Sosyal Medya

Makale

Muhalefet, geçmiş ola..

Dünkü yazımızda AK Parti hakkında görüşlerimizi kaleme almıştık. Bugün de muhalefet için iki satır kelam edelim.

CHP ne uzuyor ne kısalıyor. Başkanından çaycısına kadar kimsenin de bu durumdan pek bir şikâyeti yok gibi. Kendi içine kapalı ve mutlu bir cemaat sanki. Sorsanız tabii ki iktidar olmak istediklerini söyleyeceklerdir ama bunun yolunun malum % 50’lik kesimden oy almak olduğunu düşününce işler karışmaktadır. Geçmişte partiye çarşaflı kadınları üye yaptıklarında çekirdek seçmenin kıyametleri kopardığını hatırlarsak ne demek istediğimiz daha iyi anlaşılır. Bu CHP’ye kendini inkâr gibi gelmektedir çünkü. Bu açmazdan kurtulamazlarsa iktidar filan olamazlar. Belki ilerleyen yıllarda siyasi tablo parçalı bir hal alırsa koalisyon ortağı. O da pek yakın görünmüyor, umumi manzaraya şöyle bir göz gezdirdiğimizde bile.

MHP, doğal olarak pek dillendirilmiyorsa da galiba ülkenin geleceğinden endişe ederek AK Parti’ye destek oldu. Bu bir teori, itiraz edenler olabilir ama o kadar “hayır”ın açıklamasını başka türlü yapmanın imkânı yok gibi geliyor bana. Gelecekte ne olur? Türkiye siyasetinin ana damarlarından birinin taşıyıcısıdır, asla ortadan kaybolmaz. Her daim var olacak ve kendini ülkenin sigortası olarak görecektir. İktidar şansı ise aynen CHP gibidir.

Assolistimiz HDP. Ne umutlar bağlanmıştı kendisine. Sadece Kürtlerin değil, kendisine oyu yerine günahını bile vermeyecek olan kesimlerin de çözüm adına çok şeyler beklediği bir hareketti. Çözüm sürecini başlatan AK Parti’yle işbirliği (gerekirse koalisyon) yapmaları, esaslı bir anayasa hazırlamaları, Türkiye’nin en köklü sorunlarını çözmeleri, kendilerinin de ülke siyasetinin başrol oyuncularından biri olmaları pekâlâ mümkündü. Kürt tarafı Ahmet Türk’ün ifadesiyle 17 bin faili meçhulü unutmaya, Türk tarafı da Abdullah Öcalan’ın ev hapsine çıkmasına, belki de özgür kalmasına kendini hazırlamıştı.

Sonra birden her şey değişti. Parti, 7 Haziran sonrası kendisini yok sayan MHP ile koalisyon talep etmeye kadar savruldu. Yeter ki AK Parti iktidar, Cumhurbaşkanı da “Başkan” olmasındı.

Derken gözlerini bir açtılar baktılar ki, kendilerine içinde 99 altın bulunan bir kese verildiği halde “100 olmazsa almam” dedikleri olay bir rüyaymış. Artık gözlerini kapatıp “tamam tamam, ver!” demeleri de para etmeyecek, Nasrettin hocanın yaptığı gibi. Bugün bir gazetenin haberine göre “başkanlığı tartışırız” diyorlar.

Geçmişler ola. Artık bu partiden ne köy olur ne de kasaba. Kürt siyaseti elbette devam edecek, etmeli de. Fakat asla bunlarla ve bu şekilde değil.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.