Sosyal Medya

GÜNCEL

Faruk Çelik: Kıdem tazminatı kaldırılmıyor

Faruk Çelik, 12 milyon işçiyi ilgilendiren haber için yeni bir açıklama yaptı.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda gerçekleşen Üçlü Danışma Kurulu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik başkanlığında toplandı. Toplantıya TOBB Genel Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TİSK Genel Başkanı Tuğrul Kudatgobilik, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve İŞKUR Genel Müdürü Nusret Yazıcı'nın da olduğu ilgili bürokratlar katıldı.

'KIDEM TAZMİNATI KALKSIN DİYEN YOK'
Kıdem tazminatının kaldırılacağı yönündeki eleştirilere tepki gösteren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, şunları kaydetti:

"Kim kaldırıyor kıdem tazminatını? 'Kıdem tazminatını kaldıralım' diyen birisi mi var? Böyle bir şey yok ama yazılanlar çizilenler kıdem tazminatı kalkıyor. Biz böyle bir cümle hiç kullanmadık. Hükümetin hiçbir üyesi de kullanmadı. 'Kıdem tazminatı kalksın' diyen yok.

'UYGULAMADA BAZI SIKINTILAR VAR'
Uygulamada bazı sıkıntılar var. Bu sıkıntılara birlikte nasıl çözüm buluruz tartışması çok farklı yerlere götürülüyor ve buralardan belki siyasi söylemler, belki meydanlara mesajlar, belki alan oluşturma. Burası alan oluşturulacak bir yer değil. Bu çözülmesi gereken, çalışma hayatında sorunların çözülmesi gereken bir yaklaşım gerektiren bir konu başlığıdır. Bu sorun değil denirse biz buna da saygı gösteririz. Alt işverenlerle ilgili sorunlar var. Bu bir vaka, bu bir realite. Onun için birşey kaldırıyoruz, bir şey yıkıyoruz. Yok böyle şey. Biz yıkmak için değil yapmak için buradayız."

Toplantının açılışında, sosyal diyalogu esas alan, işçi ve işvereni birbirini tamamlayan iki unsur olarak gören anlayış çerçevesinde çalışma hayatıyla ilgili son derece önemli düzenlemeleri gerçekleştirdiklerini de belirten Çelik, İş Sağlığı Güvenliği ve İntibak yasaları başta olmak üzere yaptıkları düzenlemelerde "biz yaptık oldu" mantığı içerisinde olmadıklarını ve diyaloğu esas aldıklarını söyledi.

Bu yaklaşımının en canlı şahitlerinin toplantıya katılanlar olduğunu ifade eden Çelik, çalışma hayatının dinamik bir alan olmasından dolayı önlerine yeni yeni sorunların çıktığını, bu sorunların da çözüm beklediğini bildirdi.

Çelik, söz konusu sorunların çözümüne yönelik olarak Eylül ayında Çalışma Meclis'ini topladıklarını anımsatarak, şöyle konuştu:

"Toplantıda üzerinde uzlaşılan konular olduğu gibi uzlaşılamayan konular da oldu. Uzlaşılamayan konuların diyalog çerçevesinden yine bu mekanizmalarla ele alınması ve çözüme kavuşturulması konusunda çabanın sarfedilmesi şeklinde bir sonuç bildirgesi kararı ortaya çıktı. Bu çerçevede bir araya gelmiş bulunuyoruz. Bugün alt işveren ve esnek çalışma uygulamaları ve bu alanda yaşanan sorunlar başlıklarını ele alacağız."

Bir basın mensubunun, toplantının gündeminde kıdem tazminatının olup olmadığını sorması üzerine Çelik, "Alt işveren ve alt işverenlerin sorunları' dediğimiz zaten o. Ana sorunların bir tanesi kıdem tazminatını alamamaları veya hak etmelerine rağmen, sorun alamamaları" yanıtını verdi.

Diğer bir basın mensubunun, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın "kıdem tazminatının önündeki en önemli problemin düşük sendikalaşma oranı olduğu" yönünde açıklamalarının bulunduğunu aktararak, sendikalaşmayı artırıcı yönde çalışmaların olup olmayacağını sorması üzerine Bakan Çelik, şunları söyledi:

"Toplu İş İlişkileri Yasasını biz çıkartırken örgütlenme gerçekten tıkanmıştı. Örgütlenme imkanı kalmayan bir mevzuat ile karşı karşıyaydık. Bu çerçevede Toplu İş İlişkileri Yasasını çıkarttık. Bunun getirdiği artılar var. Sendikalaşmada bir artış var ama henüz istediğimiz noktada değil. Zaten yasada yeni yürürlüğe girdi. Sayın Başbakan Yardımcımızın orada dediği, örgütlü toplum noktasında bir vurgudur. Gerek işçi, gerek işveren, gerek hükümet olarak o görüşe hepimizin katıldığını söyleyebilirim." 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.