Sosyal Medya

Makale

KARVAK YILIN EN İYİLERİ ÖDÜL TÖRENİ

KARVAK YILIN EN İYİLERİ ÖDÜL TÖRENİ

 

Birçok ünlü ismin katıldığı töreni, bir gazeteci olarak ve aynı zamanda bir Karadenizli olarak 3 yıldır takıp ediyorum.

bu yıl da keyifle takıp etmek ve Vakfın Karadenizli kökenli olması münasebeti ile öncelikli Karadeniz bölgesine ve özellikle Karadenizli sanatçılara önem verileceğini bekliyordum.

SİPARİŞ USULÜ AYARLANMIŞ ÖDÜL TÖRENİ

Ancak bir de gördük ki;  sanata ve sanatçıya verilen öneminin yanında karşımıza adeta Magazinkolik vari bir İbrahim Cevahir’in kendi özel davetlilerine verdiği sipariş usulü ayarlanan bir ödül töreni çıktı karşımıza.

Ödül alacak listeye bakıldığında gecenin gelişinin listeden belli olduğunu görmüş olsak da bir kere geceye katılmak üzere otelin XR cihazından geçmiş içeri girmişiz ya artık bundan sonrada tören salonundan ayrılıp gitmenin en azından gazeteci olarak gecenin ardından yapacağımız habere haksızlık yapmış olacağını düşünerek gecenin son fotoğraf karesini oluşturacak enstantaneyi yakalamak için deklanşöre bastığımız ana kadar beklemek zorunda hissettik kendimizi.

Ama elbette geceye geldiğimiz için kendimize kızdık, elbette gecenin yapılış şekline kızdık. Elbette ki geceye katılan sözüm onlara sanki ödül almaya değil de evlerinde ateş kalmamışta sadece ateş almaya gelmiş gibi, tabiri caiz ise sanki ödülsüz kalmış, ödül almasa bütün işleri yıl boyunca rast gitmeyecekmiş gibi alelacele salona gelip ödülü apar topar alıp gidenlere kızdık.

Bence o geceye katılıp ödül almayı hak etmeyenleri, bunların sanatçı kategorisinde yerleri olmaması gereken tipler olarak addediyorum ve kınıyorum.

Bu ödülü hak etmeyenler ve hak edenler diye ikiye ayıracağımız yazımızın devamında aşağıda detaylı şekilde bölümlendireceğim.

İsterseniz gelin bu geceye çağrılan ama gelemeyen İçişleri Bakanımız Muammer Güler ve Gençlik ve spor Bakanımız Suat Kılıç’a verilen yılın enleri ödüllerini vekâleten de almış olsalar en başta devleti temsilen hak ettiklerini düşünüyorum.

İstanbul’un Valisi Hüseyin Avni Mutlu’ya verilen Onur ödülünü ise sonuna kadar hak ettiğini söylüyorum. Çünkü bu ülkede İstanbul gibi bir ilin Valiliği görevine gelene kadar birçok devlet kurumlarında millete gece gündüz hizmet etmiş ve etmeye devam eden insanlarımız var.

Bunun yanında bir Karadenizli Vakıf tarafından bir Karadenizli Vali’ye onur ödülü vermesi ise bazı kendisine sanatçıyım, diyen ve yıllarca babadan oğula bu ülkenin insanlarının onlara kazandırdığı paralar ile hava atan, geçinen sanatçı bozuntularına göre Vali Mutlu’ya verilen onur ödülü yerini bulmamiştir.

öDülü HAK EDENLER, ETMEYENLER

Vali Hüseyin Avni Mutlu’nun onur ödülü almamasını yanlış bulup bu yüzden salonu terk edilmesi yanlıştır, aksine Vali Mutlu’ya verilen ödülün anasının ak sütü gibi helal olduğunu buradan avazım çıkıncaya kadar haykırıyorum.

Sayın Mehmet Ali Alabora’ya sormak isterim İş Bankasından aldığı reklam paralarında bile bu milletin alın teri varken bu millete gece gündüz hizmet eden Bir Vali’ye onur ödülü verilmesi onuruna mı dokundu beyim.?

Eğer dokunduysa Vali Bey ödülü hak etti ve aldı ama sen o ödüle layık olmadığın için o salondan almayarak gittin demek ki o ödül sana layık değildi bunu da açıkça sana bilgi notu olarak gönderiyorum.

           Evet, gelelim Kavrak’ın bu geceyi ve ödül törenini organize eden Vakıf seçici kurulu ve gençlerine veya tam bu ödülleri ve isimleri bulup başarılı olup, olmadığını, hatta ödüle layık diye listeye ekleyenlere.

           Bir Vakfın düzenlediği üstelik bu Vakıf ki Karadeniz ismini unvanının başına yerleştirmiş ve amacını da Karadeniz Kültürüne, Sanatına, Folkloruna, Doğasına şehrine insanına sahip çıkmaktır diye 1990 yılında yola çıkmıştır.

              Ve İstanbul’daki bürokrasi ve iş adamı, sanatçıyı, siyasetçiyi yıllarca bünyesinde bulunduran, her istediğini her yaptığını bürokrasiden ve siyasetçiden tek dileği ile yerine getiren Vakıftır.

               Buda kurucu başkan İsmet Acar’dan adeta İbrahim Cevahir’in ödül gecesinde dile getirdiği gibi devir almasından bu ana kadar, kimsenin Başkanlık gibi bir makamının İbrahim Cevahir’in bırakmadığı, bu güne kadar bu görevi sürdürdüğü için de Vakfın ismi adeta Kavrak diye değil İbrahim Cevahir’in vakfı diye adlandırılıyor.

KİMLERİ ÖDÜLE LAYIK GÖRMÜŞLER

Kavrak’ın ödül gecesinde görülen manzara sanki yılın enleri yani Karadeniz Vakfı olması nedeni ile ödül verilenler listesinde gözlerimiz, Karadenizli olup ve bölgeye yaptıkları hizmetleri ve çalışmaları ile ses getirmiş, isim yapmış niteliklere sahip olmuş gerçek manada ödüle layık görülen kişileri gözlerimiz aradı.

Ancak karşımıza her tarafı çıka çıka, her tarafı Botoks yaptırmış kaşı gözü şişmiş sözüm ona sanatçı denen Ebru yaşar. Evlilik programı sunucusu Esra Erol. Realite Show’u sunan Müge Anlı, Kurtlar vadisi dizi oyuncuları, Magazin programı sunan mankenler, Karadeniz ile ilgisi olmayan bir sürü figüran çıktı.

Ve tüm bu oyuncular gecede koca koca ödülleri alıp etrafa gülücükler saçarak gecenin sonun beklemeden çekip gittiler. Giderken de dışarıda bekleyen magazinci muhabirlere bol bol ödüllerini gösterdiler fotoğraflarını çektirdiler.

Ama Onur ödülü neden verildi diye salonun terk edildiği Vali mutlu ve Bağcılar Belediye Başkanı gecenin sonuna kadar bekleyip kapanış karesine girdiler. İşte onur ödülü almanın nedeni bu olsa gerek.

Çünkü gecenin sonuna kadar insanını yalnız bırakmayan bir Valimiz var, ama bizlerin sadece duygularını kendi gelirleri için kandıran sanatçı demeye imtina ettiğimiz sözüm ona kameralara demeç veren zatı muhteremler var aradaki farkı gelin sizler ayrıt edin ve değerlendirin.

GELECEK YIL İYİ DÜŞÜNSÜNLER

Sanatçı diye değer verip çağırıp size ödül vereceğiz diyenler listeyi hazırlayanlar bir dahaki seneye umarız biraz daha dikkatli seçici davranırlar. Eğer bunu yaparlarsa ancak iyi jüri ve iyi komisyon olurlar ve sonuçta iyi bir ödül töreni ve bunun neticesinde de hak eden ödülü alır ve salonu terk eden değil. Gecenin sonuna kadar bekleyip son karede kendini bulan insanına saygılı sanatçı ise sanatçı, siyasetçi ise siyasetçi, kültür adamı ise kültür adamı olduğunu o geleceği gecede göstermiş olur.

Bu gerçekleştiğinde de Karadeniz Vakfı ve ödül törenini hazırlayanlar da hakkıyla iyi bir işe imza atmış olurlar. Bunu gerçekleştiremeyip bu yıl ki organizasyon gibi ellerine yüzlerine bulaştırırlarsa artık ondan sonra bu işi yapmamalarını tavsiye ederim. En azından Vakfın ismini magazinleştirmemiş olurlar.

Bu yıl ve geçen yıl bu ödül törenleri papazilerin cirit  attığı  Karadeniz Vakfı olmaktan uzak sanki Kelebek Magazin ödülleri törenine dönüşür. Netice son iki yıldır gördüğümüz manzara bunu gösteriyor.

  

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.