Sosyal Medya

Sağlık

KANSER VE ERKEN TEŞHİS

Kansere Karşı Önleminizi Erken Teşhis İle Alın İnsan hücrelerinin kontrolsüz bir şekilde büyümesi olarak tanımlanabilen kanser, çağımızın vebası olarak da biliniyor. 


KANSER VE ERKEN TEŞHİS

Kansere Karşı Önleminizi Erken Teşhis İle Alın

İnsan hücrelerinin kontrolsüz bir şekilde büyümesi olarak tanımlanabilen kanser, çağımızın vebası olarak da biliniyor.

 

Önemini her geçen gün daha da artıran kanser, dünya genelinde ölümlerin nedeni olarak, kalp ve damar hastalıklarının hemen ardından geliyor. Ülkemizde her yıl 150 bin kişiye kanser teşhisi konulduğunu belirten Medline Antalya Hastane Kompleksinden Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Cem Aykent 2030 yılında bu sayının 500 bine çıkacağının tahmin edildiğini de söylüyor.

Kanserden korunmak için erken teşhis ve tedavinin önemini vurgulayan Dr. Cem Aykent Kanser Haftası’nda önemli önerilerde bulunuyor.

Kanser; en çok ölüme sebep olan hastalıkların başında gelmesi, tedavi maliyetlerinin çok yüksek olması, tedavisinin zor ve uzun olabilmesi ve bıraktığı sakatlıklar açısından, yüzyılın en ciddi sağlık sorunları arasında yer alıyor.

En sık görülen kanser türleri erkeklerde;akciğer, prostat, kalın bağırsak, rektum, mide ve pankreas; kadınlarda meme, akciğer, kalın bağırsak, rektum, mide ve pankreas kanserleri olarak sıralanıyor.

 

Dünya genelinde hemen her ülkede yıllık yüzde 1–2 oranında yükseliş gösteren kanserin artışı,çok az sayıdaki gelişmiş ülkede kontrol altına alınabilmiş ve negatif bir eğilim görülmeye başlanmış durumda.

Kanser kontrolünde başarılı olan ülke örnekleri incelendiğinde; kanserle mücadelenin uzun süreçte başarı göstereceği, özellikle tütün, obezite ve beslenme gibi faktörler üzerinde önleyici tedbirler alınması gerekliliği, meme, rahim ağzı ve bağırsak kanserlerinde de toplum tabanlı tarama programlarının ülke genelinde uygulanması gerekliliği görülüyor.

Kanser ölümlerinin yüzde 30’u düzeltilebilecek davranışlardan kaynaklanıyor.Kanserden korunmak için tetikleyen faktörleri bilmek ve bu davranışlardan uzak durmak da önemli. Bunlar;

-* Sigara ve alkol kullanımı,

-* Uzun süre ve tehlikeli saatlerde güneş altında kalma,

-* Aşırı dozda röntgen ışınına maruz kalma,

-* Bazı kimyasal maddeler (katran, benzin, boya maddeleri, asbest v.b.)

-* Bazı virüsler

-* Hava kirliliği

-* Radyasyona maruz kalma,

-* Kötü beslenme alışkanlığı

 

ERKEN TEŞHİS ÖNEMLİ

Kanserin belirti ve bulguları köken aldığı doku ve organlara göre değişiyor. Hatta bazen hiç belirti ve bulgu vermeden kontrol muayenelerinde kanser tanısı konulabiliyor.

Erken teşhis, kişilerin kendi kendini muayenesi, kontrol muayeneleri ve taramalar ile mümkün oluyor.

Kanserin Başlıca Belirti Ve Bulguları;
Dışkılama ve idrar alışkanlıklarında değişiklikler,

Uzun süren, iyileşmeyen yaralar, Beklenmeyen kanama ve akıntılar, Meme veya başka organlarda elle hissedilen şişlikler,

Yutma güçlüğü veya hazımsızlık,

Siğil ve benlerde belirgin değişiklik, Uzun süren ses kısıklığı ve öksürük,
Bu bulgular her zaman kanser demek değildir.Ancak nedenlerinin belirlenmesi için mutlaka bir doktora başvurulması gerekir.

Kanser bulaşıcı bir hastalık olmayıp, erken tanısı ve tedavisi mümkün olan bir hastalık grubudur. 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.