Sosyal Medya

Papanın Mezarı Türbe mi Oldu?

Aksaray'ın Gökçe (Mamasın) köyünde türbeye dönüştürülen kilisede, Hıristiyanların ?Aziz Mamas?, Müslümanların ?Pir Şammas Baba? olarak kabul ettiği kişinin mezarı yoğun ilgi görüyor.Aksaray'ın Gökçe (Mamasın) köyünde türbeye dönüştürülen kilisede, Hristiyanların ?Aziz Mamas?, Müslümanların ?Pir Şammas Baba? olarak kabul ettiği kişinin mezarı yoğun ilgi görüyor.


Kaya oyma kapalı Yunan Haçı şeklinde yapılan binadaki minber karşısında Müslümanlar namaz kılarken, Hristiyanlar da dua edip, ibadetlerini yapıyor.

Gökçe köyünü ziyaret eden Aksaray Valisi Sebati Buyuran, Hristiyanların hac ziyaretinde bulunduğu ?Aziz Mamas?, Müslümanların ise ?Pir Şammas Baba? olarak kabul ettiği türbede incelemelerde bulundu.

Buyuran'a türbe hakkında bilgi veren köy muhtarı Duran Ulu, Hristiyanların ?Aziz Mamas? diye tanıdıkları Şammas Baba'nın gündüzleri Hristiyan çocuklara eğitim verdiğini, akşamları da ibadetle meşgul olduğunun anlatıldığını söyledi.

Türbede bugün  bazı "Müslüman" ve Hristiyanların bir arada ibadet ettiğini belirten Ulu, türbenin yerli ve yabancı çok sayıda ziyaretçisi bulunduğunu bildirdi.

Ruhsal ve bedensel rahatsızlıklarına şifa arayan kişilerin de türbeyi ziyaret ettiğini ifade eden Ulu, ?İçinde türbenin bulunduğu binada onlarca yatak ve yorgan bulunuyor. Buraya gelenler ihtiyaçlarını, türbe dışına yapılan binada gideriyor. Rahatsızlıklarına çare aramak için gelen bazı kişiler, burada günlerce yatıyor? diye konuştu.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.