Sosyal Medya

Makale

Sarı İnekler ,Sivil Toplum Örgütleri ve Demokrasi

Sizlere bu yazımda hikâye anlatacağım.  Hikâyenin değişik türde anlatımlarına rastlayabilirsiniz. Bu hikâye sarı ineğin/lerin hikâyesi.  Aslında sarı inek ya da inekler, her zaman biz insanların arasında çok var ama nedense görmek istemeyiz.

Hikâyemiz?

            Bir varmış, bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur zaman içinde ??????.  diğer ifadeleri geçiyorum, çayırın birinde dört tane sarı inek otlarmış. Bunlar semiz, güçlü, boynuzları da bir ineğe göre de bayağı keskin ve iri imiş.

Eee çayır olursa inek olur, her çayırın sonunda bir orman, ormanda da kurt olur.

Malum, inekler otobur,  kurtlarda etobur canlılar gurubunun içindedir.

İnekler, aralarında hem sohbet edip hem de neşeli bir şekilde çayırda otlarken, ormanda yaşayan bizim kurdun da karnı acıkmaya başlamış ama onları sadece uzaktan uzağa, seyredermiş.

Karnını doyurmak için İneklere açıktan saldırmaya gözü kesmemiş. Saldırırsa inek halleriyle bile güçlü ve keskin boynuzlu oldukları için hep beraber saldırıp kendisine zarar vereceklerini düşünmüş.

Ama bir taraftan da karnı artık iyiden iyice acıkmış. Ot yiyecek hali yok ya....

Hikâye işte, kurt yukarıdaki durumu değerlendirince aklına parlak bir fikir gelmiş ve hemen uygulamaya koyarak, ineklerin en güçlüsü ve sarı olanına yanaşarak fısıltıyla?

-İnek kardeş bak çayırda, şu arkada otlayan inek arkadaşın var ya o burada fazla, senin ve diğer iki arkadaşının yiyeceği otu tüketiyor. Siz onun yüzünden aç kalıyorsunuz. Bak onu yememe izin ver, size otlakta daha fazla yer kalsın, hem daha çok ot yiyerek düşmanlarınıza karşı güçlü olursunuz? demiş.

Sarı inek  ? doğru söylüyor bu kurt, eğer arkadaki o ineği yerse bize daha fazla ot kalır, bizde çok yiyerek güçlenir, düşmanlarımızı korkuturuz?  diye içinden geçirmiş. Sonra başını sallayarak kurt a  ? tamam? demiş. Diğer iki ineğe de ?karışmayın? siz diyerek oradan uzaklaşmışlar.

Kurt afiyetle o ineği yemiş. İnek sayısı azaldığı için çayırda otlanacak alan artmış tabii ki, diğer inekler sarı ineğin önderliğinde otlamaya devam etmişler.?

 Hikâye biter mi? inekler çayırda, kurt da acıkınca bitmez elbette. Gel zaman git zaman bizim kurt gene acıkmış, ineklere ağzı sulanarak bakmaya başlamış?

Aynı plan başarılı oldu ya kurt gene ineklerin başı olan sarı ineğe yanaşarak aynı şeyleri tekrar demiş. Sarı inek, diğer İneğe, kurdun yiyeceği inekten uzaklaşmasını söylemiş. Onlar gidince kurt ikinci ineği de bir güzel yemiş. Sonra üçüncü İnekte aynı akıbete uğramış.

Nihayet çayırda bir bizim sarı inek, birde ormanda ki kurt kalmış..

Sarı inekte bu arada iyiden iyiye semirmiş nerdeyse iki üç ineğe bedel hale gelmiş. Zaman geçiyor kurt acıkıyor, ot yiyecek hali yok ya yine sarı ineğin karşısına dikilmiş. Ama bu sefer biraz farklı istekle, inek bir şeylerden şüphelenmiş ama ses çıkarmamış, kurt sarı ineğe;

-?İnek kardeş karnım acıktı, yiyeceğim seni? demiş.

İnek, kurt un yüzüne uzun uzun bakmış ve sonra demiş ki:

-Haklısın kurt kardeş, sen bana birinci inek kardeşimi yeme teklifinde bulunduğunda, bencillik etmeyip bu teklifini reddetseydim ve inek arkadaşlarımızla seni buradan kovsaydım bunlar başıma gelmeyecekti.

-Sadece kendimi düşündüm, arkadaşlarımı benimle beraber ot yedikleri için rakip gördüm. Hâlbuki çayırdaki otlar bizim gibi değil dört inek, binlerce ineğe yeterdi. Düşünüyorum da onlarla beraber otladığımda rakibimde olsalar kendime güvenim vardı. Değişik fikirde olmaları hayatımı renklendiriyor kendimi geliştiriyordum kimi düşünceleri benim hiç aklıma gelmeyen düşünceler idi ve doğru idiler hayat kaynağım imiş onlar.

-Bir gün bana da sıranın geleceğini düşünemedim.

-Hepimizi birden saldırsaydın, seni belki de biz ortadan kaldıracaktık. Böylece hayatımızı devam ettirecektik. Sen bizi birbirimize düşürdün. Ne oldu şimdi üç arkadaşım da ortadan kalktı ve onlara karşı yapılan kötülüğe ses çıkarmadığım. Kaçınılmaz olan sonu kendi ellerimle hazırladım. Biz bu inekliği yaptığımız sürece çoook yeniriz demiş.

Kurt, artık tek başına kalmış çaresiz, sarı ineği de bir güzel yemiş.

Hikâye bittimi peki? Yo İneklik yapmaya devam edenler için bitmez.

Türkiye cumhuriyeti devletinin kuruluşunda büyük katkıları olan sivil toplum örgütleri, katılımcı demokrasinin ülkemizde tamamen yerleşmesi ve korunması için bu hikâyeyi iyi değerlendirmesi gerekmektedir.

Saygılarımla.

[email protected]

Turgay ESEN

İl Dernekler Müdürü

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.