Sosyal Medya

BÖLGEHABER

Kaçak çay organize suç sayılmalı

Sütlüoğlu , ?Kaçak çayın artık organize suç kapsamınaalınması şart olmuştur.? dedi.Çaykur Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu Kaçak çayların sektörde bugün dahi çok önemli bir tehdit unsuru olarak devam ettiğini belirterek “Kaçak çayın artık organize suç kapsamınaalınması şart olmuştur.” dedi.

TEHTİT UNSURU
Çaykur Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu yaptığı açıklamada, “Kaçak çayların sektörde bugün dahi çok önemli bir tehdit unsuru olarak devam ettiğini, kaçak çayın artık organize suç kapsamına alınmasının bu işi yapanlara karşı caydırıcı etkilerinin olacağına inanıyorum. Kaçak çaya karşı yeni hukuki düzenlemelerinde bir an önce hayata geçirilmesi artık şart olmuştur.”dedi. Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu,” Türkiye genelinde kaçak çaya karşı yeni kanunu düzenlemelerle çok etkili bir çalışma yapabilirsek kaçak çayın önlenmesinde önemli mesafeler alınır. Bu işi yapanlar suç işliyordur. Fakat suçun mevcut cezai müeyyideleri çok caydırıcı olmadığı için önleyici etkileri de olmamaktadır.

Şu da bir gerçektir ki, kaçak çaylarda arz ve talep arzuları da önemli bir gerçektir. Bugün ülkemizin Doğu ve Güney Anadolu bölgelerinde ki, şehirlerimizin bir çoğunda yıllardır tüketilen kaçak çaylarının bu bölgede yaşayan insanlarımızın çoğunluğunda önemli bir damak tadı oluşturmuştur. Fakat bu kaçak çayların bu bölgelerde yaşayan insanlarımızın sağlığını tehdit ettiği de bilinmesi gereken bir gerçektir. Kaçak çayların hepsi katkı maddelidir. Seylan ağırlıklı tüketilen bu çaylara yönelik bölge illerimizde çayımızı bir numara yapmak için başta Seylan çayı tadında bir ürün üretme çalışmalarımız devam etmektedir. Bu bölgede ki, şehirlerimizde tüketicilerin damak tadını yakalayacak ve o bölgede çay pazarına hakim olacak çayı üreteceğiz.

Çay tüketiminde bu bölgelerimizde yaşayan insanlarımızın damak tadına hitap eden bir çayı bu güne kadar bu bölgemize sunamadığımız için, çayımız bu illerimizde yıllardır yaptığımız çok sıkı çalışmalara rağmen bir türlü arzuladığımız çay satış rakamlarını elde edebilmiş değilizdir. Kuru çay sektöründe çeşit olarak dünyada en fazla ürün gamına sahip kurumuz. Bu nedenle pazar payımızı yurt içi ve yurt dışında artırma çalışmalarımız noktasında pazarlama departmanımızda ilave çalışmalar ve yeniliklere gittik. Çünkü pazarlama bizim için üretim kadar önemlidir.”dedi.  

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.