Sosyal Medya

POLİTİKA

Rektör: Bağışların tamamı kayıt altındadır!

Rektör Gündüz, paranın kendileri için toplandığı iddialarına sert tepki gösterdi.Yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda Halkbankmüdürünün evinden çıkan 4,5 milyon dolargündemdeki yerini korumaya devam ediyor. BalkanÜniversitesi Rektörü Gündüz, paranın kendileri için toplandığı iddialarına sert tepki gösterdi. Makedonya'nın başkenti Üsküp'te kurulan UluslararasıBalkan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şinasi Gündüz, Türkiye'de düzenlenen operasyonlar sonrası tartışılan 'yasa dışı para transferi' iddialarına dair açıklamadabulunarak; hiçbir yasa dışı para transferi olmadığını,hesapların yasal denetimden geçtiğini söyledi. Operasyon kapsamında tutuklanan Halkbank GenelMüdürü Süleyman Aslan, evindeki ayakkabıkutularından çıkan 4.5 milyon doların bir kısmının, Uluslararası Balkan Üniversitesi için kendisine teslim edilen bağışlar olduğunu iddia etmişti. 

Gündüz, üniversiteye 2006 yılından bu güne kadar yapılan bütün bağışların, desteklerin yasal olduğunu,banka kanallarıyla üniversiteye veya üniversitenin bağlı olduğu vakfın hesaplarına aktarılan bağışların yasaldenetimden geçtiğini söyledi. 

ÜNİVERSİTENİN REKTÖRÜ KONUŞTU 

Üniversitenin mali konularda, eğitim öğretim konularında yasal incelemelerden, denetimlerden geçtiğini ve bu zamana  kadar yasal olmayan ya da illegal olan hiçbir şeyi söz konusu olmadığını ifade etti. Özellikle açıkve şeffaf olmayı, kamuoyu önünde hesap verebilir bir şekilde eğitim, öğretim faaliyetlerini devam ettirmeyiözellik olarak gördüklerini belirti. 

Rektör Gündüz, "Üniversiteye yapılan her bir kuruş bağış ya da yardım, tamamı kayıt altındadır. Kayıt dışı olan ya da yasal çerçevede denetlenmeyen, yasa dışı yollarla şu ya da bu şekilde üniversiteye aktarılmış olan hiçbir kuruş söz konusu değildir. Bu çerçevede de biz üniversitemizin en azından buradaki bütün yasaldenetimle sorumlu olan organların, kurumların, üniversitemizin bütün hesaplarını zaten denetlediklerini,banka hesaplarımızın son derece şeffaf ve açık olduğundan her yerde de ifade ediyoruz, söylüyoruz" dedi. 


“BÜRGE DURUMU İZAH ETTİ” 

Gündüz, Türkiye'deki tartışmalar çerçevesinde vakfa yapılan bağışlar konusunda vakfın Yönetim KuruluBaşkanı Hüseyin Bürge'nin basın açıklamasıyla durumu izah ettiğini söyledi. Gündüz, Bürge'nin üniversiteninbağlı olduğu vakfa yapılan bağışların bir şekilde Türkiye'deki durumunu anlattığını, bu bağışların bir kısmının buraya ulaştırıldığını söylediğini de ifade etti. Belirtilen rakamların burada üniversite ve vakfın hesapları bankakanallarıyla incelendiğinde açık bir şekilde görüleceğini vurguladı.
Gündüz, 950 bin Euro’nun aktarılmasıyla ilgili şöyle konuştu: 

"Hiçbir yasa dışı olan para transferi ya da yasa dışı olan bir faaliyet ile üniversitemizin bir ilgisinin olmadığınıtekrardan altını çizerek vurgulamak istiyorum. Hüseyin Bürge Türkiye'deki basın açıklamasında zaten ifade etti. Yani bu paranın bu bahsedilen 950 bin Euro'nun bir şekilde aktarıldığını zaten söyledi ki üniversitenin veüniversitenin bağlı bulunduğu Üsküp Vakfı'nın bankadaki hesapların incelediğinde de bu açıkça görülecektir" dedi. 

BÜRGE PARAYI GERİ İSTEMİŞTİ 

Ak Parti İstanbul Milletvekili Hüseyin Bürge, rüşvet operasyonunda el konulan 4.5 milyon doların, Uluslarararı Balkan Üniversitesi’ne yapılan bağışlar olduğunu belirterek, söz konusu paranın vakfa iadeedilmesi için girişimlerde bulunacaklarını belirtmişti.
Üsküp Eğitim Kültür Vakfı ve Uluslararası Balkan Üniversitesi Yönetim Kurulu Başkanı da olan Bürge, bağışın Üsküp’teki üniversiteye aktarılması için Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan’ın önerdiği yöntemle Makedonya mevzuatındaki zorlukların aşıldığını söylemişti. Bürge, bakiyenin havalesi öncesi operasyonunyapıldığını, vakfın parasına el konulduğunu sözlerine eklemişti. 

"950 BİN EURO'YU ZAR ZOR GÖNDERDİK" 

Operasyonda tutuklanan Halkbank Genel Müdürü Aslan ise mahkemedeki savunmasında, ayakkabıkutularından çıkan paraların Makedonya’daki Balkan Üniversitesi ve Çorum Osmancık Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yapımı için kendisine teslim edilen bağışlar olduğunu iddia etmişti. 

Aslan, "Üniversitenin mütevelli heyeti başkanı olan Hüseyin Bürge isimli İstanbul milletvekilimiz ‘Türkiye’de bağış var. Makedonya’ya iletmekte zorluk çekiyoruz’ deyip benden yardım istedi. Ayrıca oğlu olan C.B. vasıtasıyla 1 milyon 950 bin Euroyu fiziki olarak bana getirip teslim ettiler. Bunun ilk 450 bin Euro’sunugöndermekte zorlandık. Çünkü Makedonya yerel hukuku bağış kabulünde çok zorluk çıkartıyor. Paragirişinde zorluk çıkartıyor. Bu süreç içerisinde bu para da bende, evde kaldı. Çünkü bankaya herhangi bir kasaya koyduğumuz zaman kimin adına ve niçin konulması gerektiğini tutanakla belirtmemiz lazım. Buparalar da evde duruyordu. Söz konusu teslimatın ancak 950 bin Euro’sunu zar zor gönderebildik. Dolayısıyla 1 milyon Euro evde bulunduğundan dolayı soruşturmaya konu edildi ve el konuldu" demişti. 

HÜRRİYET

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.