Sosyal Medya

GÜNCEL

Şanlıurfa cezaevinde yangın: 13 kişi öldü!

Şanlıurfa Cezaevinden yangın çıktı, 13 mahkum yangında feci şekilde can verdi.Şanlıurfa E Tipi Cezaevi'nde dün gece henüz bilinmeyen bir sebeple olaylar çıktı. Bu sırada adli mahkumların kaldığı koğuşlardan biri ateşe verildi. Olaylarda 13 mahkum çıkan yangında dumandan zehirlenerek hayatını kaybetti, 5 mahkum da yaralandı. Eyyübiye Mahallesi'ndeki cezaevinde bir koğuşta mahkumlar arasında kavga çıktı. Daha sonra kavga eden grup yatakları ateşe verdi. Çıkan yangın ve duman yandaki diğer koğuşları sardı. İtfaiye ve jandarma ekiplerinin müdahalesiyle kontrol altına alınan yangın bir süre sonra söndürüldü.

Şanlıurfa E Tipi Cezaevi'ne gelen ambulanslarla dumandan etkilenen bazı tutuklular Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Balıklıgöl Devlet Hastanesi ile çevredeki hastanelere kaldırıldı. Dumandan zehirlenen 13 mahkumun hayatını kaybettiği öğrenildi. 5 kadar mahkumun da yaralandığı ve kaldırıldıkları hastanede tedavi altına alındıkları belirtildi. Yaralılardan 2'sinin durumu ağır. Şanlıurfa Emniyet Müdürü Mehmet Likoğlu da cezaevine gelerek, polis ekiplerinin çalışmasını koordine etti. Bu arada olay yerine sevk edilen çevik kuvvet ekipleri cezaevi çevresinde önlem aldı. Bazı tutuklu yakınları da cezaevine gelerek yetkililerden bilgi almaya çalıştı. Olay yerine gelen Vali Celalettin Güvenç, C-15 koğuşunda kalan birkaç mahkum arasında çıkan tartışma sonucu mahkumların yatakları ateşe verdiğini söyledi.

BAŞBAKAN: ÖLENLERE RAHMET DİLİYORUM

Meksika gezisi öncesi havalimanında gazetecilerin cezaevi yangınıyla ilgili sorularını cevaplayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise, "Kendilerine rahmet diliyorum. Konuyla ilgili olarak gerek Adalet Bakanım, gerek Şanlıurfa Valimle görüştüm. Yangının çıktığı koğuşu gezmiş valim. Bu konuyla ilgili ciddi bir teftişin yapılmasını istedik. Sağ çıkan mahkumlardan biri de 'arkadaşlar arasında kavga çıktı ve koğuşu ateşe verdiler' demiş. Koğuşun 18 kişilik kapasiteye uygun olmadığı da söyleniyor. Bunların incelenmesini Adalet Bakanı'ndan isteyeceğim." dedi.

VALİ'DEN AÇIKLAMA

Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, Şanlıurfa E Tipi Cezaevi'nde çıkan yangında, 13 kişinin öldüğünü, 5 kişinin yaralandığını söyledi.

Güvenç, yangının meydana geldiği cezaevinde incelemelerde bulunduktan sonra gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Olayın cezaevinin adli tutuklularının bulunduğu koğuşta meydana geldiğini ifade eden Güvenç, siyasi suçlularla ilgisinin olmadığını belirterek, şunları kaydetti:

''Mahkumlar kendi aralarında yaptıkları kavga sonucunda yatakları yakıyorlar. Maalesef kapıların açılmasına kadar geçen sürede böyle bir olay yaşadık. Cezaevinde durum şu anda sakin. Savcı gerekli otopsi ve inceleme çalışmalarına başladı. 13 ölümüz var, 2 ayakta tedavi gören şu anda cezaevinde, 3 tanesinin de hayati tehlikesi yok ama hastanede tedavi görüyor.''

Vali Güvenç, bir gazetecinin yangının KCK davasından tutuklu BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan'ın bulunduğu koğuşta meydana gelip gelmediğine ilişkin sorusunu, ''Sayın İbrahim Ayhan'ın bulunduğu koğuşla ilgisi yok. Ben içeri girdim gördüm. Olay tamamen ayrı koğuşlarda olmuş'' diye cevaplandırdı.

Bu arada açıklamanın yapıldığı sırada cezaevi çevresinde bekleyen ve barikatı aşarak içeri girmek isteyen gruba polis, biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti.  

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.