Sosyal Medya

Makale

TRABZON?U DİNLERKEN

‘Trabzon nereden nereye geldi, gelişti’ deyince, ‘Esnafın sıkıntıları var’ diye serzenişleri de duyar oldum..
‘Hep siyasetçilerden dinlemeyin biraz da iş adamı ve esnaflarla konuşun’ deniyor.
Zaman zaman sokağın nabzını tutuyor, esnaf ve iş adamlarıyla sohbet ediyorum.
Dün Trabzon TSGİAD Üyesi iş adamı Osman Zaman’a uğradık.
Zaman’la kenti yatırdık, kaldırdık.
Neler olup bitiyor onun penceresinden baktık.
İçinde yara olan arazisi bedelsiz ve ihalesi Araplara verilen otel işinden başladık.
‘Sayın valimi yanlış yönlendirdiler’ dedi ve ‘Eğer otel işi bize verilmiş olsaydı bugün inanın beton armesi tamamdı’ diye konuştu.
Trabzon artık Büyükşehir oldu.
Osman Zaman, hayırlı olsun dileklerini iletti.
Ardından ekledi:
‘Trabzon Belediye Başkanı Sayın Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, kentte 100 müteahhit mi var, hepsini toplasın ve Trabzon’u planlasın. Söğütlü’de, Yıldızlı’da nasıl bir imar planı Trabzon’un güneyi ve doğusunda nasıl bir imar planı. Bunu yaparsa gelecekse sıkıntı olmaz.
Geçmişte sektörde adaletsizlikler oldu.’
TSGİAD Trabzonspor’u ve 1461’i yakınen izliyor. Başkan Emre Aksoy camiaya birlik çağrısı yaptı. Osman Zaman’a TSGİAD’ın 1461’e talip olduğu iddialarını sorduk.
Cevapladı:
‘Doğru, ancak Nevzat bey satmayacaklarını ifade etti. Eğer satılacaksa Trabzonlu bir grup iş adamı olarak alacağız. Kaynak var. Zaten en büyük kaynak futbolcu kadrosu’ diye konuştu.
Osman Zaman, Sadri Şener’e yönelik eleştirilerle ilgili de çarpıcı tespitler yaptı:
‘Bir hemşerisi olarak değil Trabzonsporlu olarak konuşacağım. Şike süreci yaşandı. Hangi siyasetçi Sadri beye destek verdi? Hangi sivil toplum örgütü verdi? Tek başına Trabzonspor’u şike sürecinin içinde tertemiz çıkaran o değil mi? Bir tek kardeşi destek verdi. Trabzonspor’u yönetmek kolay değil. Sadri bey geldiği günden itibaren başarısız değildir. Eleştirilemez mi, kuşkusuz eleştirilebilir de.’
Trabzon’da esnafın durumu nasıl?
Bu soruya da Zaman’dan çok çarpıcı cevaplar aldık.
‘Değirmendere’yi dolaşın. Sorun Yeni Ticaret Kanunundan yana memnun olan var mı. Çekler ödenmiyor ve geri dönüyor. Onun için bankalara büyük iş düşüyor. Sermayesi olmayana çek karnesi verilmemeli. AK Parti iktidarı çok güzel işler yaptı. Bu yasa ise AK Partinin kendi ayağına sıktığı kurşun oldu. Büyük mağduriyet var. Kimse ahlakından arından kendini ifade edemiyor.’
Trabzonlu genç iş adamı Osman Zaman, piyasanın rahatlaması için kente para girmesi gerektiğini ifade ediyor. Bunun yolunun ise bir dönem Gümüşhane’de uygulanan sistem olduğunu anlatıyor:
‘Gümüşhane’de maden işleticilerinin bütün alt yapı malzemelerini kentten almalarına yönelik bir telkin olmuştu. Bunu Trabzon’a uyarlayabiliriz. Trabzon’da iş yapan ve dışardan gelen büyük müteahhitler var. Bunlar alt yapı malzemelerini kentten almalılar ve kente para girişi olmalı’ diye konuştu.
Osman Zaman, Trabzon’un sıkıntılarını bir çırpıda özetledi.
Ve sektörel teşvik uygulaması.
Sivil toplum örgütlerinin bu konuda hareket geçmesi gerektiğini söyleyen Zaman, ‘10 ve yukarı işçi çalıştıranlara uygulanan kolaylığın en azından 2 yıl daha sürmesi gerektiğinin’ altını çizdi.
Özetle, Trabzon hizmet alıyor, yaşam kalitesi yükseliyor.
Ama Esnaf çok zor süreçten geçiyor.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.