Sosyal Medya

GÜNCEL

Karkon Egemen Bağış'ı ağırladı

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış:-"Biz bir daha Karadeniz'e, Türkiye'nin hiçbir yerine şehit cenazesi gelmesini istemiyoruz"-"Karadenizli kardeşlerimizin çözüme karşıymış gibi gösterilmelerini istemeyiz. Tam tersi, terör belasının sona ermesi en çok Karadenizli kardeşlerimizle olur"

 

-"Biz bir daha Karadeniz'e, Türkiye'nin hiçbir yerine şehit cenazesi gelmesini istemiyoruz"

 

-"Eğer bu süreçte yanlış anlaşılmalardan kaynaklanan bazı eleştiriler varsa, bu bizim süreci iyi anlatamadığımızdan kaynaklanmaktadır. Bunu sizinle daha iyi istişare ederek, anlaşarak tek yumruk, tek vücut, tek gövde olarak, hep birlikte davranarak aşacağız"

 

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, "Karadenizli kardeşlerimizin çözüme karşıymış gibi gösterilmelerini istemeyiz. Tam tersi, terör belasının sona ermesi en çok Karadenizli kardeşlerimizle olur" dedi.
Karadeniz Dernekleri Konfederasyonu'nca, Üsküdar Belediyesi Nikah ve Kültür Sarayı'nda düzenlenen sohbet toplantısına katılan Bağış, Karadenizliler'in en popüler hemşehrisi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın selamlarını getirdiğini söyledi.
Çözüm sürecinin tüm Türkiye'yi daha da güzelleştirecek bir süreç olduğunu ifade eden Bağış, "Bu çözüm süreci, Türkiye'nin 40 yıllık bir belasını, terör belasını başımızdan defetme sürecidir" dedi.
Bu süreçte Karadenizliler'in kendilerine verdiği desteğin çok önemli olduğunu vurgulayan Bağış, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Allah razı olsun, desteğinizi hiç esirgemiyorsunuz. Karadenizli kardeşlerimizin çözüme karşıymış gibi gösterilmelerini istemeyiz. Tam tersi, terör belasının sona ermesi en çok Karadenizli kardeşlerimizle olur. Biz bir daha Karadeniz'e, Türkiye'nin hiçbir yerine şehit cenazesi gelmesini istemiyoruz. Eğer bu süreçte yanlış anlaşılmalardan kaynaklanan bazı eleştiriler varsa, bu bizim süreci iyi anlatamadığımızdan kaynaklanmaktadır. Bunu sizinle daha iyi istişare ederek, anlaşarak tek yumruk, tek vücut, tek gövde olarak hep birlikte davranarak aşacağız."
Çözüm sürecinin çarpıtıldığını ifade eden Bağış, "Çözüm süreci, kesinlikle bir pazarlık süreci değildir. Çözüm süreci, Türkiye'nin herhangi bazı kesimlerine yönelik açılım yapma süreci değildir. Çözüm süreci, yeni başlayan bir şey de değildir. 3 Kasım 2002'de başlamış ve güçlenerek devam eden bir kardeşlik sürecidir. Çözüm sürecini tek cümleyle özetlemek gerekirse, anayasamızda yazan 'Türkiye Cumhuriyeti'nin her vatandaşı eşittir' ibaresinin uygulamaya geçmesidir" şeklinde konuştu.
Anayasada öyle söylenmesine rağmen geçmişte bazı mağduriyetler yaşandığını anlatan Bağış, Karadeniz sahil yolu projesinin tamamlanmasının on yıllar sürdüğünü kaydetti.
Bağış, "Rahmetli Özal, cumhurbaşkanı bile oldu ama Kürt olamadı. 20 yıl önce cumhurbaşkanlarının bile etnik kökenini söylemeye korktuğu bir ülkeyken, bugün devlet televizyonu günde 24 saat Kürtçe yayın yapıyor. Mahkumlar, ziyarete gelen anneleriyle ana dillerinde konuşabiliyor" diye konuştu.
Atatürk'ten sonra ilk defa cemevine giden bir cumhurbaşkanı olduğunu, ülkenin ilk defa Alevi vatandaşlarla aynı sofrayı paylaşan bir başbakan gördüğünü ifade eden Bağış, "AB'de kimi ülkeler Roman vatandaşlarını sınır dışı etmeye kalkarken bizim Başbakanımız 20 bin Romanla bir araya gelerek kucaklaştı. Sümela'da bu ülkenin Ortodoks vatandaşları 88 yıl aradan sonra dua ettiler" dedi.

-"Her öğrencimiz, her vatandaşımız eşit olmalı"-

Bağış, eskiden Türkiye'de öğrencilerine ayrımcılık yapan üniversiteler bulunduğunu kaydederek, şöyle devam etti:
"(Türbanını açarsan üniversiteye girersin, açmazsan giremezsin) deniyordu. Katsayı ayrımcılığı vardı. Böyle bir ayrımcılık düşünülebilir mi- İşte tüm bunlar çözüm sürecinin parçaları. Bu ülkede her öğrencimiz, her vatandaşımız eşit olmalı. İşte çözüm süreci, hiç kimse çarpıtmaya kalkmasın, kapalı bir süreç değildir. Çözüm süreci, herkesin eşit vatandaş olma sürecidir. Bunun için bu süreçte Karadenizli kardeşlerimizin desteklerini çok önemsiyoruz."
Bu çözüm sürecinin net bir teminatının da bir "Karadeniz uşağı" olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olduğunu vurgulayan Bağış, Erdoğan'ın şiir okuduğu için cezaevine girme sürecine işaret ederek, sözlerini şöyle tamamladı:
"Ama bu millet ne dedi, 'Bu şarkı burada bitmez' dedi. Onu aldı, Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanı, dünya vicdanının sesi yaptı. En uzun başbakanlık yapmış kişi olarak tarihe geçti. Bugüne kadar Türkiye'nin sorunlarını teker teker çözdü. İnşallah bu terör sorunu da sizlerin desteğiyle çözülecek. Şu an bu milletin en önemli sorunu terör meselesi. 350 milyar dolara mal olmuş bu zamana kadar. Ama zararın neresinden dönülürse kardır. Bu sürece hep birlikte sahip çıkacağız. Türkiye'nin bu beladan kurtulması için el ele vereceğiz. Bunu yaparken de anayasanın eşitlik ilkesini uygulayacağız. Her vatandaş eşittir. Her vatandaş, bu bayrağın dalgalandığı yerde huzur içinde yaşayabilmeli. İstanbul'da da Trabzon'da da Şırnak'ta da bu ülkenin vatandaşları, bu ülkenin vatandaşı olmanın gururunu yaşayabilmeli."
Toplantının ardından katılımcılarla fotoğraf çektiren Bağış, Üsküdar Belediyesi Nikah Dairesi'nde nikah törenleri olan Zübeyde ve Hüsnü Yılmaz ile kameralara poz verdi.
Toplantıya, Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara ile Karadenizli sivil toplum kuruluşlarının üyeleri katıldı

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.