Sosyal Medya

BÖLGEHABER

Belediyeler HES?e El Attı

Keşap Belediye Başkanı Nihat Yılmaz, Keşap deresinin kullanım hakkının kendilerine verilmesi durumunda, hidroelektrik santralinde elektrik üretip devlete satmayı planladıklarını söyledi.Yılmaz, düzenlediği basın toplantısında, Keşap Belediyesi tarafından hidroelektrik santralini 1959 yılında kurduğunu belirtti. Santralde üretimi yapılan elektriğin yıllarca içme suyunun ilçeye dağıtımında ve çevrenin aydınlatılmasında kullanıldığını vurgulayan Yılmaz, santralin 5-6 yıldır atıl durumda bulunduğunu kaydetti. 29 Mart Mahalli İdareler Seçimi`nde belediye başkanı olmasının ardından ilk önce santralin tekrar çalışır hale getirmek için çalışmalar içerisine girdiklerini vurgulayan Yılmaz, iki aylık bir süre zarfında sürdürülen hazırlıkların tamamlanarak santralin tekrar elektrik üretir durumuna getirildiğini dile getirdi.

 

Keşap deresinin kullanım hakkının kendilerine verilmesi durumunda, hidro elektrik santralinde elektrik üretip devlete satmayı planladıklarını ifade eden Yılmaz," Şuan santralimiz saatte 150 kilowat elektrik üretir durumda. Hedefimiz üretimi yaptığımız elektriği devlete satmak. Ancak önümüzde bazı engeler var. Bunları aşmaya çalışıyoruz.

 

Engellerimizden birisi, santralimizde elektrik üretim iznimizin olmaması. Bunun için gerek DSİ, gerekse de Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu nezlinde girişimlerimiz bulunmakta. Yine, santralin kurulu olduğu Keşap Deresi`nin, su kullanım hakkı 49 yıllığına bir firmaya kiralanmış. Bu firmanın, derenin suyunu taşımak istediği yönünde iddialar mevcut. Keşap deresinin su kullanım hakkını almak için mahkemeye başvurduk. Çünkü, Keşap deresinin kullanım hakkı kamu kurumu olduğumu için bizim olduğuna inanıyoruz. Gerek elektrik kullanma izni, gerekse de derenin su kullanım hakkını alabilirsek, elektrik üretimimize hemen başlayacağız. Kısa zamanda da kapasitemizi artırıp, devlete elektrik satabileceğiz" dedi.

 

Haber 'da

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.