Sosyal Medya

GÜNCEL

Yerel basının sorunlarını Türkiye’ye anlattı

iYİ Parti Trabzon Milletvekili Dr. Hüseyin Örs, yerel basının sorunlarını ülke gündemine taşıdı. CHP’nin verdiği önerge çerçevesinde İYİ Parti’nin görüşlerini anlatan Örs, AK Parti Hükümetinin yerel basını bitirdiğini kaydetti. AK Parti’nin iktidara geldiği 2003-2019 yılları arasında somut örnekler veren Örs, “Yerel basın sayesinde iktidara geldiniz ama yerel basını bitirdiniz.” dedi. Örs, konuşmasının son bölümünde yerel basın için KOSGEB üzerinden can suyu kredisi verilebileceğini kaydetti. Örs, “Burada ne yapılabilir? Yerel basına özel bir kredi türü düşünülebilir, KOSGEB üzerinden olabilir, iki yıl ya da üç yıl faizsiz gazetelere can suyu olabilecek bir kredi düşünülebilir, yoksa bilin ki yerel basın can çekişiyor. Demokrasinin en önemli direği ya da beşiği yerel basındır diyor, o direği ortadan kaldırmayalım diliyorum. İYİ Parti Trabzon Milletvekili Dr. Hüseyin Örs, TBMM’de yerel basının sesi oldu. Yerel basının demokrasinin gelişmesine katkı sağladığını dile getiren Milletvekili Örs, “Yerel basının en önemli şikâyetleri arasında resmî ilanlardan yeterince pay alamamak, ticari ilan ve reklam yetersizliği, gazetenin ham maddesi olan kâğıdı temin etme zorluğu ve devletin yerel basını yeterince desteklememesi bulunmaktadır.” dedi.

YEREL BASIN CAN ÇEKİŞİYOR

AK Parti iktidarının politikalarını eleştiren Milletvekili Örs, “AK Parti iktidara geldiği tarihte yani 2000'li yılların başında bir gazetenin fiyatı ortalama 25 kuruştu ama bir gazete satışından işletmeye ortalama 10 kuruş kalıyordu, 5 kuruşunu da dağıtım şirketi alıyordu. Yani gazete satışı bile yerel gazeteler için gelir hanesine yazılabiliyordu. Bir de, şimdiki duruma bakalım: Bir gazetenin maliyeti ortalama 90 kuruş, gazetenin fiyatı ise 100 kuruş yani 1 lira, 25 kuruş dağıtım şirketine gidiyor. Dolayısıyla bir yerel gazete sattığı her gazeteden 15 kuruş, satamadığı gazeteden ise 90 kuruş zarar ediyor. Bu, sadece gazetenin kâğıt ve matbaa baskısıyla alakalı bir durum, personel ve diğer giderleri bunun içinde değil. Peki, buraya nasıl gelindi? AK Parti iktidarı ne yaptı? Bütün kâğıt fabrikalarını özelleştirdiler. Fabrikaları alan iş adamlarımız da yeni kâğıt fabrikası kurmak yerine yerlerine villa yaptılar. ‘Dışarıdan kâğıt getirmek içeride üretmekten daha ucuz.’ denilerek ithalatın önü açıldı, gün geldi, dolar fırladı ve şimdi yerel basın can çekişiyor. 15 kişi çalıştıran gazete istihdam sayısını 10'a indirdi; 10 kişi çalıştıran 5'e indirdi.” ifadelerini kullandı.

CAN SUYU GEREKİYOR

Zor durumda olan basının desteklenmesi gerektiğini vurgulayan Milletvekili Örs, şunları kaydetti: “AK Parti iktidarında yerel gazetecilik sadece istihdam açısından perişan duruma düşmedi, gazetecilik açısından da bitti. Hâlbuki ben çok iyi hatırlıyorum, AK Parti iktidara gelirken ulusal basın aleyhindeydi, yerel basın destek veriyordu. Ne yazık ki AK Parti kendini iktidara taşıyan yerel basını unuttu. Şimdi AK Partili arkadaşlar sağ olsunlar diyeceklerdir ki: "Resmî ilan fiyatını artırdık ve artırmaya devam ediyoruz arkadaşlar." Tek başına resmî ilan fiyatını artırmak yerel basını kurtarmıyor. Asgari ücret her yıl artıyor, SGK, vergi artıyor, gazetenin maliyeti artık sadece gazeteyi bile kurtarmıyor. AK Partili arkadaşlar isterlerse Türkiye çapında bir komisyon kurup yerel basını dolaşabilirler. Bunlar zannediyorlar ki yerel basının da bir havuzu var. Yerel basının havuzu yerel reklamlardır. Sayenizde artık reklam da verilmiyor, firmalar çünkü can çekişiyor. Bütün sektörler çökmüş. Trabzon'daki gazeteler 16 sayfa ve bildiğimiz ulusal gazeteler gibidir. Her sayfasında eskiden reklam görürdüm, şimdi reklama rastlayamıyorum. Burada ne yapılabilir? Yerel basına özel bir kredi türü düşünülebilir, KOSGEB üzerinden olabilir, iki yıl ya da üç yıl faizsiz gazetelere can suyu olabilecek bir kredi düşünülebilir, yoksa bilin ki yerel basın can çekişiyor. Demokrasinin en önemli direği ya da beşiği yerel basındır diyor, o direği ortadan kaldırmayalım diliyorum.”

GÜNEBAKIŞ GAZETESİ OKU, 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.