Sosyal Medya

SİVİLTOPLUM

Rize?nin görmeye;HAYDEYİN FESHANEYE

Rize?nin 4 günlük İstanbul Halini görmeye;HAYDEYİN FESHANEYEDursun Ali YILMAZ

İSTANBUL-İstanbul Rize Dernekler Federasyonu (RİDEF) organizasyonu, Rize Valiliğinin Himayesinde Gerçekleştirilecek Olan Rize Tanıtım Günleri Başladı.

       

Feshane’deki Haliç Kongre Merkezinde Açılış Programına Yoğun Katılım Gerçekleştirildi. AK Parti Rize Milletvekili Nusret Bayraktar,Metin Külünk Ak Parti İstanbul Milletvekili ,Eski Bakan İsmail Karaman, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Rize Valisi Nurullah Çakır, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap,Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, İstanbul Rize Dernekler Federasyonu Başkanı Celal Erdoğan,İlçe Kaymakamları, İlçe Belediye Başkanları ve Çok Sayıda Vatandaşın Katıldığı Açılış Programına, Ulusal Basın da Yoğun İlgi Gösterdi.

İstanbul’da yağmurlu bir gün olmasına rağmen açılışa yoğun bir katılım oldu.İstanbul Rize Dernekler Federasyonu (RİDEF) Başkanı Celal Erdoğan ve Protokol konuşmaları ardından bakır kazanda hazırlanan 10.000 bin kişilik muhlama vatandaşlara ikram edilirken, yöresel ürünlerin tanıtıldığı 7’inci Feshane Rize günleri  Pazar gününe kadar sergi standları,yöre ürünlerinin sergileri birlikte konserlerle devam edeceği belirtiiler.

     

Vali Mutlu “Rize'yi tanımayan var mıdır? “ dedi ve devam etti.      

 

         Vali Mutlu, açılışta yaptığı konuşmada, "Güzel bir günde, bu güzel vatanın iki güzel şehrinin hemşehrilerini; İstanbulluları ve Rizelileri birarada görmekten bahtiyarlık duyuyorum. Tanıtım vesilesiyle buluştuk öyle söyleniyor fakat bu kadar zahmete gerek yoktu. Rize'yi tanıtmak için bu kadar zahmete girmeye gerekmezdi. Rize'yi tanımayan var mıdır? Bu soruyu sormak gerekir diye düşünüyorum. Rize ülkemizde ve coğrafyamızda en iyi tanınan şehirlerdendir" dedi.

    İstanbul BB Başkanı Kadir Topbaş “İstanbul'da buluşmak farklı anlam taşımakta.”

          İstanbul BB Başkanı Kadir Topbaş da Rizelilerle İle aynı  aynı atmosferi paylaşmanın gurur verici olduğunu belirterek, "Türkiye kıta özelliği gösteriyor. Her yöresi farklı güzellikte. Her yörenin kendine göre özellikleri var. Bu değerleri yitirmemek adına Türkiye'nin aynası olarak bildiğimiz İstanbul'da buluşmak farklı anlam taşımakta. Geleneklerimizi geçmişten geleceğe taşımak, yaşatmak sorumluluğuyla biraraya gelmek çok önemli" diye konuştu.

         Açılışın ardından Vali Mutlu, İbb Başkanı Topbaş ve beraberindekiler, Rize'nin yöresel yemeklerinden muhlama kazanının başına geçti. Ellerine aldıkları büyük tahta kaşıklarla muhlama karıştıran Mutlu ve Topbaş, daha sonra stantları gezdi. Uğradıkları bir stantta Mutlu ve Topbaş için Rize 'atma türküleri' söylendi. Söylenen türkü karşısında neşelenen Vali Mutlu, türküye karşılık verirken, Topbaş dinlemekle yetindi.

    

Ardeşen Standına ziyaretler;        

         Arhavi’li Fantezi Müziği Sanatçısı Cengiz Kurtoğlu, İstanbul Feshane’de Düzenlenen Rize Günleri Etkinlikleri Kapsamında Ardeşen Standını Ziyaret Etti.Ardeşen Kaymakamı İlyas Memiş, Beraberinde İl Genel Meclis Üyeleri Mehmet Yerebakan, Zekeriya Bozkan, Mustafa Buçan, Özel İdare Müdürü Dursun Yaşaroğlu, Ziraat Odası Başkanı Turan Kabaoğlu, İstanbul Ardeşen’liler Derneği Başkanı Adem Akbeniz İle Birlikte Rize Valiliği Standı ve Tüm İlçe ve Kurum Standlarını Ziyaret Ederek Tanıtım Çalışmalarında Başarılar Diledi.

       

               Pazar Standı ziyaretleri;Pazar ilçesi standında sergilenen Su Değirmeni Kemer Köprü kapı girişi büyük ilgi gördü.Gün Boyunca Tulum ve horon çiftli tekli Tulum eşliğinde türkülerin söylenmesi standa ilginin artmasına neden oluyor.Feshanedeki etkinlilerde bu yıl Rize’nin tanıtımı kültür ağırlıklı olması gezmeye gelen tüm katılımcılara değişik bir haz yaşatmaya devam ediyor.Feshanedeki etkinliklerde Tulumun sesinin sürekli yükselen standlar Başta Hemşin,Çamlihemşin,Pazar,Ardeşen ve Fındıklı olduğu gözlenirken Rizenin merkezi ve batı kısmındakı ilçe standlarında ise kemençe ile oynanan oyunlar da büyük ilgi görüyor.Eğer Rize’yi özleyen varsa Rize’yi mahallede komşunuza tanıtmak istiyorsanız zaman kaybetmeden Pazar gününe kadar Feshaneye uğramanızı tavsiye ederiz.

Diğer Fotoğraf ve Vidolar eklenecektir

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.