Sosyal Medya

GÜNCEL

Rize Feshaneden Rüzgar gibi geçti

İSTANBUL-İstanbul Rize Dernekler Federasyonu (RİDEF) organizasyonu, Rize Valiliğinin Himayesinde Gerçekleştirilen Rize Tanıtım Günleri Başladığı güzellikler ile Pazar günü akşam bitti.İSTANBUL-İstanbul Rize Dernekler Federasyonu (RİDEF) organizasyonu, Rize Valiliğinin Himayesinde Gerçekleştirilen  Rize Tanıtım Günleri Başladığı güzellikler ile Pazar günü akşam bitti.

       Feshane’deki Haliç Kongre Merkezinde Perşembe günü yoğun katılımla Açılışı yapılarak 4 gün boyunca Rize’nin tüm katmanlarını bir araya getiren etkinlikler Yoğun Katılım Gerçekleştirildi.

      İstanbul’da Cumartesi ve Pazar günü gün boyunca havanında yağmurlu olmayıp güzel olması ile birlikte İstanbul’dakı Rizeliler ve diğer illerinden çok sayıda katılımcı Tanıtım günleri ve Rize’nin kültürünü tanımak, Rize Yöre Ürünlerinden almak, görmek ve eğlenmek için Feshane’yi doldurdular. Katılım fazla olması ve Feshane’yi ziyaret  eden  herkesin memnun olması Organizasyonu Rize Valiliğinin himayesinde gerçekleşmesini sağlayan İstanbul Rize Dernekler Federasyonu (RİDEF) Başkanı Celal Erdoğan “Dört gün boyunca gerçekleştirdiğimiz bu yılkı etkinliğin ümit ederim ki bu yıl buradan almış olduğum tecrübemiz ile gelecek yıl daha güzel Tanıtım günleri yapmamıza bir birikim oldu. Buraya  gelip Rize’yi tanımak , ürünlerimizden almak, gezmek, yöre sanatçılarının birbirinden güzel  trüklerimiz dinleyen, izleyen hemşerilerime teşekkür ederim.” dedi.

          Rize Tanıtım günlerinin ilk gününde olduğu gibi  bakır kazanda hazırlanan 10.000 bin kişilik muhlama vatandaşlara ikram edilirken ,yöre ürünlerinin pişirilerek servis edilen lokantalarında her tadı tatma imkanını bulan katılımcılar, bir yandan da Feshane içinde her ilçenin ayrı ayrı kurulan standlarının içinde ve dışında Tulum, kemençe eşliğinde doyasıya eğlendikleri  izlendi. Rize’nin her türlü kültürel, gelenek ve göreneklerinin sergilendiği  7’inci Feshane Rize günleri  Pazar günü gece yarısına kadar sürerek tamamlandı.

      Tanıtım günlerine 4 gün boyunca Başta Gümrk ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı,Rize Milletvekili Hasan Karal,Nüsret Bayraktar,Chp İstanbul Milletvekili Ali Faik Tunay,İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu,Milletvekili Metin Külünk Ak Parti İstanbul Milletvekili ,Eski Bakan İsmail Karaman, Rize Valisi Nurullah Çakır, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap,Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, İstanbul Rize Dernekler Federasyonu Başkanı Celal Erdoğan,İlçe Kaymakamları, İlçe Belediye Başkanları ve Çok Sayıda Vatandaşın Katıldığı günde itibaren yoğun katılım sürüp geldi ve Pazar günü sona erdi.

      Rize Tanıtım günlerine katılan Bakan Hayati Yazıcı siyasi gündem hakkında gazetecilerin sorularını yanıtlarken Rize ile ilgili her hangı bir açıklama yapmayıp sadece tüm standları tek tek gezdi.Beraberindekiler ile daha sonra kısa bir mini Rize toplantı yaparak aylık mutad çalışmaların değerlendirmesini yaptığı açıklandı.Toplantı basına kapalı yapıldı.

       Etkinliğin son gününde Başbakan Erdoğan’ın kardeşi Mustafa Erdoğan,THY genel müdürü Temel Kotıl katıldılar.

      Şenliklerin en ilginç anı İsmail Türüt’ün aşırı izdiham ve kalabalığın çok olması ile hava sılıtan rahatsızlandı.Hastahaneye kaldırıldı.

      Etkinlik yöre sanatçılarının konserlerinin sürdüğü Pazar günü gece yarısında sona erdi.Rizeliler gelecek yıla aynı etkinliğin yapılacağı beklentisi ile tanıtımdan mutlu ayrıldıkları gözlendi.    

    

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.