Sosyal Medya

Rize bal üretiminde Türkiye'nin 'önde gelen ili'

Rize Valisi kasım Esen, yaptığı yazılı açıklamada Rize'de üretilen ballardan sadece Anzer balının adının ülke genelinde duyulduğunu, ancak Fındıklı başta olmak üzere diğer ilçelerde de kaliteli bal üretimi yapıldığını belirtti.Rize Valisi kasım Esen, yaptığı yazılı açıklamada Rize'de üretilen ballardan sadece Anzer balının adının ülke genelinde duyulduğunu, ancak Fındıklı başta olmak üzere diğer ilçelerde de kaliteli bal üretimi yapıldığını belirtti.
Bal üretiminde Türkiye'nin dünyada dördüncü sırada olduğunu ifade eden Esen, balda, organik bal üretimini de geliştirilerek ön sıralarda yer alınması gerektiğini kaydetti.

Rize'de üretilen ve şeker ve kimyasal ürün bulunmayan balın pazarlamasında üreticilerin sıkıntı yaşadıklarını dile getiren Esen, ''Daha iyi pazarlama yapılabilmesi için Rize balını markalaştırmalıyız. Nasıl Rize bezi bir markaysa Rize balı da marka olmalı. Rizeliler'in çayın yanında balı da öne çıkarmalarını istiyorum. Tanıtım iyi olursa marketlerimizde Rize balı etiketi altında bal satılması mümkün olacaktır'' dedi.
Vali Esen, Rize'nin bal üretiminde Türkiye'nin önde gelen ili olmaya aday olduğunu kaydederek, şunları söyledi:

''Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri markalaştırma konusunda gerekli girişimleri yapacaktır. Organik bal üretimi konusunda Valilik ve İl Özel İdaresi vasıtasıyla Fındıklı Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliğine bir miktar para aktarıldı. Bu para sertifikalı üretim yapan üreticilerimize dağıtılacak. Böylece organik bal üretimini teşvik edeceğiz. Bundan sonra organik bal üretimine desteğimiz devam edecek.''

Dilek ASLAN

Karadeniz Gazetesi ve medyakaradeniz.com Rize Temsilcisi

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.