Sosyal Medya

GÜNCEL

Recai Kutan'dan önemli mesajlar! 'Bu savaşın hedefi...'

Recai Kutan, 27. Uluslararası Müslüman Topluluklar Birliği Kongresi'nde yaptığı açıklamada, "Savaşlar bu kadar acımasız olmadı. Bu yüzden dünya nüfusunun altıda beşi yoksulluğa mahkum edildi. Savaş, yoksulluk, açlık, sefalet ve ölüm, Batı medeniyetinin ürettiği küresel sorunlardır." dedi.ESAM Genel Başkanı Kutan, 'Savaşlar bu kadar acımasız olmadı. Bu yüzden dünya nüfusunun altıda beşi yoksulluğa mahkum edildi. Savaş, yoksulluk, açlık, sefalet ve ölüm, Batı medeniyetinin ürettiği küresel sorunlardır.' dedi.

Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı (ESAM) Genel Başkanı Recai Kutan, WOW Otel'de düzenlenen "27. Uluslararası Müslüman Topluluklar Birliği Kongresi"nin açılışında, kongrenin "Değişim ve Dönüşümleriyle Yeni Dönem ve İslam Birliği" ana temasıyla düzenlendiğini belirtti.

"Birçok İslam ülkesinde zulüm, kan ve gözyaşı var"

İslam aleminin şu anda tarihinin en kritik ve badireli dönemini yaşadığını ifade eden Kutan, "Çünkü birçok İslam ülkesinde zulüm, kan ve gözyaşı var. Bu ülkelerdeki Müslüman kardeşlerimiz insanlık dışı vahşet ve katliamlarla karşı karşıyadır. Dünya halkının büyük bir çoğunluğu da sefalet, yoksulluk ve açlık içerisindedir. Peki, bu zulüm, kan ve gözyaşının sorumluları kimlerdir? Şöyle çevremize bir bakalım. Irak'a, Suriye'ye, Filistin'e, Libya'ya, Mısır'a, Afganistan'a, Yemen'e. İslam coğrafyasının büyük bir bölümünde, aynı acı feryatlar, yerinden yurdundan edilmiş aynı mülteci hayatlar. Buna mukabil emperyalist Batı'da ise aynı sömürme arzusu, aynı hırs, aynı aç gözlülük. Eski dönemlerinden tek farkları daha gelişmiş kitle imha silahları ve daha isabetli füzelerle, daha acımasız bombalarla insanlığı vurmaları. Bugün dünya nüfusunun bir değil, birkaç katını besleyebilecek bir üretim potansiyeline sahibiz. Buna rağmen ne yazık ki yeryüzünde milyonlarca insan açlıktan ölmektedir. Eğer insanlar açlıktan ölüyorlarsa bu bir insanlık suçudur. Bu suçun birinci derece sorumlusu elbette dünya ya şekil veren Batılılardır." diye konuştu.

Kutan, son 2-3 asırdır yeryüzünü Batılıların şekillendirdiğini anlatarak, işgaller sırasında da acımasızca katliamlar, işkenceler, soykırımlar yapıldığını hatırlattı.

"Savaşlar bu kadar acımasız olmadı"

Başka hiçbir medeniyet döneminde bu kadar insanın zulümden ve açlıktan ölmediğini savunan Kutan, şöyle devam etti:

"Savaşlar bu kadar acımasız olmadı. Bu yüzden dünya nüfusunun altıda beşi yoksulluğa mahkum edildi. Savaş, yoksulluk, açlık, sefalet ve ölüm, Batı medeniyetinin ürettiği küresel sorunlardır. 2001 yılında, 11 Eylül hadiseleri, dünyayı bir kaosa sürükleyen yeni bir dönemin başlangıcı oldu. ABD Başkanı Bush, 11 Eylül terör olayının Müslümanlar tarafından gerçekleştirildiğini ileri sürerek, İslam'a ve Müslümanlara karşı bir Haçlı savaşı başlattığını, 'El Kaide = Terör = İslam' olduğunu ilan etti. Hazırladıkları 'Büyük Orta Doğu Projesi'nde bu savaş alanı Fas'tan Endonezya'ya kadar uzanıyordu. Bu savaşın hedefi, bölgede sınırların ve yönetimlerin yeniden belirlenmesi, İslam inanç ve anlayışının değiştirilmesiydi. Bu anlayışın bir sonucu olarak İslam dini değiştirilerek modernize edilecek, İslam inanç ve kuralları Batılılara göre belirlenecekti. Bu maksatla 'Ilımlı İslam' projeleri geliştirildi. Hedef, İslam'ın protestanlaşması, İslami görüşlerin sekülerleşmesiydi. Görülüyor ki Batılı emperyalist ülkelerde 'İslam Düşmanlığı', 'İslamofobi' planlı bir şekilde arttırılmaktadır. İslamofobi, Batı dünyasının bilinçaltında Haçlı seferlerinden kalma İslam korkusunun güncelleştirilmiş bir yansımasıdır. İslamofobi çalışmalarının diğer bir gayesi, Batı'nın İslam coğrafyasında gerçekleştireceği insanlık dışı her türlü eylem ve saldırıyı, sömürüyü, 'terörle mücadele ediyorum' gerekçesiyle meşrulaştırmak gayretidir."

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.