Sosyal Medya

BÖLGEHABER

Yer Güneysu: `HES var sıkıntı var`

Rize`nin Güneysu İlçesi`nde yapımı süren hidroelektrik santral (HES) inşaatı ile tünele alınacak olan Dumankaya deresinin suyunun Salarha deresine aktarılacak olması düzenlenen gösteri ile protesto edildi. Yöre halkı protesto sırasında "HES, var sıkıntı var? pankartı açtı.Güneysu Çevre Platformu ile onlara destek veren Karadeniz İsyandadır Platformu (KİP) üyelerinin düzenlediği protesto gösterisine HAS Parti İstanbul eski il başkanı Prof. Dr. Mehmet Bekaroğlu eşi Aysen Bekaroğlu’da katılarak destek verdi. İlçe merkezinde toplanan ve ellerinde “HES var, sıkıntı var” pankartı ile yürüyüşe geçen grup, “dereler özgürdür, özgür akacak” ve “HES yapma boşuna, sıkıntı oluruz başına” sloganları atarak Dumankaya deresi üzerindeki Katarahte gölüne doğru yürüyüşe geçti. Grup, yapımı süren ve Dumankaya deresinin suyunu tünelle Salarha deresine aktaracak olan HES inşaatı önünden geçerken açılan tünele doğru taş attı. Bu sırada Ali Erdoğan isimli bir kişi HES karşıtı gruba tepki gösterdi. Mehmet Bekaroğlu, tartıştığı Ali Erdoğan adlı vatandaşa “Hadi sen işine bak, biz açıklama yapalım sonra sende yaparsın” dedi.

NEDİR DERDİNİZ?

Grup adına basın açıklamasını okuyan 13 yaşındaki Peride Bahar İstif, HES var sıkıntı var söyleminin arttığını belirterek artık bunun yetkililer tarafından görülmesi gerektiğini belirrtti. Yaşamın ülke genelinde olduğu gibi Karadeniz’de de hızla yok edildiğini ifade eden İstif, şöyle konuştu:

"Bugün, bir yok oluş sürecine dikkat çekmek için ülkede HES projelerinin işleyiş mantığını en çarpıcı bir şekilde görünür kılabilecek bir noktada bulunmaktayız. Ayak bastığımız bu noktada devlet, sermaye ve doğa ilşikisi daha berrak bir şekilde görülebilmektedir. Dikkatlerin bu noktaya toplanması için bir araya geldik, hep birlikte ve ısrarla şunu söylüyor ve bunu söylemekten feragat etmiyoruz.

HES VAR SIKINTI VAR

Artık bu sıkıntıyı görün !

Ülkemizde ve Karadeniz’de doğaya yapılan saldırılar artık tahammül edilemez boyutlardadır. Yaşam, ülkemizin tüm doğal alanlarında olduğu gibi Karadeniz’de de hızla yok ediliyor. Ekolojik değeri en yüksek olan Doğu Karadeniz Havzası ise artık yapılan saldırılara karşı neredeyse direncini yitirmek üzeredir. 1.5 milyon sene içerisinde yavaş yavaş şekillenerek bugünkü görkemine ulaşan bu vadiler bu eşsiz güzellikteki doğa insan eliyle bir anda acımasızca yok edilmektedir.

Evet ısrarla söylüyoruz ülke coğrafyasını baştan sona kuşatan HES projelerinde SIKINTI var.

Gün geçtikçe belirginleşen ciddi bir sıkıntı var hem de.

Bu sıkıntıyı artık görün !

Bu yüzden bugüne kadar hiçbir kurum ve hiçbir oluşumun yüksek sesle dile getirmeye cesaret edemediği bir soru var ki, biz Güneysulular ve yaşam savunucuları bu soruyu bugün korkusuzca ve açıkça soruyoruz;

Çalık Enerji Grubunun Güneysu’da ne işi var?

Güneysuya hayat veren derelerin üzerinde Çalık Enerji neden çöreklenmiştir?

Burada bir sıkıntı yok mu sizce?

Elbette var, o zaman bu sıkıntıyı görmeye ve düşünmeye davet ediyoruz sizleri.

Karadenizli’nin tatlı uykusundan uyanmasına, gerçeği bütün çıplaklığı ile öğrenmesine izin verilmek istenmiyor mu acaba? Bunun için mi Güneysu seçildi bu yüzden mi Çalık Enerji burada? Artık bu soruyu sormak zorundayız.

Ve nedir bu aceleniz?

Afet ve savaş koşullarında uygulanan acele kamulaştırmalarla ile yüzlerce yıldır sahip olduğumuz arazilere neden birer birer el koyuyorsunuz? Kimden neyi acele acele kaçırıyorsunuz? Geçmişte tapu yolu ile sahip olunan araziler ormanlaştı diyerek elimizden alıp, köylerde bulunan korular ve evlerimizi neden acele acele kamulaştırılıyorsunuz? Ve ardından neden birdenbire Karadenizdeki HES projelerinin sayısını 10 kat arttırıyorsunuz? Nedir derdiniz?

Bulunduğumuz bu noktadan derenin suyu Çalık enerji Grubu tarafından alınarak yeraltında inşa edilmiş olan şu görmüş olduğunuz borulara aktarılacaktır. Binlerce yıldır yatağında akarak Güneysu’ya hayat veren bu dere bundan sonra akmayacaktır. Neden sularımızı bizden saklıyor bizden kaçırıyorsunuz? Yoksa Karadenizde derelerin akmayacağı ve vadilerin zorunlu olarak boşaltılacağı zamanlar yakın mı? Gidişatın bu yönde olduğuna dair yüzlerce kanıtımız var ; Örneğin HES projeleri uygulandığı taktirde 78 kilometrelik İkizdere Vadisinde su sadece 8 kilometrelik bir mesafede akacağını biliyoruz. Çayelinde şimşir ve kestane ağaçlarının kuruduğunu da biliyoruz. Çamlıhemşin’de ve bütün olarak Karadeniz’de yüzlerce maden arama lisansı dağıttığınızı da biliyoruz.

Israrla SIKINTI VAR diyoruz. Bizlere doğruyu açıkça söylemiyorsunuz ve çok acele ediyorsunuz.Derelerimizi önce gözden uzaklaştırıp sonra da para karşılığı bizlere satma niyetiniz mi var yoksa? Suyumuzu yakın gelecekte aynen petrol boru hatları gibi şehirler ve ülkeler arasında dolaştırma niyetinde misiniz acaba? Açıkça söyleyin gerçekleri.

HES projeleri yasa dışıdır bunu biliyoruz; insan haklarına, anayasaya, imzalanan uluslar arası sözleşmelere aykırıdır. Suyun kullanım hakkı ne Çalık Enerjiye ne de başka bir şirkete devredilemez; bu ‘kul hakkı’dır, bu suda hayvanın hakkı vardır, ağaçların hakkı vardır, bu hak en mukaddes hakkımız olan ‘yaşama hakkı’mızdır, kimse bu hakkı bir başkasına devretmemizi bizden talep etmesin, beklemesin. Buna kimseninin hakkı, yetkisi yoktur.

İşte bu yüzden SIKINTI VAR İSYAN VAR !

Çalık Enerji Güneysu’dan defol, hakkımız olan suyumuzu sana devretmiyoruz.

Güneysu Çevre Platformu

Potamya Derelerini Koruma Platformu

Karadeniz İsyandadır Platformu Rize Çalışma Grubu"”

 
 
 
 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.