Sosyal Medya

Karşı çalışanlarının eylemi sürüyor

Karşı gazetesi çalışanları, kendilerine hiçbir tebligatta bulunulmadan ve ödeme yapılmadan gazetenin kapatıldığı gerekçesiyle eylem yapıyor. Karşı gazetesi, 65 gün sonra yayın hayatına sonKarşı gazetesi çalışanları, kendilerine hiçbir tebligatta bulunulmadan ve ödeme yapılmadan gazetenin kapatıldığı gerekçesiyle eylem yapıyor.

 
Karşı gazetesi, 65 gün sonra yayın hayatına son verdi. Gazete çalışanları ise, kendilerine haber verilmeden gazetenin kapatıldığını belirterek, tüm haklarını alıncaya kadar binadan ayrılmayacaklarını açıkladılar.
 
Çalışanların dün başlattığı binayı terk etmeme eylemiyle ilgili basın toplantısı düzenlendi.
 
Toplantıda, çalışanlar adına konuşan Karşı gazetesi politika editörü Onurkan Avcı, gazeteyi büyük fedakarlıklarla çıkardıklarını söyledi. 
 
Kendilerine ve okurlara mağduriyet yaşatıldığını savunan Avcı, "Gazetemizin sermayedarı, bir yıllık süre garantisi vererek kurduğu gazetenin, dün sabah aniden kapanacağını ilan etti. 'Bugün son sayı yapılacak' dedi. Belirtmek isteriz ki, idari yönetimin bu ani kararının yarattığı mağduriyet sadece parasal değil, aynı zamanda meslekidir. Biz, tam da bu emek ve umut hırsızlığı nedeniyle dün akşamdan beri binamızdan ayrılmıyoruz. Haklarımızı alana, kayıplarımız telafi edilene kadar ayrılmayacağız" diye konuştu.
 
Avcı, maaş, ihbar tazminatı ve fazla mesai ücretlerinin ödenmesini, kendilerine verilen sözlerin yerine getirilmemesi nedeniyle oluştuğunu belirttikleri kayıplarının telafi edilmesi için anlaşma yapılmasını talep ettiklerini sözlerine ekledi.
 
"NE KADAR SÜRECEK BİLMİYORUZ"
 
Karşı gazetesi Genel Koordinatörü Kutlu Esendemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Bu eylem gazete patronajının arkadaşlarımızın haklarını gasp etmeleriyle başladı. Bu eylemin bir parçasıyım. Gazete 9 Şubat'ta yayın hayatına başladı ve 66. gününde kapatıldı. Çalışanlar 1,5 aydır maaş alamıyordu. Ortada derin bir güven krizi oluştu. Gazetenin kuruluşundan bu yana pek çok söz yerine getirilmedi. Hal böyle olunca böyle bir direniş tablosu ortaya çıktı" ifadelerini kullandı.  
 
Karşı gazetesi yazarı Romina Özipekçi de çalışanların emeklerinin karşılığını alması gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:
 
"Verilen sözlerin tutulmasını istediğimiz için buradayız. Zira bu yapıya emek veren çok fazla insan oldu. İnsanlar hayatlarını değiştirip geldiler. Hak için burada olmaya karar verdik. Eylemin ne kadar süreceğini bilmiyoruz. Dün sabah da yazılarımızı verirken bilmiyorduk gazetemizin kapanacağını. Burada söz konusu olan 100 kişiye yakın basın emekçisinin hakkı." 
 
FACEBOOK İLE YORUM YAZ | Facebook hesabınızla üye olmadan yorum yazın
 
 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.