Sosyal Medya

POLİTİKA

Başbakan: Yaşadığımız fetret gelip geçer!

Erdoğan: İlmi iktidar vasıtası olarak görenleri bu medeniyet reddedecektir.Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlediği ‘Yüzyılın İslam Kültür Hizmeti Ödülleri’ töreninde konuştu. Erdoğan konuşmasında isim vermeden Cemaate ve Gülen'e yüklendi. Erdoğan'ın konuşmasındaki şu sözler özellikle dikkat çekti:

Yaşadığımız fetret gelip geçer. Maruz kaldığımız ihanetler, iftiralar milletin engin feraseti karşısında eriyip yok olup gider. Bu medeniyet yalancı peygamberleri, sahte velileri, içi boş alim müsveddelerimi bünyenin virüsü yok ettiği gibi reddetmiş ve tarihin çöplüğüne mahkum etmiştir.

Başbakan Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları:

Sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Dünyanın birçok şehrinde açılışlar yaptım. Şu an içinde bulunduğum çalışma benim için çok müstesna. Türkiye İslam Ansiklopedisi'nin tamamlanması çok önemli. 44 viltlik bu eser gerçekten çok önemli.

Yollar, barajlar, havalimanları, gemiler yapmak önemlidir. Ama bunlarla bir medeniyeti tamamlayamazsanız. Bu 44 cildin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.
30 yılda tamamlanmasında vesile olan herkese teşekkür ediyorum. Diyanet Vakfına, İslam Ansiklopedisini hazırlayanalara. Burada olan ve olmayan alimlerimize teşekkür ediyorum. Aramızdan ayrılanlara Allah'tan rahmet diliyorum. Bu muhteşem eserin oluşmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Kuşkusuz her eser değerlidir ama İslam Ansiklopedisi bu eser bu 44.ciltlik külliyat İslam dünyasını 1435 yıllık sürecini anlatıyor. Her şey bir mağarada alemlere rahmet olarak gönderilmiş oku emri ile gönderilmiştir.

İşte bu mesajla hem Hz. Muhammed hem de bizler çok büyük bir değere kavuştuk. Bugün artık okuma yazma bilmeyen ümmi bir peygamber kaplere naşkettiği bu dine kavuşmuş bu eserin sahibi olduk.

Medeniyetin özü taş, kum, asfalt, güçlü silahlar, tek başına insan dahi değildir. Medeniyetin özü aşktır ve o aşktan hasıl olan ilimdir.

Bugün bu salonda medeniyetin özü olan aşkın ve ilmin ete kemiğe bürünmüş haline şahitlik ediyoruz. 44 cilt, 17 bin maddeden oluşan 30 yıllık emeğin neticesinde ortaya çıkan eserin tüm insanlık için hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Derviş Yunus ne diyor "İlim kendin bilmektir. İlim olmadan irfan olmaz. Kişi kendini bilirse rabbini bilir. Eşyanın hakikatini bilir"

TWITTER’DA ARTIK HERKES YAZAR

Bugün bir çokları çıkar ‘böyle bir ansiklopediye ne gerek var’ diyebilir. İnternette önümüze bir kelime aradığımızda milyonlarca arama kaynak çıkıyor. Artık herkes yazar. Twitter başta olmak üzere herkesin cesaretle fikrini yazdığı çağdayız

İNTERNET BİLGİ VEREBİLİR AMA İLİM BUNUN ÖTESİNDE

İnternet bilgi verebilir ama ilim bunun çok ötesinde bir yerdedir. Kişiyi halden hale çevirmiyorsa o ilim değildir, olsa olsa malumattır.

ÇOCUKLARIMI SÜREKLİ BA?LARBAŞI’NDAKİ MERKEZİNE GÖNDERDİM

Ben her cildini takip ettim eserin. Çıktı mı çıkmadı mı? Çocuklarımı sürekli Bağlarbaşı’ndaki merkeze gönderdim çıktı mı çıkmadı mı diye.

BA?DAT GİTTİ HER ŞEY GİTTİ DEMİŞLERDİ AMA ÖYLE OLMADI

Ülkemizde kitapların yığılıp yakıldığını büyüklerimizden dinledik. Saraybosna’da kitaplar yakıldı, dumanları şehrin üstüne yükseldi. Bağdat’ta kütüphane yakıldığında ‘Bağdat gitti her şey gitti’ denmişti. Kitapların yakılması medeniyet yürüyüşünü durdurmadı.

Kitaplar yakılıp yok olsa da medeniyetlerin hafızası silinmez.

BİR BAŞKA BİR ŞEYİ KAYBETTİK

Endülüs’ün kitapları yakıldığında İstanbul kitap merkezi oldu. İstanbul’un kitapları yakılmadı, başka yere de taşınmadı. Biz başka bir şeyi kaybettik. Bir saat uyuyup 23 saat çalışan alimlerimiz vardı. Aylarca evinden uzakta kitap arayan sevdalılarımız vardı.

KİTAPLAR AYNI OLSA DA KİTAPLARI ANLAYACAK HARFLERİ YİTİRDİ

Tüm İslam coğrafyası kitaplarını kütüphanelerini değil ilme olan aşkını ve şevkini, kitaplarla arasındaki irtibatını yitirdi. Kitapların hepsi aynı olsa da kitapları anlayacak harflerini yitirdi.

ARTIK ÜNİVERSİTELER ÖZGÜR

Tarihte yaptık yine yaparız, çok daha iyisini yaparız ve göreceksiniz yapacağız. Bunu yapacak imkana sahibiz. Kılık kıyafete, sakala bıyığa, başörtüsüne takılmayan özgür üniversitelerimiz var. En ücra köydeki çocuğun ulaşabileceği okullarımız var. İlkokul ve liseleri artık formatlama makinesi olarak gören yer değil ilim yuvası olarak görüyoruz. Bunların hepsi birer başlangıç.

İSİM VERMEDEN YİNE GÜLEN'E YÜKLENDİ

Bizim ecdadımız Moğol istilasını, Haçlı istilasını atlattı. Bütün harflerimiz çalınsa da bizim medeniyetimiz kendi medeniyetini yeniden kurmayı başarmıştır. Yaşadığımız fetret gelip geçer. Maruz kaldığımız ihanetler, iftiralar milletin engin feraseti karşısında eriyip yok olup gider. Bu medeniyet yalancı peygamberleri, sahte velileri, içi boş alim müsveddelerimi bünyenin virüsü yok ettiği gibi reddetmiş ve tarihin çöplüğüne mahkum etmiştir.

İlmi bir sihir gibi görenleri yine reddedecektir, ilmi güç için şantaj için şebekeleşme örgütleşme için bir araç olarak kullananları bu medeniyet hiç kabul etmemiştir. İlmi kadar vesilesi olarak görenleri bu medeniyet yine mahkum edecektir. İlmi, iktidar vesilesi olarak görenleri bu medeniyet yine mahkum edecektir.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.