Sosyal Medya

GÜNCEL

Erdoğan, HSYK ile ilgili soruya cevap verdi

Başbakan Tayyip Erdoğan, Brüksel'de çok önemli açıklamalarda bulundu.Başbakan Erdoğan ile AP Başkanı SchulzBrüksel'de ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan ile Schulz basın mensuplarının sorularına cevap verdi.

Schulz: Bizler görüşmemizde müzakerelerle iligli bitr çok konuyu masaya yatırdık. Parlamentoda farklı görüşler ifade edildi. Bir politik değerlendirme yaptık. Türkiye ile ilişkilerimzi açısından. Bir fikir anlaşmazlığı söz konusu ama olabilir. Türkiye AB için bu akdar önemli olamsaydı biz bu kadar çok tartışmazdık. 
 
Başbakan Erdoğan: Çok verimli görüşmelerimiz oldu. Tüm soruları mümkün olduğunca cevaplamaya çaılştık. Türkiye AB ilişkileri öncelikli görüşme konumuzdu. Uuzn vadeli çalışmalarımızı ele alma konumuz oldu. 23, 24. fasılla ilgili değerlendirmeleri gündeme getirdik. Türkiye'de yasama yürütme yargıyla ilgili konuları gündeme getirdik. Bir dezenformasyonun olduğunu gördük. 
 
Sessiz devrim içinde yaptıklarımız bellidir. Çözüm sürecine ilişkin kararlığımız devam edecek
 
Üzerinde ısrarla durduğumuz konu Suriye meselesini ele aldık. Bu Cenevre 2 toplantısından bir netice bekliyoruz. netice çıkmazsa Cenevre 2'ye katılanların da sorumluluğu olacak. 
 
Bunun dışında Mısır'ı, askeri darbeyi konuştuk. Batı'nın duyarsızlığını konuştuk. Bu konuda hassasiyeti istiyoruz. 
 
Kıbrıs konusunu konuştuk. Rum tarafının görüşmelerden kaçmaması gerekir. Türk tarafı kaçmıyor.
 
SoruHSYK düzenlemesine ilişkin görüşme olduğunu söylediniz. Avrupalı liderler ne söyledi? 
 
Erdoğan: Avrupa'dan bazı tavsiyeler oldu arkadaşlarımız değerlendirmeleri yaptılar. İlave bazlı gelişmeler olursa değerlendirmeye açığız. Bu konuda sıkıntımız yok. Bütün mesele en ideal şekilde yasayı çıkarmak. Türkiye demokratik bir hukuk devletidşir. Bundan bu güne kadar taviz vermemeiştir. yasama organı yasal düzenelemeleri yapar HSYK Avrupa'da standardı olamayan bir kurumudur. Hollanda, İtalya'da farklıdır. Bir standardıyoktur. Türkiye'de HSYK kurumunun yasama organının halkı rahatsız edici davranışları noktasında bir adım atmıştır. 
 
Schulz: Hassas bir konu bu. Parlamento Türkiye'den şunu beklşiyor. Hukukun üstünlüğü korunmalı ve hiç bir şekilde değişmemeli. Türkiye erkelerin ilkesine saygı göstermeli ve yargının bağımsızlığını korumalımesajın net biçimde alındığını düşünüyorum. Bu tartışmaya açılamaz bir konu. Erdoğan kendi görüşlerini belirtti. Benim edindiğim şey Türkiye parlamentosu ciddi şekilde bunu ele alıyor. Parlamentoda ele alınan görüşlerdeğerlendirilecektir. Raportörümüz ilerleme raporlarında bunları belirtecektir. Bu sadece Türkiye ile değil AB'nin bazı üyelerinde de gündeme gelen bir konu. yargının bağımsızlığı bazen böyle tartışmalara sebep olabiliyor. Sadece Türkiye ile ilgili bir durum değil bu. Yargının politik baskılardan uzak olmasını istiyoruz. Başbakanla her konuda aynı fikirde olmsak da açık konuşmasını takdirle karşılıyorum. 
 
SoruŞangay 5'lisini gündeme getirmiştiniz. 
 
Erdoğan: Bizim için her şey gündemde. AB bizi 51 yıldır kapıda bekliyor. Netice alamazsak bu bizi başka arayışların içine itebilir. Çünkü Türkiye bağımsız bir ülkedir ama şu andaki görüşmelerimiz doğru istikamaette. Umarız fasılla bloke edilmez. 
Soru: Schulz Özellikle sizce KKTC'nin AP'de temsil edilememesi neyi ifade ediyor?
 
Schulz: Öncelikle KKTC'nin temsil sorununun nasıl çözebiliriz? Bu sabah Kıbrız Cumhurbaşkanı ile konuştum. Nasıl AP'den birini atayabiliriz onu konuştuk. Kıbrıs bütün bir adayı temsil ediyor ve realite şu KKTC sadece Türkiye tarafından tanınıypr ve diğer dünya ülkeleri tarafından tanınmıyor. Bölünmüş olması nedeniyle bir temsil gerçekleşemiyor. Bu konuda şu anda yapabileceğmiz bir şey yok. 
 
Erdoğan: Kıbrıs'ın tamamını temsil edemez. Güney Kıbrıs Kıbırıs'ın tamamını temsil etme hakkı yoktur. Bu müktesebata terstir. Böyle bir yetki olsa bu görüşmeler niye yapılıyor? Kuzey Kıbrıs ne yazık ki ademe zorla mahkum edilmek isteniyor. İsviçre'de toplantıları niye yaptık? Güney Kıbrıs'ın AB'ye alınması siyasidir. 
 

Schulz: Bu çok zor bir durum. Çözmemiz gereken 2 problem var. Erdoğan'ın söylediği bu tartışmayı nasıl çözebiliriz buna bakmamız lazım. Sayın Başbakan sizin duruşunuzu çok iyi anlıyorum fakat şunu da göz önünde bulundurmalısınız. AB'nin bakış açısından bakıldığında ada tamamen AB'ye girmiştir. Bunu tanımanızı istiyorum. Adanın kuzey kısmı oradaki halk da AB'den istifade etmeli. Adanın ayrımı eğer Annan planı kabul edlirse aşılabilir. Bence burada diyalog kapısı açılabilir. 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.