Sosyal Medya

Makale

CHP?de NELER OLUYOR

Yerel seçimlere altı ay, genel seçimlere ise bir buçuk yıldan biraz fazla zaman var. Tek başına iktidar olmuş AKP karşısında ana muhalefet vazifesi verilen CHP, acaba bu vazifeyi layıkı ile yerine getirip, yerelde ve genelde  iktidar alternatifi olabiliyor mu?, olabilecek mi?

                        Toplumun beklentisi CHP’nin tarihi misyonuna uygun şekilde, iktidara alternatif olabilmesidir. Ancak CHP gözlediğimiz kadarıyla hala 07 Mayıs 2010’daki olayla meydana gelen kırılmayı ve yol açtığı çalkantıyı halledebilmiş değildir. O tarihten bu güne kadar yaşananlar zaten medyada çokça yer aldı. Amacımız bunları hatırlatıp CHP’ye zarar vermek değil. Fakat tüm yaşananlardan ders alınmamış olacak ki CHP, kendi seçmeninin beklentilerini dahi karşısına alacak işlere imza atmaya devem etmektedir.

 

                        Seçmeninin Beklentisi

                        Peki nedir CHP seçmeninin beklentisi ? ORC isimli firma bir araştırma yaptı yakınlarda. Bu araştırmaya göre CHP’nin seçmeninin % 40’ı partisine Atatürkçülük, Cumhuriyetçilik, Laiklik başta olmak üzere ideolojik nedenlerle oy verdiğini, % 53’ü kendisini Atatürkçü, ulusalcı ve Kemalist olarak gördüğünü, üç büyük şehirdeki seçmenin  % 80’i oyunu adaya değil CHP’ye verdiğini, % 88’i ise Mustafa Sarıgül’ün CHP’ye katılmasını önemsemediğini beyan etmiş.

                        Bu bilgiler ışığında CHP’li yöneticilerin kamuoyuna yansıyan son eylem ve açıklamalarına şöyle bir bakalım. Bakalım ki beklentilerle beyanlar örtüşüyor mu anlayalım.

 

                        CHP Yönetiminin Söylem ve Eylemleri

                        CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu kısa bir süre önce bir beyanat verdi ve şöyle dedi; “….Eğer siz Gülen cemaatinin, iş dünyasının gücünü kıracağım derseniz Türkiye bundan zarar görür”. Bu beyanat CHP ideolojisindeki çatlağı gözler önüne sermektedir. Ancak yerel seçimler yakındır. Bu nedenle bu beyanata sadece İsa Gök ile Şahin Mengü tepki verebilmiştir. Devam edelim. Yanılmıyorsam 05 Eylül günü Osman Korutürk ve Faruk Loğoğlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşmüşlerdir. Büyük olasılıkla bu görüşmenin konusu CHP’nin Mısır ziyareti değildir. Hepimizin bildiği üzere bugün AKP’de bir hizip kavgası vardır ve CHP bu ziyareti ile sanki bu kavgada tarafmış imajı vermektedir. Gelelim Mısır ziyaretine. CHP, general Sisi ile görüşmeyi uygun görmüyor, zira, yapılan şeyi darbe diye nitelendiriyor. Ama görüştüğü kişi General Sisi’nin atadığı başkan Nebil Fehmi. Bu durumu nasıl izah ettiklerini bilemiyoruz. Ancak ortaya çıkan fotoğraf CHP’li seçmenin beklentisiyle örtüşmemektedir. CHP, iç siyasette, kimseye payanda olmamalıdır. 

 

                        İstanbul’a gelince     

                        CHP'nin İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, yerel seçimlerle ilgili 60 aday adayının katıldığı toplantıda "Ankara'daki abilerinize güvenmeyin. Ankara'daki abilerine kapora yatıranların kaporaları yandı. Bol sıfırlı çekleri verenler çeklerini geri alsın'' diye konuşabiliyor. Sorarım size, deneyimli bir siyasetçi böyle konuşur mu? CHP genel Merkezi , bu töhmetin altından nasıl kalkacak. Sanırım genel merkez yönetimi 2012 yılı Mayıs ayındaki İstanbul il kongresinde, örgütünün, Salıcı yerine Ali Özcan’a neden destek verdiğini şimdi daha iyi anlamıştır. Bizce bu beyan karşısında il başkanının görevine devam edip edemeyeceği hususu parti yönetimince  ciddi bir şekilde düşünülmelidir.

                   Son olarak İstanbul’a kim aday olmalı sorusu karşımıza çıkmaktadır. Burada şahısların isimlerinden evvel, ilkeler üzerinde durulmalı ve nitelik, çalışma, partiyi temsil yeteneği ile liyakat esas alınarak daha sağlıklı bir aday belirleme çalışması yapılmalı diye düşünmekteyiz…   

                                                                                                                       

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.