Sosyal Medya

YAŞAMSANAT

Büyük Ardeşen?i Yönetmeye Büyük Adaylar!

Büyük Ardeşen?i Yönetmeye Büyük Adaylar! 27 Ekim 2013 tarihinde yapılması planlanan yerel seçimlerde geri sayım başlarken, hangi partiden kimlerin aday olacağı konusu ise gündemin ana maddesi.27 Ekim 2013 tarihinde yapılması planlanan yerel seçimlerde geri sayım başlarken, hangi partiden kimlerin aday olacağı konusu ise gündemin ana maddesi.

2014 yılında yapılması beklenen fakat, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın attığı bir adımla ve MHP’ninde bu adımı desteklemesi ile birlikte yerel seçimlerin 2013 yılında yapılması konusunda mutabakata varılması yerel seçimler öncesi heyecanlı günlerin başlamasına neden oldu.

Lazhaber Ardeşen’nin Seçim Havasını Masaya Yatırıyor!
Ardeşen yapısı ve nüfusu itibari ile Rize’nin en büyük ve Doğu Karadeniz’in büyük ilçeleri arasında yer almaktadır. Bulunduğu konum itibari ile de tam bir merkez havası vermektedir. Bölge de il olması muhtemel adayların en başını çekmektedir. Şüphesiz Ardeşen her genel seçimde Rize’de belirleyici rol oynamıştır, oynamaya da devam edecektir. Ardeşen Belediyesini elinde bulunduran parti her zaman Rize’de söz sahibi konumunda olmuştur. Bunu düşünürsek Her siyasi partinin ana hedefinde Ardeşen vardır.

2009 seçimini hatırlayalım!
Ardeşen’de 2009 yerel seçimi çok şiddetli geçmiş, 5 parti (Anap, CHP, MHP, DP ve DSP) Anap çatısı altında birleşerek bugün ki Ardeşen Belediye başkanı Mümtaz Sinan’ın aday olduğu AK Parti’ye karşı Eski Müsteşar yardımcısı Temel Eryılmaz’ı aday göstermişti.  Seçim havasını gerçekten çok şiddetli yaşadık. Hiç kimse seçimin sonucunu tahmin edemiyordu. Seçim yaklaştıkça partilerin güçleri ölçülmeye çalışılıyordu. Gizli anketler, kamuoyu araştırmaları, her gün yeni bir sonuç, her gün yeni bir iddia. Her kesim kendi gücünü kullanıyordu. Ama net sonuç yakalanamıyordu. Ben bile o kazanır bu kazanır diyemiyordum. Kazanan seçimi 100-200 oy farkla kazanır ama kim kazanır bilemem diyordum. Çünkü her iki aday da gerçekten çok güçlüydü. Dedik ya son derece şiddetli ve fırtınalı günlerdi. Artık seçim Mümtaz Sinan ve Temel Eryılmaz arasında geçen büyük bir yarışa dönüşmüştü. Her gün bir gövde gösterisi düzenleniyordu. Kim daha kalabalık toplantılar mitingler düzenledi, kim daha güzel konuştu. Kim kime ne cevap verdi, ne hesap sordu? Herkes bu soruyu soruyordu birbirine derken sandık kuruldu. Oylar kullanıldı. Sandıklar açıldı. Ve sonuçlar son anda belli oldu. AK Parti’nin adayı Mümtaz Sinan 6.473 oy alarak, Anap’ın adayı Temel Eryılmaz’ın aldığı 6.253’oyu geçerek yeniden Ardeşen Belediye Başkanlığına seçildi. AKP, karşısında 5 partinin birleştiği bir seçimi kazanarak Ardeşen’de adeta tarih yazmıştı.

2013’te Böyle Şiddetli Fırtına Eser mi?
Yazımın başında da belirttiğimiz gibi, Ardeşen Belediyesini elinde bulunduran parti her zaman Rize’de söz sahibi konumunda olmuştur. Bunu düşünürsek her siyasi partinin ana hedefinde Ardeşen vardır. Bu yüzden muhalif siyasi partiler ve adayları Ardeşen Belediye başkanlığı seçimine yıllar önce hazırlanmaya başladı. AKP ise hem iktidarda olması, hem de mevcut yönetimi elinde bulundurması hasebi ile her zaman hazır parti oldu. Çünkü elinde bulundurduğunu kaybetmeyi göze alamaz. AKP’nin en başından hazır olduğunu yarışlarda, muhalifler 2009 yerel seçiminde olduğu gibi birleşmenin olmasına sıcak bakılmıyor. Ama her siyasi parti de son derece güçlü adaylarla seçimi kazanmayı hedefliyor. Bu siyasi partiler hangileri mi? Başta CHP, sonra MHP, mecliste olmasalar dahi Saadet Partisi de bu Fırtına’ya katılmak istiyor. Fırtına bu kez çok yönlü eseceğe benziyor.

İlk Fırtına Aday Adaylığı Döneminde AK Parti’de Esecek…
İktidar partisi olma avantajını elinde bulunduran AK Parti’de ilk çekişmeli seçim şüphesiz ki aday adaylığı döneminde yaşanacak.

Gelelim AK Partinin Muhtemel Aday Adaylarına

Mümtaz Sinan
Mevcut Başkan Mümtaz Sinan 2002 genel seçimlerinde o dönemin Ardeşen Belediye Başkanı İmdat Sütlüoğlu’nun Milletvekili adaylığı için görevinden istifa etmesiyle birlikte oturduğu Belediye Başkanlığı koltuğunu, aday olduğu 2004 ve 2009 yerel seçimlerini kazanarak bırakmayan bir isim. Mümtaz Sinan 10 yıldır Belediye Başkanlığı yapıyor. Öncesinde de belediyede aldığı görevlere bakarsak 15 yıldır belediyecilik yapıyor. AK Parti’nin tüzük’ü gereği ustalık dönemi diye tabir edilen 3. dönem adaylığına kesin gözüyle bakılan Mümtaz Sinan büyük Ardeşen’i yönetmeye devam edecek mi bunu süreç gösterecek.

Hakan Gültekin
Şüphesiz ki AK Parti de sadece belediye de değil aktif siyasette de hizmet veren birçok isim var. Bunların başında Ardeşen için ve partisi için birçok başarılı çalışmalara imza atmış, zorlukları ve tehlikeleri geride bırakmış bir isim var. Şuan ki Rize İl Genel Meclis Başkanı Hakan Gültekin. Hakan Gültekin geçtiğimiz 2009 yerel seçimlerinde de Ardeşen Belediye Başkanlığı için aday adayı olmuştu. Fakat partisi mevcut Başkan Mümtaz Sinan ile yola devam kararı almıştı. Partisinin aldığı bu kararı sonuna kadar destekleyen Gültekin, Belediye Başkanlığında hizmet edemezsem İl Genel Meclis üyesi olurum ve hizmetimi bu unvanla sürdürürüm diyerek il Genel Meclis Üyesi seçilmiş. Burada da meclis Başkanlığı seçimini kazanarak bu kez Rize ili ve ilçeleri için hizmet etmeyi sürdürmüştür. Gültekin’in yerel seçimlerle birlikte il genel meclis başkanlığı görev süresinin de biteceğini düşünürsek Ardeşen Belediye başkanlığı için aday adaylığına kesin gözüyle bakılıyor. Gültekin’in belediye başkanlığına aday gösterilip gösterilmeyeceğini süreç içerisinde göreceğiz fakat kendisi hizmet için görevin çok da önemli olmadığını ve siyasette olmazsa STK’da göreve devam ederim anlayışıyla hareket eden isimlerden birisi. Kendisi ile bulunduğum birçok sohbet ortamında bu cümleyi çokça kez kullandı.

Mehmet Yerebakan
Ardeşen Belediye Başkanlığı için ismi geçen önemli isimlerden birisi de Mevcut başkan Yardımcısı Mehmet Yerebakan. Yerebakan 2004 yerel seçimlerinde Saadet Partisinden Belediye Başkanlığı için Mümtaz Sinan’a karşı aday olmuştu. Ancak Yerebakan seçimi kaybeden taraf olmuştu. Yerebakan geçtiğimiz 2009 yerel seçiminde AKP’ye geçerek aday adayı olmuştu. Partisinin Mümtaz Sinan ile yola devam etme kararı almasına karşısın Mümtaz Sinan’a tam destek vermiş ve arkasında bulundurduğu büyük oy potansiyeli ise AK Parti’nin, karşısında duran 5 partiye karşı seçimi kazanması için büyük rol oynamıştı. Mümtaz Sinan’ın listesiyle seçimlere girerek Belediye Başkan Yardımcısı seçilen Yerebakan’ın aday adaylığına kesin gözüyle bakılıyor. Halkla iç içe ve sürekli halkın sorunlarına eğilen, bir isim olan Yerebakan’ın ciddi derecede oy potansiyeli bulunuyor.

Avni Kahya
AK Parti’nin temel isimlerinden birisi de Mevcut İlçe Başkanı Avni Kahya. Kahya, daha önce şuan Mehmet Yerebakan’ın oturduğu Belediye Başkan yardımcısı koltuğunun sahibi olan eski belediyecilerden birisi. 2009 yerel seçimleri öncesi Belediye başkanı adaylığı için İlçe Başkanlığı görevine yeniden aday olmayan Hakan Gültekin’in yerine kongrede başkanlığa seçin Avni Kahya, bu dönem AK Parti’den belediye başkanlığı için bende varım diyebilecek isimler arasında yer alıyor.

Dursun Yaşaroğlu
25 yıldır devletin önemli kademelerinde görev alan ve birçok sivil toplum kuruluşunda önemli düzeyde başarılı çalışmalara imza atan Ardeşen Özel İdare Müdürü Dursun Yaşaroğlu’nun da AK Parti’den Ardeşen Belediye Başkanlığına aday adayı olarak siyasete atılması bekleniyor. Kendisi 25 yıllık memuriyet hayatında Rize ve ilçelerinde önemli görevler aldıktan sonra, halka hizmet anlayışı ile son yıllarını Ardeşen’de Özel İdare Müdürlüğü yaparak sürdüren Yaşaroğlu Ardeşen’i ve Ardeşen’in sorunlarını en iyi bilen isimler arasında yer alıyor. Özel idare Müdürlüğünün yanı sıra aldığı önemli sorumlulukları ile adından söz ettiren Yaşaroğlu, Ardeşen Üniversite Yaptırma Derneği 2. başkanlığının yanı sıra, Ardeşen GSK, Ardeşenspor ve DOKADAK gibi ilçede söz sahibi Spor kulüplerinde de Onursal Başkanlıklar ve yönetim kurulu üyeliği yapmaktadır. Kendisine başarılar diliyorum.

Adem Biberoğlu
Kendisini geçtiğimiz 2011 genel seçimlerde Rize Milletvekilli aday adaylığı döneminde daha yakından tanıdığımız bir isim olan Devlet Meteoroloji işleri Genel Müdürlüğü Personel Daire Başkanı Adem Biberoğlu’nun Milletvekilliği seçiminde olduğu gibi Ardeşen Belediye Başkanlığı seçimlerinde de aday adayı olmasına kesin gözüyle bakılan önemli isimlerden birisi. Kendisi Ankara’da görevde bulunduğu süreç içerisinde Ardeşen için önemli çalışmalara ve katkılara imza atmış bir isim olarak Ardeşen’lilere Ardeşen’de hizmet etmeye talip olduğu öğrenildi.

Av. Harun Mertoğlu
AK Parti’den aday olması beklenen en sürpriz isimlerden biri de eski Rize Baro Başkanı Av. Harun Mertoğlu. Geçtiğimiz 2007 ve 2011 genel seçimlerinde AK Parti’den Rize Milletvekili aday adayı olan ancak her iki dönem de aday gösterilmeyen Mertoğlu’nun Ardeşen Belediye Başkanlığına aday adayı olması bekleniyor.

AK Parti’den başka sürprizler de bekleniyor
Her gün kamuoyunu yokluyorum. Araştırıyorum. Şuana kadar AK Parti adaylığına kesin gözüyle bakılan isimler yukarıda saydığım isimler. Bundan sonra karar alacak olan, ya da karar alıp da birilerinden icazet bekleyen ve aday olacağını açıklayacak isimlerde olacak elbette. Hep birlikte bekleyip göreceğiz. Söz duyar duymaz ilk sizlerle paylaşacağım.

SIRA GELDİ MUHALEFETE
AK Parti’nin yukarıda saydığım güçlü isimlerin biri ile seçime girmesi beklenirken, Muhalefet kanadında da önemli isimler bu kez gerçekten güçlü bir şekilde AK Parti’ye rakip olacak. Yazımın başında da belirtmiştim. 2009 yerel seçimindeki gibi partilerin bir araya gelerek AK Parti’ye karşı birleşmesi şu anlık çok güç. Böyle bir şey söz konusu bile yapılmıyor. Hiçbir parti sıcak bakmıyor. Özellikle partiler kendi adaylarını öne sürüyor. Ama ileride belki bu birleşme yeniden gündeme gelir onu hep birlikte göreceğiz. CHP’nin, MHP’nin ve SP’nin de güçlü adayları var.

CHP’nin Tahsin Ocaklı Umudu!
Neredeyse 15 yıldır Ardeşen Belediyesini kazanamayan CHP bu kez belediyeyi kazanmanın yollarını arıyor. Geçtiğimiz birkaç ay içerisinde her ne kadar CHP’de ufak tefek sorunlar yaşansa da sorun şuan sıfıra indirilmiş ve çözülmüş durumda. CHP şuan çok huzurlu. CHP’de yeniden bir atılım beklenirken TEK HEDEF Bu kez Belediye Başkanlığını kazanmak. Çünkü CHP’nin Ardeşen Belediye Başkanlığı kazanması demek Rize’den bir milletvekilini Meclise göndermek demek. CHP’nin Ardeşen’de yerel seçim galibi olması genel seçime büyük katkı sağlayacak. Bu yüzden CHP Tahsin Ocaklı’yı Başkanlık koltuğuna oturtmak istiyor. CHP seçmeni de buna çok sıcak bakıyor. Tahsin Ocaklı’nın halka olan yakınlığı ise diğer parti seçmenlerini de CHP’ye yaklaştırıyor. Kim bilir Tahsin Ocaklı’nın diğer partilere gelin ben bağımsız aday olayım siz de beni destekleyin şeklinde çağrıda bulunarak bağımsız aday olması bile sokakta konuşuluyor. Geçtiğimiz ay Tahsin Bey ise kısa bir sohbetim olmuştu. Kendisi kesin aday. Bu şüphesiz. CHP’den aday olacağını da belirtmişti. Ama halkın bağımsız aday ol çağrısına nasıl bakacak bunu hep birlikte göreceğiz. Ocaklı halk tarafından seviliyor ve başarılı da bir işadamı. İşi de belediyeciliğe çok yakın. Halk isterse Neden olmasın?MHP’nin En Etkili İsimi Aday Olacak…
Milliyetçi Hareket Partisi de 2013 seçimlerinde Fırtına’ya katılacak isimler arasında yer alıyor. Adayı da partisinin Ardeşen’deki en güçlü ismi gibi gözüküyor. MHP’nin Ardeşen İlçe Başkanlığı görevini sürdüren Muhammet Hacısüleymanoğlu geçtiğimiz 2009 yerel seçimlerinde Belediye başkanlığına aday olmayı düşündü ama partiler arası birleşme olduğu için Temel Eryılmaz’ın adaylığını desteklediği için İl Genel Meclis üyeliğine aday olmuş, seçimi de çok az bir farkla kaybetmişti. 2009 seçimlerinde olduğu gibi muhalif partileri arasında birleşme olmaz ise Hacısüleymanoğlu’nun adaylığına kesin gözüyle bakılıyor. Hacısüleymanoğlu Ardeşen siyasetinin eski ve tanınmış isimlerinden. Ailesi de siyasetin içinden geliyor. Kendisi de halkın içinden. Çalışkan. Seveni de çok. Henüz ben aday olacağım diye açıklama yapmadı ama geçtiğimiz hafta Gelişim TV’de konuştu. Aday olacağım demedi, ama olmayacağım da demedi. Ama ben kesin gözüyle bakıyorum. Başarılar diliyorum.

Saadet Partisi % 100 Sahnede Olacak!
Saadet Partisi’nin farklını bilmeyen yoktur. Kazansa da Kaybetse de Sahnede olacak olan bir parti. Ama bu seçim gerçekten kazanmak istiyor. Adayı da güçlü olacak. Kulislerde adayının çok güçlü olduğu konuşulsa da o isim sır gibi saklanıyor. O ismi kovalıyorum. Çok yakında öğreneceğim ve öğrenince de sizlerle paylaşacağım.

Ben önce şahsım ve  sonra kurumum Lazhaber adına bütün partilere ve adaylarına şimdiden başarılar diliyorum. Uzun bir yazı oldu. Her şeyi sığdırmak istedim yazıma. Muhtemelen eksiklerim, aksaklarım olmuştur. Olduysa da dikkatimden kaçtığı içindir. Yukarıda yazdığım bu uzun yazıda sürç-i lisan ettiysem affola diyor ve eksikliklerin bizzat bana iletilirse gelecek yazılarımda telafisini sizlerle paylaşacağımın teminatını veriyorum.

Sevgiyle Kalın… 

Sevgiyle Kalın…

Ömer Faruk Zenginal 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.