Sosyal Medya

Makale

KARADENİZ DERNEKLERİ ÇİFTLİK Mİ?

   İstanbul da özellikle Karadenizliler her zaman çalışkanlıklarıyla sosyal ve kültürel konularda bireysel olarak her zaman aranılan isim olmuşlardır. Bu yönden de  Karadenizliler her zaman revaçta insanlar olarak sempatiyle karşılanmışlardır.

Bu  çok doğru tespit ama ancak bireysel de böyleler.

   Tek tek bazı marka isimleri yazmaya kalksam daha iyi anlarsınız. Başta iş dünyasın da Ali Ağaoğlu, Yaşar Aşcıoğlu, Süleyman Varlıbaş, Türkiye’nin en önemli CEO larından ve TİAB yönetim kurulu başkanı Atalay Şahinoğlu, KASTOP Genel başkanı Hasan Ekşi ,Mehmet Ali Yılmaz, Kadir İnanır, Orhan Gencebay, Volkan Konak,  Şadan Kalkavan, İstanbul’un en sosyal cemiyetlerinin aranılan ismi iş adamı Necmettin Yılmaz, İbrahim Cevahir ,Ergun Gürsoy ..gibi isimler hem iş hayatlarında hem de sosyal ve kültürel hayatların da önde olan ve Kadenizlilikleriyle ön planda olan hemşerilerine gurur veren cemiyet adamlarıdırlar.

Birde madalyon arka tarafına baktığımızda,  her hangi bir cemiyetlerde adı sanı olmayan,  az buçuk parası olup ancak toplumda yer bulamayan veya siyaset geleceği düşünen anti sosyal ve kültürel insanlar çıkıyorlar ortaya kuruyorlar bir dernek ve adlarının önlerine BAŞKAN yazılmasıyla en büyük gururu yaşayarak yaşamaya çalışan her hangi bir olumlu düşünce paylaşamayan tipler de var.

  Şu anlarda cemiyetlerde pek görülmemesine rağmen derneklerinde kendi hemfikirleriyle bir yerleri temsil ettiğini zanneden bu gibi tipler önce kendi temsil ettiği yöreyi ve yöre insanını çok iyi tanıyarak onlara değer verecek  ve o değeri hissettirerek gösterecek!

  Yoksa bu ülke de seni hiç tanımayan her hangi bir paylaşımda bulunmadığın birine ben falancı dernek başkanıyım dediğinde karşında ki de nezaketen sana bir değer veriyorzaten . Ancak sen o değere layık mısın değil misin onu da icraatların gösterecek. Yani zaman her şeyin ilacıdır.

   Şu günlerde İzmir de İzmirde ki Karadenizliler Derneğinin düzenlediği Uluslar Arası Fuar da Karadenizliler Sokağı kuruldu ancak ama bu güzel etkinliklerden Türkiye de ne kadar Karadenizlinin haberi var ki? Yani çok güzel ve uluslar arası boyutta yapılan böyle bir etkinlik başta tüm Karadeniz gaztelerinde ve televizyonlarında yayınlanmalıydı. Ama demek ki organize edenlerin aklına böyle bir tanıtım ve yaygınlaştırma düşüncesi gelmemiş!

  Yakında İstanbul da yapılacak olan Trabzon Günleri için Trabzon Dernekler Federasyonuheyeti  Trabzon da ziyaretler yapıyorlar hem kendilerini tanıtıyorlar hem de 26 Eylül de Eyüp Feshane de yapılacak Trabzon Günlerine davet ediyorlar.

   Dernekçilik bazı özel günler de yapılan kan bağışları ramazanlarda yapılan erzak yardımları ve ara sıra bakan ve milletvekillerinin katılımıyla yapılan kısır ve popilizm kokan cılız etkinliklerle bağlı kalmamalıdır.

  Örneğin İstanbul da beylerbeyin de bulunan ve yıllardır hatta kurulduğu günden beri başkanlığını Ergun Gürsoy’un yaptığı Trabzon Kültür derneğin de Trabzon adına ne gibi etkinlikleri yapılıyor bilen var mı? Ümraniye de bulunan adına Trabzon park denilen 650 dönüm orman içerisin de çok güzel yöresel ve değişik lokantaların bulunduğu mesire alanı gibi de kullanılan “ O “ muhteşem parkı acaba kaç Karadenizli veya Trabzonlu biliyor. KARADENİZ adını kullanarak tabela asılan o dernekler acaba Karadeniz için ne gibi olumlu etkinlikler ve paylaşımlar yapıyorlar? Hatta Trabzon adını kullanarak kurulan bazı kulüplerde de BAŞKANCILIK oynanıyor ve neler yapıldığı da bizlere karanlık! Ne yapsak bizlerde bi dernek veya düşünce kulübü mü kursak…Bilen varsa bizlere de söylesin!

   Bu gibi örnekleri çoğaltabilir isim isim de yazabilirim. Ancak üzüntüm odur ki kim kimi kandırıyor? Her eline kalem alan gazeteci her eline labtop alan başkan oluyorsa bu toplum da konuşacak fazla bir şey olmadığını zannediyorum.

    Temsil edecek olan kişi veya kişilerin önce kendi işlerinde ve cemiyetlerin de sempatiyle anılan başarılı kişiler olmalıdır.

   Lafın tamamı deliye denir. Artık okuyan konuşan yorumlayan bir Karadeniz toplumu ve cemiyetini özlüyorum. Bu özlemlerime yanıt verebilecek cemiyetlerde olmak istiyorum.

   Konuşalım tartışalım ve kaynaşalım. En önemlisi Birlik olalım Birlik…Dernekler olmasın sizlere çiftlik!

  

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.