Sosyal Medya

Makale

İstanbul?daki Trabzon Günlerine Olan İlgi Ne Anlama Geliyor?

İstanbul’da bu sene Trabzon’un Kurtuluşu vesilesiyle yapılan etkinlikler geçmiş yıllara göre çok daha yüksek bir katılımla, çok daha ihtişamlı gerçekleşti. Ben aksini iddia ediyordum, yani artık halkın bu tür etkinliklere eskisi kadar ilgi göstermeyeceğini, çünkü internetin yaygınlaşması dolayısıyla insanların hem birbirine hem de ünlü sanatçılara eskisi kadar hasret duymadığını düşünüyordum. Tabii bunu keyifle söylemiyordum, bir tespit yapmaya çalışmıştım ve son yıllardaki etkinliklere gösterilen ilginin düşüklüğü beni bu düşünceye sevk etmişti.

Bu sene ortaya çıkan manzara karşısında yanıldığımızı anladık ve bundan memnuniyet duyduk. Feshane’de Trabzon Federasyonu’nun düzenlediği etkinlik katılım açısından tek kelimeyle muhteşemdi. Birkaç gün sonra Oflular Haliç Kongre Merkezi’nde geçen seneki ihtişamı aratmayan görüntülere sebebiyet verdiler. Ondan hemen iki gün sonra da Esenler Meydanı binlerce Trabzonluya ev sahipliği yaptı. Hepsi de uzunca süre yapılan hazırlıkların ve maddi anlamda kaçınılmayan fedakârlıkların eseri. Bu işler, özellikle sosyal medyanın insanları bir tür gizli körlük ve sağırlığa mahkûm ettiği bir zamanda yeterince duyurusu yapılmadan, üç beş kuruşun hesabını yaparak olmuyor, kimse kusura bakmasın.

Pekâlâ, bu sonuçtan ne gibi bir anlam ya da anlamlar çıkarmalıyız? Çok karmaşık değil. Birincisi, insanlar kurumlar arasındaki sürtüşmeye, çekişmeye bakmıyor. Trabzon ismini duyunca geliyorlar. Kimin düzenlediği umurlarında bile değil. Söz konusu kurumların bu durumu mutlaka dikkate almaları ve ona göre strateji ve politika geliştirmelidirler.

İkincisi, İstanbul’daki Trabzonluların bu tür organizasyonlara olan ilgi ve hassasiyet derecesinin ne kadar yüksek olduğu anlaşılmıştır. İstanbul’da son derece dağınık ve birbirinden kopuk yaşayan Trabzonlular, Olimpiyat Stadı’nda meydana getirdikleri kalabalıklar haricinde uzun süredir bu kadar yüksek bir katılımla bir araya gelmişlerdir. Bu dağınıklık ve kopukluk, sadece bu organizasyonlarla değil başka ve farklı şekillerde de bir araya getirilmeli ve mutlaka ve mümkün mertebe yüksek derecede bir sinerji oluşturulmalıdır. Etkinliklerde her yer bordo maviydi ama kurumsal anlamda Trabzonspor’u göremedik örneğin. Kimin eksikliğiydi bilmiyoruz ama gelecek organizasyonlarda bu eksiklik behemahal giderilmelidir. Trabzonspor’un pek de keyifli günler geçirmediği şu günlerde söz konusu sinerjiyle kulübün mutlaka buluşturulması icap etmektedir.

Taraftarın çoğu il dışında yaşıyor, şehrin enerjisi takımı taşıyamıyor” diye sızlanmak yerine, gurbette yaşayan ve kimliğinden vazgeçmeye hiç de niyetli görünmeyen, İstanbul gibi zor bir şehirde kilometrelerce yol tepip etkinlik alanına gelen insanların hassasiyetinden istifade etmenin yolları aranıp bulunmalıdır.

 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.