Sosyal Medya

Rize?de Özürlülere Sağlanan Evde Bakım Hizmeti

Rize İl Sosyal Hizmetler Müdürü Mehmet Nuri Gezmiş, yaptığı açıklamada, geçen yıl çıkartılan ve bu yıl uygulanmaya başlayan özürlülere evde bakım hizmeti karşılığında ücret ödenmesi ile ilgili kendilerine şu ana kadar binin üzerinde başvuru yapıldığını belirtti...Yapılan başvuruları inceleyerek gerekli şartları taşıyıp taşımadıklarını belirlediklerini ifade eden Gezmiş, ''Yaptığımız incelemede kişinin bir başkasının yardımı olmaksızın hayatını idame ettirip ettiremediğine bakıyoruz. Böyle bir durum hastaneden alınan sağlık raporu ile belgelenir ve ailenin toplam geliri kişi başına 270 YTL'nin altında olursa her bir özürlünün bakımı için o aileye ömür boyunca bir asgari ücret tutarında maddi yardım sağlanıyor. Bu da şu an 419 YTL'dir'' dedi.

Kendilerine yapılan başvurulardan Rize'de şu ana kadar 524 kişinin bu yardımdan yararlandığını dile getiren Gezmiş, şunları söyledi:

'Kişinin ailesine yardım verildikten sonra zaman zaman kontroller yapıyoruz. Bu kontrollerde yardımın özürlü için harcanıp harcanmadığı, özürlünün doğru şekilde bakılıp bakılmadığı gibi konuları araştırıyoruz. Eğer sözleşmeye aykırı bir durum tespit edersek yapılan sözleşmeyi iptal ediyoruz. Özürlüyü de özel özürlü bakım merkezlerine gönderiyoruz. Bu durumda özel özürlü bakım merkezlerine bir kişi için 2 asgari ücret tutarında ücret ödeniyor.'' 

Haber  Dilek ASLAN

Karadeniz Gazetesi ve medyakaradeniz.com Rize Temsilcisi

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.