Sosyal Medya

BÖLGEHABER

Doğu Karadeniz, sele karşı çözüm arıyor

Doğu Karadeniz Bölgesi Türkiye'de en fazla yağış alan yerlerin başında geliyor.Doğu Karadeniz Bölgesi Türkiye'de en fazla yağış alan yerlerin başında geliyor. İklimi, topoğrafik ve jeolojik yapısı itibarı ile taşkın ve heyelana müsait bölgede yağışlara bağlı olarak her yıl çok sayıda sel, taşkın ve heyelan yaşanıyor.

Orman ve Su İşleri Bakanı da geçmişten günümüzü yüzlerce insanın hayatına malolan sel, taşkın ve heyelanları en aza indirmek için son yıllarda Doğu Karadeniz Bölgesi'ndeki taşkın koruma, dere ıslahı, ağaçlandırma çalışmalarına ağırlık veriyor. Bakanlık, bölgedeki yağış sistemini takip ve öncesinde gerekli uyarıları yapmak için otomatik meteoroloji gözlem İstasyonları ve radarlar kuruyor.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, son 9 yılda Rize, Trabzon, Artvin, Giresun, Gümüşhane ve Bayburt illerinde 156 taşkın koruma projesiyle 146 yerleşim yeri ve 12 bin 570 dekar alanı taşkınlardan korudu. 45 projenin yapımı ise sürüyor.

Bakanlık bölgede, taşkın korumada yukarı havza tedbirleri olarak bilinen erozyon kontrolü ve rehabilitasyon çalışmaları kapsamında da ağaçlandırma çalışmalarına ağırlık verdi. Bu kapsamda yine 6 ilde son 9 yılda 1 milyon 987 bin 110 dekar alanda 9 milyon 929 bin 783 fidan dikti.  

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.