğan, iki sanatçının ellerinden tutup havaya kaldırarak alandaki vatandaşları selamladı.  

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.