Sosyal Medya

Antalya'da kapanış gecesi

44. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin kapanış töreni başladıCam Piramit Kongre ve Fuar Merkezi'nde düzenlenen kapanış galasına sanatçılar, kırmızı halıdan geçerek geldiler.

Meltem Cumbul ile Halit Ergenç'in sunuculuğunu yaptığı geceye Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da katıldı. Kültür ve Turizm Bakanı Günay, gecede yaptığı konuşmada, festivalin ödül töreni heyecanını Antalyalılar ile paylaşmaktan gurur duyduğunu söyledi.
Günay, 44 yıldır Altın Portakal Film Festivali heyecanını yaşatan herkese teşekkür etti. Günay, Altın Portakal'ın bir film festivali olmaktan öteye geçerek, Türkiye'yi tanıtan bir marka haline geldiğine dikkati çekti. Altın Portakal'ın yaktığı sinema ışığının Avrasya Uluslararası Film Festivali ve Avrasya Film Market ile uluslararası bir boyuta taşındığını belirten Günay, festivalin sinema sektörünün gelişimine büyük katkı sağladığını vurguladı. Günay, ''Türkiye'nin uluslararası tanıtımına büyük katkı sağlayan böyle bir festivale destek vermek, boynumuzun borcudur'' diye konuştu.

Şahin'in konuşması

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin de, törende yaptığı konuşmada, yarının Cumhuriyet Bayramı olduğunu hatırlatarak, ''84 yıl önce Cumhuriyetimiz kuruldu. Bu festival, 44 yıldır istikrarlı şekilde yürütülüyorsa bunu Cumhuriyetimize borçluyuz'' diye konuştu.

Şahin, Türkiye'nin dünya çapında başarılı sanatçılar yetiştirdiğini belirterek, Türkiye'nin bunu, Cumhuriyet'in kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'e borçlu olduğunu söyledi.

Şahin, kişilerin farklı kültürler ve dillere sahip olsalar da sanat ve spor ile anlaşabildiğine dikkati çekerek, ''O nedenle buradayım. İnsanlığın müşterek lisanına hizmet eden tüm sanatçılarımızı kutluyorum'' dedi. Festivallerin halkın desteğiyle başarıya ulaşabileceğini de vurgulayan Şahin, Antalyalılar'a festivale sahip çıktıkları için teşekkür etti. Şahin, hükümetin festivale her türlü desteği vermeye devam edeceğini sözlerine ekledi. 

Diğer konuşmalar

TÜRSAK Başkanı Engin Yiğitgil de, Antalya'nın geleneksel Altın Portakal Film Festivali ile göz kamaştırdığını ve Antalyalılar'ın sinema salonlarını doldurarak festivali kucakladıklarını ifade etti.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve festival onursal başkanı Menderes Türel de, sinemanın hayat olduğunu vurgulayarak, ''Sinemaya Antalya 44 yıldır ulusal, 3 yıldır da uluslararası alanda ışık tutuyor'' dedi. Türel, 44. Antalya Altın Portakal Film Festivali ve 3. Uluslararası Avrasya Film Festivali'nde 160'ın üzerinde film gösterildiğini ve 62 filmin yarıştığını belirterek, sinema salonlarının doluluk oranının yüzde 90'ın üzerine ulaştığını kaydetti. 

Ödüller

Törende, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 3. Avrasya Film Festivali'nin kapanış filmi ''Elizabeth: Altın Çağ''ın ünlü yönetmeni Shekhar Kapur'a ''Onur Ödülü'' verdi.

Kapur, Türkiye'ye ilk kez gelmesi nedeniyle çok heyecanlı olduğunu belirterek, ''Ülkenizin kültüründen ve misafirperverliğinden çok etkilendim. Türkiye, Asya ve Avrupa arasında gerçek bir köprüdür ve öyle olmaya devam edecektir'' dedi. ''Lili Marlen'' filmiyle hafızalara kazınan ve Fatih Akın'ın ''Yaşamın Kıyısında'' filminde de rol alan ünlü Alman aktris Hanna Schygulla'ya ödül verildi. Rahatsızlığı nedeniyle törene katılamayan Schygulla'nın ödülünü, filmin yönetmeni Fatih Akın aldı.

Akın, kendi filminde rol alarak Türk sinemasına katkıda bulunan Hanna Schygulla'ya teşekkür etti. 44. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde bu yıl ilk kez Asya Sineması Tanıtım Ağı'nın (NETPAC) Asya sinemasını geliştirmek üzere verdiği ödüller de dağıtıldı.

NETPAC'ın ödülünü Semih Kaplanoğlu'nun yönetmenliğini yaptığı ''Yumurta'' ile Philippe Aractingi'nin yönetmenliğini üstlendiğini ''Bombalar Altında'' adlı filmler paylaştı. ''Yumurta''nın ödülünü Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, film oyuncularından Saadet Işıl Aksoy'a verirken, ''Bombalar Altında'' adlı film ekibinden törene katılan olmadığı belirtildi. Eleştirmenler Ödülü'nün sahipleri ise estetik değerleri ve insani yönü dolayısıyla ''Bombalar Altında'' filmine layık görüldü. 

Avrasya ödülleri

3. Uluslararası Avrasya Film Festivali ödülleri de törende açıklandı. Festivalde ''En İyi Film'' ödülü, Eran Kolirin'in ''Bandonun Ziyareti'' filmine verilirken, ''En İyi Yönetmen'' ödülü de ''Buğday'ın Sırrı'' filmiyle Abdellatif Kechiche'nin oldu. Uluslararası Avrasya Film Festivali jüri üyesi Lale Mansur, ödüllendirmede çok zorlandıklarını, 5-6 filme ödül vermek istediklerini, bu nedenle bu yıl ilk kez ''Jüri Özel Ödülü'' kategorisi de açtıklarını dile getirdi.

Jüri Özel Ödülü, Roy Andersson'un ''Siz, Yaşayanlar'' filmine verildi. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) tarafından verilen Senaryo Destekleme Fonu Ödülü de ''Gözlerinde 50 Sebep'' filminin senaristi Cem Akaş'ın oldu.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.