Sosyal Medya

GÜNCEL

ALTUNİZADE KORU CAMİİ İBADETE AÇILDI

ALTUNİZADE KORU CAMİİ İBADETE AÇILDIÜsküdar’da Validebağ Korusu yanında yapılan Altunizade Koru Camii ibadete açıldı. Yapımı sırasında tartışmalara neden olan camide cuma namazını kılan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, “Hoş olmayan görüntüler oldu. Bizler hepsini unuttuk” dedi.

Üsküdar’da Validebağ Korusu yanında inşa edilen Koru Camii, Ramazan Bayramı’nın birinci gününde kılınan cuma namazıyla birlikte ibadete açıldı.


Yapımı sırasında tartışmalara neden olan cami, ilk cuma namazında vatandaşların akınına uğradı. Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen de vatandaşlarla beraber cuma namazını Koru Camii’nde kıldı. Cuma hutbesinin ardından Başkan Türkmen, camiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Başkan Hilmi Türkmen, caminin hayırlı olması temennisinde bulunarak, “Bugün bayram, üstelik cuma günü. Müslümanlar için iki bayram bir arada. Bugün güzel şeyler konuşmak lazım. Bizim de hamdolsun güzel bir camimiz ibadete açıldı. Bu mahallemize hayırlı uğurlu olsun. Burada yaşayan insanlarımız için hakikaten güzel bir eser oldu. Bu camimiz tamamen hayırseverlerimiz tarafından yapıldı. Bu camimizin yapılış aşamasındaki plan durumunu benden önceki Mustafa Kara başkanımız zamanında başladı, planları yapıldı. 9-10 ay öncesinde de başlamış olduk” dedi.


“HOŞ OLMAYAN GÖRÜNTÜLER OLDU HEPSİNİ UNUTTUK”

Caminin yapımı esnasında yaşanan tartışmalara da değinen Başkan Hilmi Türkmen, “Biraz hoş olmayan, arzu edilmeyen bir takım görüntüler, gürültüler oldu. Ama biz bunların hepsini unuttuk. Unutmak istiyoruz. Görüldüğü gibi hiçbir tane ağacın kesildiği yok. Bu camimizin Validebağ Korusu’yla alakası yok. Buraya 30’a yakın çam ağacı, fidanlar diktik. Daha da yeşillendi. Çevre düzenlemesini henüz tamamlayamadık, eksiklerimiz var” diye konuştu.

300 metrekarelik bir alana sahip olan caminin çok büyük bir cami olmadığına dikkat çeken Başkan Türkmen, “Gördüğünüz gibi cami yetmiyor. Biz buraya ihtiyaç olduğu için camiyi düşündük. Burada bir zafer kazanmış edasıyla konuşmak hoş olmaz. Bu güzel eser mahallenin eseri oldu. Camiler bizim medeniyetimizin mührüdür. Sıkıntılı anlar geçti gitti” dedi.

“CAMİLERİN BİZİM KÜLTÜRÜMÜZDEKİ YERİ AŞİKAR”

Üsküdarlı olduğunu belirten Bayram Öztürk, “Bayramın birinci günü ve de cuma günü önemli bir açılış. Epey tartışmalara neden oldu. Ama nihayetinde böyle bir güne denk geldi, mübarek olsun” diye konuştu.

Veli Karadeniz isimli vatandaş ise, “Camilerin bizim kültürümüzdeki yeri aşikar. Bence faydalı oldu. Bu camiden niçin bazı insanlar rahatsızlık duydu bunu anlamak güç doğrusu. Caminin burada olmasında fayda var” dedi.Namaz sonrası vatandaşlara şerbet ve lokum ikram edildi.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.