Sosyal Medya

BÖLGEHABER

Ergenekon hazır bombaydı

Mesut Yılmaz Susurluk davasından başlayan olayların günümüze kadar geldiğini söyleyerek? Ergenekon olayı hazır bir bombaydı, bunun içinde genel kurmayda var Mit te var, bazı şeyler bizim dönemimizde saklandı. Hepsi şimdi patladı? dedi.İlyas GÜR

RİZE:Belediye başkan adaylarını belirlemek üzere Rize ye gelen Eski ANAP genel başkanı ve eski başbakan Mesut Yılmaz  hükümetin Ergenekon olayını  iç mesele gibi gösterdiğini söyledi.

    Rize de belediye başkanlarını belirlemek üzere Rize de eski ANAP lilarla bir araya gelen eski başbakan ve bağımsız Rize millet vekili Mesut Yılmaz  hükümetin yüzde 47 oyla iktidara geldiğini söyleyerek? Hükümet yanlış yolda, mahalli seçimlerde  bunun cevabini alacaktır. AKP li belediyeler  yaptıkları hizmetlerin ödüllerini alıp alamayacaklarını göreceğiz.  Yerel seçimlerden sonra  1,5 yıldır üzerine çalıştığımız merkez sağ  ortaya çıkacak. Yerel seçim sonrasında  yaptığımız oluşumu ortaya çıkartacağız, bu oluşumun içinde ANAP  ta var. Türkiye  Dünya da yaşanan mali krizin faturasını ağır ödüyor. Her  ne kadar başbakan fazla etkilenmedik derse de  piyasalar ortada. Benim endişelerim var bu kriz daha da büyük etki göstermesi konusunda. Ben bunları millet vekilliği seçim dönemlerinde söylemiştim? dedi.

     Eski başbakan Mesut Yılmaz  susurluk olayında  kendileri üzerine düşen görevleri yerine getirdiklerini söyleyerek? Susurluk o gün kapanmış olsaydı, bu gün Susurluk meselesi yeniden gündeme gelmezdi. O rapor yayınlandığı zaman  Türkiye?de bütün kurumların kendi bünyesinde  bu konuda bir öz eleştiri yapması gerekirdi.Bir takım çete olaylarına  Karışmış olan unsurları kendi içlerinden ayıklamaları gerekirdi.Ben bunun yeterince yapılmadığına katılıyorum.Maalesef  kurumlar bu temizliği kendi içlerinde yapmadılar. Yargıda bu konuda üzerine düşeni yapmadı.Ama Türkiye? nin uzun süre bu urla birlikte yaşaması mümkün değildi.Şimdi bu urun temizlenmesi için   yeni bir konjotür ortaya çıktı. AB perspektifi bu konuda önemli bir araç oldu. Ama maalesef  bu günkü iktidarın  bu işi iç politika  çıkarı için istismar ettiği görülüyor.Halbuki bu mesele  tıpkı diş politika meselesi gibi  ülkenin güvenliğini ilgilendiren  bir devlet meselesidir. ç politika muzahalarının dışındadır.Bu iktidar bu meseleyi bu titizlikle götürdüğünden şüphem var..Eğer meseleye böyle bir devlet anlayışı ile yaklaşılsa  bu gün çözmek için çok daha müsait ortam var. Türkiye? nin gerçek bir hukuk devleti olabilmesi için şartlar çok müsaittir.Ama iktidarın bu tavrı yüzünden maalesef bu fırsatta heba edilmektedir. ize geçmişe yönelik yapılan eleştiriler haksız eleştirilerdir. O günkü şartları dikkate almayan eleştirileridir O günkü kurumların kafa yapısı bize maalesef yardımcı olmamışlardır. Bunun içinde o zamanki Genel Kurmay başkanı, MİT Başkanı vardır. Zaman içinde Türkiye? nin geldiği nokta  bu meselede çözüme ulaşmak için çok daha müsait ortamdır.Bu gün en büyük engel  maalesef AKP nin bu meseleye bir iç politika meselesi olarak bakmasıdır?dedi.

 

    Yılmaz ? Şu an Rize belediye başkanı adayını belirlemedik., tek belirlediğimiz Ardeşen ilçesinde  daha önce müsteşar yardımcılığı görevi yapan Temel Eryılmaz i belirledik. Bazı ilçelerde  başka partilere destek vereceğiz. Tüm ilçelerde aday göstermeyeceğiz. Seçimlerde Rize de olacağım ve Rizeli ye verdiğim sözleri yerine getireceğim. İktidar  Türkiye de devlet kaynaklarını kullandığı gibi  vatandaşa kömür, yiyecek ve çeşitli yardımlar yaparak oy toplama peşinde,  buna rağmen seçim sonunda  hükümetin kan kaybedeceğini düşünüyorum? dedi.

     ANAP a yakın çevreler ise  Rize belediye başkanlığına adayın eski ANAP il başkanı Mustafa Mataracı  olacağı , Kenan Bıyık ile Mataracı arasında geçeceği bildirildi.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.