Sosyal Medya

Makale

KARADENİZ MEDYASINA PLAKET VERİLMEDİ?

 

  Öncelikle MEDYA KARADENİZ de ki bu ilkyazımı daha başka konu için yazmayı düşünmüştüm. Ancak akşam KARADENİZ TV de naklen izlediğim 14. Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivalin de İstanbul’dan ve ülkemizin dışından gelmiş 100 den fazla gazeteye ve gazetecilere plaketler verilerek Karadenizlilerin en fazla yaşadığı bu ilçe de Karadeniz medyasına ödül verilmemesi kanıma dokundu.Öncelikle bu plaketleri meslektaşlarıma ve gazetelere vermeyi düşünen Büyükçekmece’nin Trabzonlu Belediye başkanı Sayın Hasan Akgün’ü canı gönülden tebrik ederim. Çünkü ilk defa İstanbul da Medyaya plaket verildiğini görüyorum bir belediye etkinliğin de!

Çok iyi bir Trabzonlu olduğunu yakından bildiğim ve de İstanbul’un en fazla Karadenizlisinin ikamet ettiği Büyükçekmece gibi bir ilçe de yapılan bir festivalde neden KARADENİZ MEDYASI plaket alamadı. Bunu önce kendimize yani Karadeniz medyasına soruyorum sonra da Büyükçekmece  Büyükçekmece basın müdürüne soruyorum. Hatta Büyükçekmece basın müdürü medya sektörüne ilk olarak Trabzon’da başladığını da çok iyi biliyorum.

Türkiye de Karadeniz basını ulusal mana da çok etkin olduğunu en azından 20 milyon nüfuslu İstanbul’ da Anadolu’dan sadece Karadeniz’den GÜNEBAKIŞ ve TAKA GAZETESİ günlük satışlarla gazete bayilerin de satıldığını görebilirsiniz. Buna rağmen 14. Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve sanat festivalin de 100 den fazla gazete ve gazetecilere plaket verilirken bu iki gazetemizin plaket alamamasını da içime sindiremedim. Arşivlerine bakılırsa en son görev yaptığım Taka Gazetesin de İstanbul temsilcisi olduğum sürece Karadenizlilerin nüfusunda etkin olduğu Büyükçekmece’ye ve o ilçenin uluslararası adını duyuran başarılı başkanı Dr. Hasan Akgün’ün de Trabzonlu olması nedeniyle Büyükçekmece ile ilgili haberlerimin sıkça çıktığı da görülür. İşte bu nedenle bu günlerde yapılan Büyükçekmece festivalinde KARADENİZ MEDYASI neden ödüle layık görülmedi diyerek bu köşem de ilkyazım da buna değinirken elbette KARADENİZ KÜLTÜRÜNE hizmet adıyla görev yaptıklarını söyleyen bazı sivil toplum kuruluşlarının başında ki başkan ve üyelerine de görevler düşüyor. Hergün KARADENİZ den haberleri sizlere gerek internet üzerinden gerekse de şimdilik 2 bölge gazetelerine gereken önemi siz vereceksiniz ki bölgenizin sesi kulağı olan bu Karadeniz Medyası layık olduğu yerlere gelsin ve bu gibi etkinlikler de plaketler alsın ödüllensinler.

GAZETECİLER ÖDÜLLENMEZLER Mİ?

 Gazete ve gazeteciler ödüle layık görülmezler mi? Kamuya haber yapmak için mesai nedir tanımadan görev yapan hemen hemen her yerde her olay da var olmak için sizleri geniş kitlelere duyurmak için olaylardan haberdar olmanız için çalışan basın kuruluşlarına ve o kuruluşlar da çalışan meslektaşlarıma plaket veya ödül verilemez mi ki bugüne kadar sadece Karadeniz vakfında gördüm bu ödülü de. Eğer KARADENİZ MEDYASI olarak ulusal da  etkin olmasına rağmen KARADENİZ SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI bu konuda duyarlı olamıyorlarsa benim daha fazla diyecek bir sözüm olmaz. Ayrıca gazeteleri ve gazetecileri bir fotoğrafçı gibi gören bazı sonradan görmelere de bir çift sözüm var! Özellikle cemiyetler de rastladığınız O fotoğrafçılara bile saygılı olun lütfen çünkü o da işini yapıyor orada!

Karadeniz adına ulusal arena da ve Türkiye’nin mega kenti İstanbul da görev yapan tüm meslektaşlarımı kutluyorum.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.