Sosyal Medya

GÜNCEL

Atalay: Meclis'e girişi yasaklayamazsınız!

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, son dönemde yaşanan hadiselerle ilgili konuştu.Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırının tatsız bir olay olduğunu belirterek, "Bu konuda daha iyi tedbirlerin alınması gerekiyor. Hiçbir şekilde böyle bir şey tasvip edilemez" dedi.
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, AK PartiSeçim Strateji Toplantısı için AK Parti Genel Merkezine gelişinde gazetecilerin gündeme ilişkinsorularını cevaplandırdı. Bugünkü toplantının seçim sonuçlarının analizi için yapılacağını ve seçim kampanyası boyunca her hafta iki defa bir araya gelen kampanya strateji ekibinin, seçim sonucunu analiz için bir araya geleceğini belirten Atalay, "Seçim ortamında kampanyada olumlu, olumsuz yönler, seçim bize ne mesajı verdi, seçimden sonra önümüzdeki konular neler olmalı Başbakanımıza hazırladığımız analizimizin sunumunu yapacağız" dedi. "AK PARTİ'NİN 2014 SEÇİM KAMPANYASI DÖRT DÖRTLÜK BİR KAMPANYADIR"
Atalay, her kampanyadan ders çıkardıklarını belirterek şunları söyledi: "AK Parti'nin 2014 seçim kampanyası dört dörtlük bir kampanyadır. Bugüne kadar yürüttüğümüz kampanyalardan tecrübelerimiz var. Hem kendimizin hem de birlikte çalıştığımız profesyonel kurumların ve uzmanların tecrübeleri oldu. Bu çok olgun bir kampanyaydı, tv reklamları onların konusu, sıralaması, gazete, sosyal medya ilanları, mitinglerimiz, her hafta alandan gelen yeni kamuoyu yoklamaları, şubat ve mart ortası bütün illeri ayrı ayrı çalışan raporlarımız bütün bunlara baktığımızda çok mükemmel bir kampanya yürüttük." 

"MUHALEFET KARA KAMPANYA DEDİ?İMİZ TÜRÜ BENİMSEDİ"
Atalay, pozitif bir kampanya yürüttüklerini belirterek, konuşmasına şöyle devam etti: "Muhalefet eleştiriye dayalı, biraz kara kampanya dediğimiz türü benimsedi. Esasen bu negatif bir kampanya. Bu analiz ediliyor, bir psikiyatris profesörün çalışması var. Liderlerin seçim konuşmaları, seçim konuşmalarının içerik analizi, kim ne kadar pozitif ifadeler ve veriler kullandı, kim ne kadar negatif kampanya yaptı. Orada şöyle şeyler var; 8 ayrı mitingi başbakanımızın ve ana muhalefet genel başkanı izlemiş, vizyon, plan, proje, icraat kavramları başbakanımızda diyelim ki 60 civarındaysa, ana muhalefet liderinde 8 gibi. Onlar neyi kullanmış, bir paralel yapı var, onun ürettiği ses kayıtları var, yolsuzluktur, ses kaydıdır, telefon dinlemesidir vesaire, bunlar tabi analiz. bunlar üniversitelerin ilgili kürsülerinde çalışılır, iyi tez konularıdır. strateji ekibi akademisyenlerin de bulunduğu ekip bütün bu konuları çalışıyoruz."
Atalay, "bugünkü toplantıda Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin gündeme gelip gelmeyeceği" yönündeki birsoruya, "Bunlar seçim analizi bugün o konular yok" cevabını verdi. 

"BÖYLE BİR ŞEY TASVİP EDİLEMEZ"
Atalay, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırıyla ilgili şunları kaydetti:
"O konuda herkes söyleyeceğini söyledi. O herkesi üzen, tatsız birşey. Herhalde bu konularda daha iyi tedbirlerin alınması gerekiyor. Emniyet çalışıyor, bizim söyleyeceğimiz çok şey yok, hiçbir şekilde böyle birşey hiçbir şekliyle tasvip edilemez. Kampanya ortamında, seçim kampanyası biraz da tonu yüksek konuşmaların birazcık volümü yüksekti, ama seçim kampanyası sürecinde hiçbir mitingde, yerde üzücü bir olay olmadı. Hükümet olarak seçimin güvenliğini çok iyi sağladık. Sayımla ilgili bazı yerlerde taşkınlık olsa da seçime gölge düşürecek, hiçbir liderin mitingini rahatsız edecek hiçbir olay olmadı. Ama seçimin hemen ertesinde, ilk grup toplantılarının olduğu gün böyle birşey olması hepimizi üzmüştür. Hepimiz tabi Sayın Genel Başkana olan bu tutumu kınıyoruz, başbakanımız da hepimiz de geçmiş olsun dileklerimizi ilettik." 

"MECLİS'E İNSANLARIN GİRİŞİNİ YASAKLAYAMAZSINIZ"
TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in daha önce grup toplantılarıyla ilgili yaptığı açıklamaların hatırlatılması ve önlemlerin alınıp alınmayacağının sorulması üzerine Atalay, "Meclis'in konusu, bilemiyorum. Burası bir halk meclisi insanların girişini sonuna kadar yasaklayamazsınız ama herhalde kontrol gerekiyor" ifadelerini kullandı. 

"ÇÖZÜM SÜRECİNDEKİ KARARLILI?IMIZ SÜRÜYOR"
Atalay'a, "Seçimlerin ardından özellikle çözüm sürecinde yeni bir demokratikleşme paketi beklentisi var, yenibir demokratikleşme paketi bekleyelim mi?" diye soruldu. Atalay da şunları söyledi:
"Çözüm sürecindeki kararlılığımız sürüyor, çözüm sürecinin faydalarını gördük, bugünkü analiz sonuçlarımızdan birisi de odur. Güneydoğu'da vatandaşlarımızın şiddetten ziyade siyasetin sorunçözeceğine inancı artmıştır, bizim de Güneydoğu'da oylarımız artmıştır. Orada sadece BDP ve AK Partiyarışmıştır. Çözüm süreci ve demokratik siyasetin hakim kılınması, şiddeti önleyici en önemli çaredir, bizim de hedefimiz odur, o konuda çalışmalarımız var, onlar devam edecek, oradaki kararlılığımızda en küçük bir tereddütümüz yok, ama bu sürecin kendine has özellikleri, kuralları, hassasiyletleri var çok dikkatli yürütmek gerekiyor."

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.