Sosyal Medya

Makale

Hesap döner?

Meslektaşlarımızın sahip olduğu haklar zaman içerisinde tek tek ellerinden alındı.
Gazeteci olarak kelle koltukta görev yapanların yanı sıra yaygın medya dünyasında köşe başlarını dolarlı maaşlı laf tacirleri tuttular. Sonrada bu mesleği yapanların sahip olduğu hakların tek tek elden gitmesine neden oldular.
Onların olmadığı mesleki hiçbir girişim yada gelişme kamuoyuna yanlış olarak aktarıldı. Başta 212 sayılı yasa ile elde bulunan haklar tek tek kaybedildi. Ülkemin her yöresinde onurluca gazetecilik mesleğinin gereğini yerine getirenler bu hakların sellerinden alınması ile birlikte güçsüz bırakılma yoluna gidildi.
Dolarla maaş alan bu aslan parçaları sımsıcak odalarında viskisini yudumlayıp, purolarını tüttürüp, ülkenin gelişmeleri üzerine ahkam kesen yazılar, televizyon ekranlarından yorumlar yapmaya başladılar.
Karda, kışta, sıcakta, soğukta, yağmur, çamurda kelle koltukta görev yapan gerçek gazetecilerin haklarının kaybolmasına çanak tuttular. Bu hakların kaybolması için yapılanlara karşı duruş sergileme, yorum yapma, tek satır yazmaktan imtina eden anlayışa yazıklar olsun diyorum bir kez daha.
TBMM Başkanı?nın düzenleyeceği 1günlük geziyi haber yapacak kadar kendisini yetkili gören ve Başbakan?ın uçağında cilalı geziye giden genel medyanın köşe başlarını tutanların, neyin nasıl yapılması adına yönetende olmaya soyunması İstanbul dışındaki meslektaşlarından haberdar olmadığını göstermez mi.
Medyanın köşe başlarını tutan yaygın medyanın aslan parçaları taşra dedikleri bölgelerde ter akıtanların hangi sıkıntılarla görev yaptıklarını görmeyecek kadar kör, duymayacak kadar sağır oldular. Çünkü binlik dolarlarla maaş gelsin yeter. Taşrada kendi kuruluşunun çalışanları dahil yerel ve bölgesel medyada onurlu gazeteciler çile çekiyormuş umurların da mı.
Sendikaları elinden alınan, yasa ile elde edilen hakları tek tek yok edilen gazetecilerin çektiklerini duymayan anlayışın tek amacı basınında İstanbul?dan yönetildiğini ve sadece genel medya ile endeksli olmasına uğraş vererek bugün fikir işçiliği yapmaları bu mesleğin ebediyete göçmüşlerinin kemiklerini sızlatır duruma gelmiştir.
Ama bir gün keser döner sap döner, bu hesap taşradan geri döner.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.