Sosyal Medya

Makale

ERDEM-İSKENDER VE MALKOÇ

Fındıkla ilgili muhtemelen fiyat açıklanacak.

Bugünkü yazımda fındıkla ilgili yazılarımda adı geçen ve eleştirilere muhatap olup cevap hakkı kullanan isimlere yer vereceğim.Önce FKB Yönetim Kurulu Üyesi Salih Erdem’e söz hakkı.Salih Erdem, fındık tüccarı Hacı Hasan Yıldırım’ın iddialarının hiçbirinin doğru olmadığını söyleyerek şu mektubu gönderdi:

 

‘Sevgili Turgut,

2-3 yıl önce bazı politikacılarla, üreticinin alın terinin karşılığını vermesi rahatsızlığını yaşayanlar birlikte Fiskobirliği aradan çıkarma çabalarını yürürlüğe koymuştur.

 

Bir taraftan birliklerin bankası niteliğindeki Destekleme Fiyat İstikrar Fonu’ndan(D.F.İ.F.) 15 birliğe kredi verilirken sadece Fiskobirliğe ve fındığa kredi verdirmeyenler, bir taraftan da alacaklı olsun olmasın, ortakları birlik aleyhine tahrik etmek için o günlerde söyledikleri bayatlamış yalanları bu kez bir fındık tüccarı Hacı Hasan Yıldırım’ın tekrar etmesini kendisine yakıştıramadım. Söyledikleri yalanlar için Fiskobirliği aylarca Bakanlık Müfettişlerinin takibatında tutanlar, suç bulmuyorlar diye sürekli müfettişleri değiştirenler bir taraftan da konu yargıya intikal etti diye yalanlarını dile getirenler yalanları müfettiş raporlarıyla yüzlerine vurulmasına rağmen utanmadan konuşuyorsa demek ki ar damarları çatlamış.

 

Kimilerin yaptığı konuşmayla bir gecede fındık fiyatlarını 2,5 milyona düşürerek Fiskobirliğin elindeki 50 bin ton stok fındığın değerini 125 trilyona, fındık tüccarlarının elinde emanette bulunan üretici fındıklarının değerini 200 trilyon lira değer kaybetmesini sağlayanlar, fiyatların 2 milyon liraya düşünce konuşanı kutlayıp fındığın hakiki fiyatı budur diyenleri üretici unuttukça başına çok daha beter sıkıntılar gelmeye devam edecektir! Neyse ki bu yılda mali seçimler var iyi kötü bir fiyat verilecektir, ya sonrası..! 50-100 Trilyon krediyi 500 trilyon teminatla talep edilip de vermeyenler, bu borç parayı ‘hazineyi hortumlama’ diye dile getirenler 2 yılda hazineyi 1,5 katrilyon lira hortumlatırken, yine bazıları bugün ki krizlerin sorumlusu olarak fındığa yüksek fiyat veren Salih Erdem’i suçlamaya devam etsinler. İnsafları yoksa..Salih Erdem. FKB Yönetim Kurulu eski Başkanı.’

 

Ankara’dan SP Genel İdare Kurulu Üyesi Avukat Şeref Malkoç ise Hollanda’dan Erbakan’ı eleştiren fındık işalatçısı Mehmet Soytürk’e yüklendi:

 

‘Mehmet bey hocama(Erbakan) fındık dosyası sunmak için ulaşamadığını söylemiş. O dönemde biz fındığı bizzat sayın Başbakanın önüne getirdik. Hatta Trabzon’daki çok önemli ihracatçıları bile Erbakan hoca ile görüştürdük. Erbakan hocanın fındığa ilgi duymadığını söylemek aldatmaca olur ve bunun hesabını Soytürk verir. Fındık hocamın döneminde altın dönemin yaşamıştır.’

Bugün yazımı diğer açıklamalarla tamamlayayım.

Dün yazımla ilgili arayan bir isim ise Kenan İskender oldu.

Kenan İskender Trabzonspor’un değerlerindendir.

Aramasının sebebi ise Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay’la ilgili yorumum:

 

‘Atalay’a destek olduğun için teşekkür ederim. Adam Trabzon’a stad yapmaya çalışıyor ama istenmeyen adam ilan ediliyor! Bunu anlamış değilim. Trabzon’a Atalay’ın yapacağı çok daha hizmetler olduğunu söylemek isterim. Çok güzel yazmışsın ‘Bir olimpiyatla Atalay silinemez.’

 

‘Trabzon Merkez İlçe’ yazımla ilgili Avukat Nusret Yılmaz’ı atladığımız ve AKP’de en güçlü merkez ilçe Başkan adaylarından birisinin de Nusret Yılmaz olduğu vurgulandı. Nusret Yılmaz üzerinde uzlaşma olursa, AK Partinin il ve ilçe başkanları aynı ilçeden olacak..

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.